soloxl2003

Martor ABS aprins

21 posts in this topic

Salutare,

Se pare ca Volvo-ul meu S40, 99, 1.9TD, 90CP s-a cam suparat pe mine anul acesta...la inceputul anului a inceput sa curga motorina pe la pompa de injectie, iar acum mi s-a aprins martorul ABS in bord si nu se mai stinge.

Initial am crezut ca s-a ars siguranta, dar am verificat si nici cea de 50A nici cea de 10A nu are nimic. De la ce ar putea fi?

Edited by soloxl2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, am fost de am pus calculatorul pe masina....are cod de eroare 441, iar mecanicul a incercat sa-l stearga dar fara succes. Nici nu a stiut ce sa-i faca...imi puteti da cateva sfaturi?

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lipsa 12V la ABS(partea de valve) .

Siguranta arsa sau fir taiat .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi puteti recomanda un service pentru remedierea problemei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La reprezentanta Volvo sau poti incerca la Gieuroservice dar nu stiu cata experienta au si ce scule au de diagnoza tinand cont ca ai un model mai vechi de Volvo .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, nici pana in momentul de fata nu am reusit sa dau de cap problemei mele cu modulul ABS. Am fost la reprezentanta Volvo, unde mi-au spus ca trebuie schimbat modulul, dar din pacate unul nou este cat nu face masina, asa ca am apelat la Cipilika care mi-a dat un modul ABS pe care l-am schimbat si degeaba ca tot nu merge...imi da aceeasi eroare 441...nu stiu ce sa-i fac, va rog ajutati-ma cu sfaturi!

 

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar la service-urile unde ti-a recomandat BogdanG, ai mers? Nu chiar toate problemele se rezolva pe forum, dupa cum nici simpla stergere a unei erori nu repara defectul ce a generat eroarea...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat daca iti vine curent la partea de valve?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa fie modulul ABS cu probleme dar  acum  este 50/50 .Posibil sa fie un modul dat jos dupa masina mearsa si fara erori sau dat jos fara sa se mai verifice.Logic ca ti s-o fi vindut un ABS valabil ,ma gindesc ,deci poate sa pice cumva chestia ,insa daca ti s-a recomndat la reprezentanta modul ABS   ceva nu se leaga.:)

Daca modulul se apropie ca si model ca cel de S70/V70 pe el vine alimentare permanenta si din ea se formeaza alimentare de cda pt motorul ce actioneaza modulul mecanic cu valve de abs.Acum am vbit in teorie insa trebuie sa vezi.Ori ai vreun senzor aiurea  ori fir taiat. Am facut asa o asociere cu ce este la S/V/70 si care sa te ajute cumva .

Pot sa iti dau o mina de ajutor cu un tester pt modelul tau ,ca pe ABS trebuie sa intre  ori sa imi dai celalalt modulul ABS sa ma uit la el .

Daca doar sfaturi vrei  atunci ,am cam vbit destule persoane pe aici:)

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua sunt nou pe aici,am un volvo v40 din 1998 1,9 disel am si eu aceasi problema cu martorul abs aprins numai ca la mine mai este si problema ca nu merge deloc ceasul de kilometraj nu indica nimic nu se ridica acul absolut deloc.va rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut o diagnoza ? 

In primul rand verifica siguranta de la modul. 

Daca e ok ai un senzor defect sau modulul ABS.

 

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am citit un topic unde scria ca si kilometrajul tot din cauza asta nu functioneaza a senzorului abs turatie roata puntea fata dreapta lam comandat si cum il schimb va tin la curent,cu respect multumesc pentru sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat senzorul sa stins becul din bord cam un minut si apoi aceasi problema,nu merge acul de la kilometraj deloc si sa aprins iar martorul abs din bord ce sa mai fac??????????? ajutatima va rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie mers cu masina la un service sa-i faci o diagnoza si de abia pe urma te apuci de inlocuit piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma poate ajuta cineva cu un service si un pret aproximativ in bucuresti pentru al meu v40 din 1998?multumesc anticipat.eu sunt nou si pe forum si nou detinator de volvo imi cer scuze daca va plictisesc cu ale mele probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caută-l pe colegul Midnight Caller. 

El te poate ajuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult,sa inteleg ca cele doua numere de telefon sunt ale colegului?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 minute, volvut a spus:

multumesc mult,sa inteleg ca cele doua numere de telefon sunt ale colegului?

Midnight Caller

0723.213.705 / 0766.336.363 (Alex) sau  Vadim - 0727.067.830

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, multumesc Mario. In principiu ia legatura cu Vadim, el se ocupa de programari. Vedem la fata locului ce bube'n fund are :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc si eu pentru ajutor o sa iau legatura cu colegi tai luni sa vedem ce se poate rezolva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now