Heimdallr

Despre uleiurile ARAL la motoarele autoturismelor VOLVO

   8 votes

  1. 1. Ce ulei ARAL aţi folosit la motorul VOLVO-ului dvs.? Aţi fost mulţumit?

    • Specificaţiile SAE/ACEA recomandate. AM FOST MULŢUMIT
    • Alte specificaţii SAE/ACEA recomandate. AM FOST MULŢUMIT
    • Nu cunosc specificaţiile / recomandările, dar AM FOST MULŢUMIT
    • Specificaţiile SAE/ACEA recomandate. NU AM FOST MULŢUMIT
    • Alte specificaţii SAE/ACEA recomandate. NU AM FOST MULŢUMIT
      0
    • Nu cunosc specificaţiile / recomandările, dar NU AM FOST MULŢUMIT
      0
  2. 2. Motorul dvs. funcţionează cu:


Please sign in or register to vote in this poll.

24 posts in this topic

Bună ziua!

Având în vedere preţurile mari ale uleiurilor recomandate de producător, respectiv Volvo OEM şi/sau Castrol, aş dori să recurg la o variantă mai ieftină însă fără compromisuri calitative, pe cât posibil.

Personal, am folosit şi ulei Aral (0W-40 A3/B3/B4 o dată şi a doua oară) în motorul meu şi, fără să trimit mostre la analiză sau să fac cercetări aprofundate, n-am sesizat nicio alterare a performanţelor motorului. Nu a consumat mai mult ulei, nu a sunat mai tare, nu a scos mai mult fum ş.a.m.d. decât în cazul Castrolului. De înnegrit, toate uleiurile pe care le-am folosit s-au înnegrit după cel puţin 2000 km parcurşi.

De data aceasta, doresc să folosesc Aral SuperTronic G 0W-30 A3/B3/B4, conform recomandărilor celor de la Volvo:

Vă rog pe cei care aţi folosit uleiuri Aral la maşinile voastre Volvo să împărtăşiţi impresiile cu ceilalţi. Mulţumesc anticipat!

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, tu ai băgat Aral?! De care? În care?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Helm....am citit topicul de pe telefon "fugitiv" si din pacate am votat...nebagand Aral. Eu in s80 am bagat prima oara ulei 5w40 Castrol Magnatec dupa care numai 5w40 Castrol Edge. De la 96k pana in prezent la 203k. Urmeaza un nou schimb de ulei 5w40 Castrol Edge. Nu am avut probleme cu nimic la motor (nici macar un senzor), intre schimburi scade 3 x-uri nivelul uleiului. Tin sa precizez ca dupa cel mult 700km uleiul este negru. O sa sterg votul...deoarece am votat "gresit".

Am de gand sa bag la xc90 (cu motorul d5 185 cp) ulei original....din PURA curiozitate. Daca consider ca merita...o sa continui cu el.

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am bagat Aral dar nu stiu ce sa votez.

Pe ce baza dam calificative?Daca motorul merge asta nu insemna ca acel ulei ii face bine.

Daca scoate fum,daca face poc poc?

De facut nu a facut nimic dar nici cu Castol sau Eneos nu am avut probleme.

Departajarea cred ca este pur placebo si subiectiva.

Parerea mea.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, a mea e subiectivă. Sunt bune şi părerile subiective. Inclusiv cele de genul "bag Aral de 20 de ani şi n-am avut de reparat nimic la motor". ;D

Iar dacă cineva a trimis probe pentru analize la laboratoare specializate, e cu atât mai bine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am folosit Aral deoarece nu au bidoane de 5 litri :D,eu avand nevoie de 6 litri .

Iar in legatura cu specificatiile Acea,atat timp cat scrie acolo a3/b3 b4 merge.

Raman client fidel Ravenol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit 10 ani Aral, dar nu la Volvo, ci la Cielo. Am fost foarte multumit, nu am avut nici cea mai mica problema la motor. As fi incantat sa stiu ca pot folosi acest ulei si la masina mea. Dar, cum nu am cunostintele necesare, urmaresc cu mare interes parerile autorizate de pe acest subiect.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care e prima "autorizata" care ai citito?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foloseste cu incredere intrucit nu ai masina in garantie sa fii obligat sa folosesti ce vrea reprezentanta ca sa nu pierzi garantia.Au aceeasi parametri sau ma rog f.f.f apropiati si iesi mai ieftin.(Castrol versus Aral).

