Sign in to follow this  
Followers 0
parola

Umanitatea sau Animalitatea?

24 posts in this topic

Sunt profund revoltat pentru ceea ce s-a intamplat! Asta se intampla in Romania secolului XXI!! Victime  puteam fi noi, mamele, fiicele sau surorile noastre. Sunt curios cum se va solutiona cazul. Se va musamaliza oare? Dumnezeu sa o odihneasca pe acea fata nevinovata, care a facut greseala sa vina la studii in Romania!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cum se va solutiona cazul. Se va musamaliza oare?

Cum pot oare asemenea "oameni" sa fie atat de nepasatori!?!

e vorba de viata unuia ca tine,ca noi,ca voi...

Doar din atitudinea "doamnei" imi dau seama ca se va musamaliza,probabil stia ea ce avea "in spate..."=d'acolo si atitudinea asta..cu un aer de superioritate...ceva de genu' ..."ce vina am eu!??,mergeam doar cu 60-70 km\h,ca in traficul asta nu se poate circula cu mai mult"....Doamneee!  :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci deja asta ii prea de tot, dao naibii de treaba, asa nu se poate dar ce dracu' traim cica intr-o tara membra a UE, nici nu am cuvinte, inca un motiv pt care vreau sa parasesc tara asta, daca o putem numi tara, credca singurul motiv pt care as ramane e familia si prietenii, in rest NIMIC.

Auzi tu, si pe zdreamta aia, ca imediat mo-am dat seama in ce categorie de persoane intra, se vede pe ea, cica "cat poti sa ai 60-70?" unde ceilalti participanti nu aveam mai mult de 30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stau si ma gandesc ce sa scriu....................adica astfel de evenimente ma reseteaza, i-mi golesc interiorul.........cat de incompetent e omul din politist [deci nu politistul] sa aiba o astfel de reactie?...adica niciuna..............daca victima era fiica lui,oare proceda la fel?????....adica facea exact ce spune regulamentul sa faca??.....regulament, reguli.....................OAMENI BUNI TREZITI-VA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!............ganditi-va la saraca fata lovita, chin ,durere, ganduri...........inca era printre noi!!!!........macar de-o lua cineva de mana, sa i-i vorbeasca........................dar nu, au lasat-o pe marginea drumului cum fac cu maidanezii loviti de masini....atat si valoareaza viata noastra..NIMIC!!!!!!!!!.........noroc ca a putut sa treaca taraceanu nederanjat de eveniment............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg ca politistii aia nu avea pregatire medicala sa-i faca ceva....Dar vorba colegului de pe forum....Macar sa o tina de mana si sa fie langa ea.......Iti dai seama ce agonie sa iti vezi moartea la cateva minute de tine si nici macar un singur "OM" - (daca se pot numi asa aia) sa nu fie langa tine.....Incredibil in ce tara traim! Nici in ultimele triburi din Africa nu te lasa nimeni sa mori asa :(( Revoltator, strigator la cer! Bine ca au fost rahatii aia de politai toti uzi la "fund" ca trece tariceanu - cu "t" mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de-a dreptul incredibil. Nu mi-a venit sa cred cum stateu cretinii aia 3 si dirijau circulatia fara sa faca nimic. Nimieni nu spune sa fi facut ei pe medicii dar nici chiar asa. Si cand l-am auzit si pe Ciocan(care in Severin era un mare "rahat"(rog sa imi iertati vocabularul dar m-am enervat din nou)) ca au procedat CORECT imi venea sa blestem tara asta.

Si cand am auzit-o si pe vita aia care statea cu ochelarii pe ochi de parca nimic nu s-ar fi intamplat, ca mergea cu 60-70, am ramas fara cuvinte. Pot sa pariez ca aia avea cam 100. Si nu va pati nimic pentru ca la cum "i se rupea" de tot ceea ce s-a intamplat sunt sigur ca va scapa cel mult cu amenda sau suspendarea permisului pentru cateva luni. Nu sunt din Bucuresti, dar am avut ocazia sa trec pe Kiseleff ca pieton si este incredibil cu ce viteza se circula pe acolo si ce intreceri se fac noaptea. :( :( :( :( :( :( :( :(

Dumnezeu sa o odihneasca! :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am zis "rahatii aia" este evident ca m-am referit la cei de la fata locului. De unde ai dedus ca m-am referit in general la meseria de politist??? Poate la randul meu sunt politist, sau poate nu. E filozofie ce faci tu, discutam de acei oameni de la fata locului care au creat aceasta nemultumire nu de politisti in general....Nu dezvolta subiectul aiurea ca nu are sens. Reactia lor, in continuare cred ca a fost de rahat!!! Meseria lor include si interactiunea cu "populatia" care lipseste cu desavarsire aici. Si da sunt oameni inainte de toate, sau nu?

