Cristi

euro 2 sau euro 3 ?

14 posts in this topic

Vreau sa achizitionez un volvo v40: (Putere 103 kW / 140 CP) motor 1948 cmc, benzina. Masina e din 1997.

Vreau sa stiu daca e euro 2 sau 3 ? Mai nou cred ca la euro 2 taxa e mai mica ca la euro 3.

Si as mai vrea o parere pertinenta daca se merita sau nu, tinand cont ca toate taxele in ceea ce priveste masina vor fi mari.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A 8-a cifra din VIN (vehicle identification number) iti indica norma de poluare

Adica : 3 = euro 3

4 = euro 4

5 = euro 5

Este explicat de catre Bogdan G. aici :

Edited by m7an9u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Volvo v40 din 1997 mai mult ca sigur e euro 2.Euro 3 am impresia ca sunt doar cele dupa 1999.

De ce nu cauti un 1.8 de 122. Cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.E euro 2.Ca si idee...ai ramas tu fixat pe masina/motorizarea aia? Nu de alta, dar exista variante mai bune: T4 sau 1.8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati cam gresit zona...aici ar trebui sa se discute despre noul V40 adica dupa 2012...

Poate il muta un moderator totusi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

euro 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerc sa va raspund la toti...

Am deja un volvo v40 1.8 122 cp, dar vreau sa ii ramana tatalui meu si eu sa imi iau altul.

Exista variante mai bune, dar anuntul asta era pe net si cam la asta m-as incadra cu banii pe care sunt dispus sa ii dau (aprox. 1000-1500 euro); nu prea am de ales ca parca nici nu mai am rabdare sa astept.

Apropo? dupa noua taxa, e mai avantajos sa fie euro 2 sau 3? la euro2 e suma fixa (vreo 800 euro parca)m la euro 3 conteza noxele; cum banuiesc ca noxele o sa iasa cam marim cred ca si taxa va fi mai mare (de exemplu am vazut volvo v40 si cu taxa de 1500 euro).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand o Carisma 1.9di-d de prin 2000-2001.Este cam aceeasi branza ca si Volvo s/v40 1.9d ,doar ca difera "carcasa"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

lik .. nu se compara .. carisma e mult mai de proasta calitate la interior

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alexandru nu avea cum sa fie la fel interiorul,asta e clar.Dar pentru @Cristi o Carisma ar fi buna,deoarece s ar incadra in 1500 euro (cred).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , am si eu un volvo s40 xs din 1998 1.6 benzina, e adus din afara si doresc sa l inscriu in Ro. masina e fabricata in europa si e adusa din Anglia, neavand toate informatiile in certificatul masinii.

Salut , am si eu un volvo s40 xs din 1998 1.6 benzina, e adus din afara si doresc sa o inscriu in Ro. masina e fabricata in europa si e adusa din Anglia, neavand toate informatiile in certificatul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerc sa va raspund la toti...

Am deja un volvo v40 1.8 122 cp, dar vreau sa ii ramana tatalui meu si eu sa imi iau altul.

Exista variante mai bune, dar anuntul asta era pe net si cam la asta m-as incadra cu banii pe care sunt dispus sa ii dau (aprox. 1000-1500 euro); nu prea am de ales ca parca nici nu mai am rabdare sa astept.

Apropo? dupa noua taxa, e mai avantajos sa fie euro 2 sau 3? la euro2 e suma fixa (vreo 800 euro parca)m la euro 3 conteza noxele; cum banuiesc ca noxele o sa iasa cam marim cred ca si taxa va fi mai mare (de exemplu am vazut volvo v40 si cu taxa de 1500 euro).

Salut,eu am una identica cu ce vrei tu,este euro 2,in privinta masinii eu sunt foarte,foarte multumit,am un consum mediu de 8,3 l iar in afara localitatii la un mers constant de 90- 100 km/h ai un consum de 6,5/7 la suta,motorul este destul de fiabil am facut cu ea cam 30.000 km in doi ani de cand o am (acum am 195.000 km in bord ) si nu am avut probleme cu ea decat unele minore (bujii,bendix si doua capete de bara ).Nu stiu daca varianta cu 1.8 este mai buna dar eu sincer recomand acest motor la care ai un consum decent si putere multumitoare.In legatura cu varianta cu carisma nu-ti recomand, eu am vrut sa iau una dar cum m-am suit in ea mi-a lasat o impresie proasta ,sigur aceasta este doar parerea mea.

Edited by vicanezu

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca atunci cand treci de la Volvo la Caarisma e diferenta,dar nu asa de mare cum zic unii :).

Recomand Carisma celor care isi doresc o masina diesel,dar nu au bani destui pentru a-si cumpara un Volvo.

Trebuie sa ii dau dreptate coleegului @vicanezu in legatura cu motorul de 1.8 si 122 cp.Este un motor foarte echilibrat,doar ca are norma Euro 3!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now