jijip

airbag-uri si centuri de siguranta

16 posts in this topic

Am cautat dar nu am gasit un astfel de topic.

Am un Volvo S 60 , 180 CP, 2004 care nu are nici un mesaj de eroare sau bec in bord aprins. Ma intereseaza daca a inlocuit cineva airbag-urile si capsele centurilor de siguranta dupa 10 ani de la fabricatie. Producatorul vad ca asa recomanda . Exista niste etichete pe stalpul din stanga al masinii care cred ca specifica asa ceva.

multumesc a priori pt informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu zice doar de înlocuire, ci şi de verificare. Presupun că se face o diagnoză cu DICE, eventual şi o inspecţie a elementelor de siguranţă şi, dacă totul e OK, se lasă aşa. Oricum, nu ştiu dacă cineva e dispus să dea câteva mii de euro pe airbaguri şi centuri de siguranţă, dacă nu sunt sărite. Eu unul, sigur nu.

Volvo recomandă aşa probabil ca să-şi păstreze reputaţia de "cea mai maşină sigură care este". ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventual sa le scoata de tot si sa puna rezistente, ca sa le schimbe cu altele noi, cred ca este de nerealizat in Romania, din punct de vedere financiar. Heimdllr are dreptate, scrie ca trebuie verificate si 10 ani au garantie, asta nu inseamna ca trebuie schimbate. In mod normal si sigurantele (sigurantele din panourile de sigurante) trebuiesc schimbate dupa un timp (nu mai stiu care), insa nu o face nimeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventual sa le scoata de tot si sa puna rezistente, ca sa le schimbe cu altele noi, cred ca este de nerealizat in Romania, din punct de vedere financiar. Heimdllr are dreptate, scrie ca trebuie verificate si 10 ani au garantie, asta nu inseamna ca trebuie schimbate. In mod normal si sigurantele (sigurantele din panourile de sigurante) trebuiesc schimbate dupa un timp (nu mai stiu care), insa nu o face nimeni

Multumesc pt sfaturi insa am intrebat pt ca eu consider ca este un aspect f, important si acesta al sigurantei postimpact. Mai ales ca foloseste masina baiatul meu care este incepator.

E adevarat ca din cauza unor sigurante " expirate" poate lua foc instalatia . Insa???!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt păreri. Dacă vrei o certitudine, du-te la "reprezentanţă", întreabă şi împărtăşeşte cu noi răspunsul.

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul in care este cea mai mica problema cu sistemul SRS (airbaguri, centuri, calculator SRS, inclusiv martorul din bord, instalatie electrica), iti da eroare in bord "SRS Airbag Service Urgent" si nu mai dispare decat dupa ce o resetezi cu un tester, iar pe tester iti va spune unde este problema. Atata timp cat nu ai eroare, inseamna ca sistemul este ok si nu necesita interventii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar că suntem de râsu' lumii cu abţibildul ăla pe care se vede clar data când ar fi trebuit verificată... ;D

Oare cei de la "reprezentanţele" din România pun abţibild cu altă dată "scadentă"?

PS: Era să uit: am sunat la Primus şi domnul cu care am vorbit spunea că nu se înlocuiesc, doar se verifică.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

De exemplu la Opel Corsa C din 2004 acelasi lucru e in manualul tehnic, nu e ceva izolat Volvo ci e mai mult un fel de regula privind echipamentele pirotehnice cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut mercedes w124 din 1991 cu airbag-urile sarite , care au functionat chiar si in 2013 , deci nu cred ca au " termen de valabilitate "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat dar nu am gasit un astfel de topic.

Am un Volvo S 60 , 180 CP, 2004 care nu are nici un mesaj de eroare sau bec in bord aprins. Ma intereseaza daca a inlocuit cineva airbag-urile si capsele centurilor de siguranta dupa 10 ani de la fabricatie. Producatorul vad ca asa recomanda . Exista niste etichete pe stalpul din stanga al masinii care cred ca specifica asa ceva.

multumesc a priori pt informatii

De principiu trebuie inlocuite airbag-urile ce contin capsele pirotehnice intrucit imbatrinesc si exisat posibilitatea de un raspuns fals in acele citeva milisecunde premergatoare impactului.Pe tester daca nu apar erori atunci toate bune si frumoase ca este vorba de un simplu test static .Dinamic insa trebuie sa se declanseze la timp si nu cu intirziere.Sint capse pirotehnice ,uz militar dar si aici sint niste norme foarte stricte indiferent ca prcatic pot face "poc".Eset doar un rationament.

Logic ar trebui facut strict cum recomanda producatorul intrucit cei ce le-au proiectat nu sint doar atit de destepti si capabili ca noi .. :smile:.

insa prcatic aceasta inlocuire implica costuri foarte mari si sint de parere ca ori mergem cu ce avem .grija ,atentie ,normalitate ,etc ori ne cumparam o masina noua pe care sa o tinem max 7-8 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, n-auzi c-am sunat la Primus şi mi-au spus că nu se înlocuiesc, dacă nu sunt erori?

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat pe stalpul de pe partea soferului si scrie ca cele 4 "erbeguri" ... Jul. 2009 la fiecare . Acum intrebarea cea mare. Aia este data cand au fost verificate sau cand trebuie verificate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand trebuiau verificate, dar cum am spus mai sus si eu si Heim, sistemul SRS este "intercalat" cu alte sisteme ale masinii, deci este verificat in permanenta. In momentul in care este o problema, iti "spune" masina singura :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... foarte deştepte... ştiu foarte bine cum să scoată banii de pe noi... :violent1:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A specificat, cam 50k km

Ah, pardon, am gresit postul! Vroiam sa raspund aici :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now