Daca ar fi fost sa-si faca treaba profesional, dirijau traficul concomitent cu colegii lor din alte puncte astfel incat Ambulanta sa ajunga cat mai repede acolo, nu, sa aiba grija sa treaca tariceanu nestingherit.De aia am zis ca erau uzi la "fund", daca erau profesionisti lasau dracul tot si prin statie anuntau colegii ca au o prioritate "0" in a ajunge ambulanta acolo...Au facut asta? Pentru ca nu asta se vede din imagini.....

Daca era acolo un membru al familie tale nu cred ca judecai la fel de "rece". Hai sa fim seriosi si sa lasam filozofiile altora. Moare un om langa tine, e datoria ta sa incerci sa-l ajuti prin tot ce-ti sta in putinta. Sau dai un telefon si gata?

Asa cum ai spus omul din politist, dar omul unde e? A mai ramas doar politistul....

p.s. Te rog nu o lua ca pe un afront personal, sunt iritat doar pe starea de fapt de acolo.

  REPET, ceea ce s-a intamplat acolo este IMPARDONABIL iar orice scuza cautata pentru ACEI oameni e pur filozofica....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu...............daca eu vorbesc una si tu intelegi alta e treaba ta.......dar te rog lasa-ma cu morala..............nu e vorba de ce filozofezi tu in lipsa de alte ocupari...................eu vorbeam de o fiinta umana lovita de masina lasata za zaca pe pamantul rece ...........vorbeam de cat de inumani am ajuns..........in rest , cum am specificat dealtfel!!!!!.........nu am nici o treaba cu prietenii tai............off topic!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa ne "incingem" fara sens. Filozofia nu e interzisa in cafenea. Nu e cazul sa ne suparam unii pe altii ca nu asta e scopul forumului. Dar TREBUIE sa tinem cont ca suntem fanii unei marci care promoveaza valoarea vietii: "VOLVO for Life". Daca ar fi sa judecam dupa logica pe care ai expus-o deja aici pot concluziona ca si Volvo poate doar sa fabrice masini, adica sa-si faca meseria si atat. De ce ar fi nevoie de airbag,abs,esp, otel suedez...etc??? Ca doar daca soferul da cu masina in ceva el e vinovat. Volvo doar si-a facut treaba nu? A facut masina si atat, de ce ar fi fost necesare si elemente de siguranta??? Dar noi suntem adunati aici tocmai in spiritul VOLVO de a promova valorile vietii. Orice discutie in contradictoriu cu aceasta credinta a noastra iti va atrage doar antipatii, chiar daca suntem subiectivi, dar asta e spiritul nostru.... Imi cer scuze daca te-am jignit in vreun fel, nu asta a fost intentia mea. Doar te rog sa intelegi ca asta este spiritul nostru in concordanta cu aceeasi gandire ca si a celor care ne-au fabricat masiniile. A mai fost un incident neplacut la o intrunire de-a noastra unde un coleg nu a inteles asta si a fost exclus....Unul dintre cei din grup a avut un accident iar cel in cauza a trecut pe langa pe motiv ca "ce era el sa faca?". Nu asta e spiritul nostru draga Nelu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint foarte deceptionat (ca sa nu zic altfel) de reactia lui nelu...

1) am inteles ca idioata de la volan e o mare patroana - deci cred ca va scapa cu spaga respectiva(va fi mare dar se va descurca-cum s-a descurcat si Pauneasca). Locul ei era in prima Duba, bagata fortat de un POLITIST. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu i-a tras nimeni de-acolo niste pumni in botul ala plin de emfaza !

2) "mai mult decat alte categorii de oameni, am vazut ca mare parte din conducatorii auto, au ce au cu politistii!"

Au si vor avea CEVA cu politistii autohtoni atita vreme cit imaginea lor este una jalnica, cu IQ invizibil, cu rezultate mediocre in combaterea eficace a nesimtirii cu care se circula pe soselele noastre. Si DA, sint uzi la propriu atunci cind se anunta o coloana oficiala a grofilor care sug tara asta (dar nu de unde ar trebui sa suga) - nu mai stiu ce sa faca sa iasa bine si frumos evenimentul...  patetic. Sint platiti din banii nostri ca sa faca...ce? Ca eu nu vad nimic bun ! Sau demn...sau de laudat !