Din ce am dedus in timp esti foarte grijuliu cu exploatarea masinii si este bine sa gindesti numai in termeni economici favorabili.

Nu si un pret maxim la un produs este si un produs perfect.Castrol se face si f aproape de noi pe cind Aral inca nu.Cit timp folosesti aceeasi norma de ulei firma diferita si faci o economie de bani este f important.

Si da ,am folosit ultima data Aral si am mers putin peste schimbul meu normal.

Este numai o parere.

Edited by V50Saphir
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in acest caz mai nea Ciocan trebuie sa dai un mail la laboratoarele Blackstone, primesti kit-ul pt analize, trimiti kit-ul la analiza, platesti, dupa care primesti rezultatele si le postezi aici pe forum. Acelasi lucru l-a facut si Victor Gheorghe iar analiza a aratat clar ca uleiul Castrol A5/B5 pus la Primus era perfect dupa un nr de km, TBN-ul era cat trebuie si din ce imi aduc aminte suspensiile metalice erau aproape de maxim dar in limite .

Oricum Victor are acum in motor ulei Volvo si va trimite si din asta o mostra la analiza pt a vedea daca e mai bun decat uleiul Castrol A5/B5 .

Asadar pt a avea sens acest topic trebuie trimis uleiul Aral la analiza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... aşa e... şi plătesc pentru analiza aia mai mult decât economia pe care aş face-o dacă aş băga Aral în loc de ulei original Volvo, câţiva ani de-acum încolo, foarte probabil mai mult decât va mai ţine maşina... ;D

Şi pentru ce? Să ajut comunitatea? Care comunitate? Aia care nici atâta bunăvoinţă n-are, să-şi spună o părere? Bine că sunt sute de pagini despre care ulei e mai bun. Alea nu sunt păreri, nu? Alea se acceptă, dar dacă cer şi eu o părere, io-s prostu' familiei că cer păreri. Eu să fac analize. Bine!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci hai sa facem cheta si sa ne apucam de "teste". As baga si eu 5w30-ul A5B5 Castrol Magnatec din xc90 la teste :evil6: Sa vedem....diferenta.

ps: Cat costa un test?

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pus BG link, mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit laboratoare si prin Romania...dar nu afiseaza un pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kitul care e format dintr-un flacon rotund e gratis si vine acasa cam in 2 - 3 saptamani, se ridica de la oficiul postal vamal fiind colet din afara UE. Nu se plateste nimic.

Se trimite mostra de ulei in kitul lor tot cu posta la serviciul de coletarie anuntata (cel putin asa e in Arad). In 2009 era in jur de 35 de ron. Ajunge tot cam in 2 saptamani si se tine legatura cu ei pe email ca aflii daca a ajuns coletul sau s-a pierdut pe la Otopeni.

Sa zicem 50 de ron drumul pana la posta + trimiterea flaconului + analiza standard 82 de ron la cursul de astazi = 130, rotunjim la 150 de ron.

Depinde ce analize se doresc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate e Victor dragut si amabil sa spuna cat a platit pe test, din ce imi aduc eu aminte era ceva 300+ RON .

Si da Heim asa este, bagand bani din buzunarul propriu ajuti comunitatea chiar daca ea te supara . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, bun. Rog comunitatea să aştepte până când o să trimit io mostre la analiză, pentru ea, pe banii mei. ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comunitatea iti multumeste :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comunitatea iti multumeste :P

Până nu văd şi-o spirală în cinstea mea... degeaba! ;D Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Până nu văd şi-o spirală în cinstea mea... degeaba! ;D

Dupa ce pui tu rezultatele, facem o spirala la Penny in cinstea ta :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O spirală la grătar? Multe lucruri sunt spirale sau helixuri. :blackeye:

No, revenim şi noi la "on topic"?

Cine ne mai onorează cu un vot? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

as vota si eu dar nu stiu ce

ca eu am bagat ce ulei 10w am gasit

ca a fost castrol aral liqui mol common si am uitat

tot timpul l-am schimbat la 10000mile

si nu papa si nu scoate fum si nu am simtit nici o diferenta ca are oloi dala sau dăla

muuuuuuuuuuult marketing la oloiurile astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am in motor acum aral 10W40. E semisintetic si i-l schimb la 8000. Al meu e s40, 1.9 d de 102cp din 2002. Are in jur de 4500 km si si-a pastrat nivelul pe joja. S-a facut destul de negru dar asta cred ca e la toate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@george cati km are s40 de il servesti cu 10w40?Iti consuma ulei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now