3) "de ce in statele puternice unde politistii nu iarta nimic, si aici, ma refer ca ti dau direct amenda si nici vorba de avertisment, totusi oamenii ii apreciaza si se duc cu mandrie si si fac poze cu politistii?"

Pentru ca politistii de acolo apara VIATA, au cursuri si antrenamente de prim ajutor-mentin victima in viata pina la aparitia echipajelor de salvare,dau explicatii medicilor despre accident - starea actuala a victimei, nu iau spagi, nu opresc masini in trafic care nu au facut nimic (actele la control, daca actele sint bune - ia sa vedem ce iti gasesc la masina, etc), nu stau ascunsi cind au in functiune radarul, nu incurca si mai rau marile intersectii atunci cind sint pusi acolo, mai enumar motive ?...

Hmmm...sint Geaman - pot sa fiu foarte bun sau foarte rau - cale de mijloc la mine nu exista. Nu stiu care parte a reactionat acum, insa sper ca al 50-lea mesaj al tau pe acest forum sa fie bine inteles de catre toata lumea de aici. Ca pozitie, desigur.

Acelasi Matrixxx - dintr-o bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Politistii ca politistii dar de medicii de pe salvare ce ziceti?stiau ca trebuie intubata si ridicau din umeri mai ales ca au ajuns cu intirziere pt ca in buc cind trece un ciumete nici nu mai conteaza ca moare un om priviti ce se intimpa cu sumitul chiar o tara de rahat suntem

??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un punct in plus de la baiatu!! Pentru ca vei fi si tu licentiat in Drept ca si mine (daca am inteles bine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, citeste la mesaje personale...Sper sa gasesti. Si te astept in burgul de pe Cibin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pozele mai mari si nu se pot incarca. Daca reduci un pic rezolutia o sa reusesti sa pui mai multe deodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tine de dimensiunea pozelor,cand atasezi,imediat langa browse scrie "(mai multe fisiere)"...un simplu click rezolva totul...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, te-ai umplut de  plusuri/aplauze!! Putem sa-ti cerem si un ´´bis´´? ;)

De cand ma stiu, mi-a fost frica de Doctori si... Doctoranzi!! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog, fiti pe subiect. Este si asa destul de delicat.

Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si uite asa am ajuns/evoluat de la ´´Animalitate´´ la ´´Umanitate´´!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule nelu, cu toti de pe forum-daca s-ar putea- m-as vedea si as bea o bere cu ei ! Asa sint eu, ce am in gusa si in capusa - si am pierdut de multe ori pentru modul meu transant de a vedea lucrurile. Daca m-ai cunoaste mai indeaproape - ai vedea ca sint foarte de viata !

Doar ca nu as putea - orice functie as avea - sa vad cum moare un OM pe trotuarul de linga mine si eu sa dirijez circulatia. probabil ca de-aia nu o sa fiu primit niciodata in rindurile politiei, sint prea diferit de aceasta grupare de oameni care au ales aceasta meserie (sper ca nu au ales toti doar pentru avantajele ei)  ...Asta e.

Numai bine iti doresc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de atunci ce s-a mai intamplat? Stie cineva?

Ma doare cand vad astfel de lucruri si ce se intampla in tara asta de c...t. Se muta treceri de pietoni, americanii vin sa isi faca portofoliul de victime si pe urma pleaca sa se laude pe la prieteni, copiii accidentati pe trecere sunt vinovati ca nu erau cu parintii (trebuia sa leviteze, dupa parerea avocatilor) si alte tampenii care iti fac viata un chin, ca simplu privitor.

Cu riscul de a fi antipatizat nu ii condamn pe militieni. Atata pot, atata fac.

Tatal meu si mama mea au fost accidentati de un pusti de 18 ani care abia isi luase carnetul pe trecerea de pietoni, in 1998. Tatal meu a murit dupa 5 zile de coma, mama mea si-a revenit fizic dupa 8-10 luni. Psihic niciodata. Militianu care era inaintea trecerii de pietoni mi-a spus ca l-a vazut ca vine cu viteza si a vrut sa-l opreasca. De ce pastele mamii lui nu a facut-o? Pentru ca este si el om si este supus greselii. Trebuia sa-l caut si sa ii iau capul? Atata a putut, atata a facut. Dobitocului cu Dacia 1300 care abia luase carnetul si gonea cu 80 prin oras si a calcat acceleratia in loc de frana ce trebuia sa ii fac?

Din pacate in acele momente socul este prea mare sa te gandesti la razbunare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0