Jan_s80

Probleme senzor unghi volan

37 posts in this topic

Salut am si eu o problema cu al meu volvo imi da o eroare la senzoru de unghi le la volam,ma lasa sa ii sterg eroarea si cand plec cu masina apare,am schimbat si toata chetia aia din spatele volanului si tot lafel.Masina numai are climatronicu oglinda din masina cu inchiderea centralizata si calcualtorul din plafon sunt de pe una de anglia.Trebuie programat sau trebuie sau nu se impaca vrun caclculator cu altu.alte erori nu are masina.

Inainte sa umblu la calculatore nu am avut aceasta eroare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculatoarele comunica unul cu celalalt prin canbus. Climatronicul (CCM) este codat pe masina, deci daca il pui SH, nu-ti vor merge anumite functii sau de loc. Cel de la oglinda (UEM), trebuie sa fie de pe o masina din acelasi an de fabricatie si contine si modulul de inchidere centralizata (cel de telecomanda). Automat CEM-ul (calculatorul central) nu recunoaste celelalte module

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si masina de pe care am luat pamblica nu am avea aceasta eroare in bord iar dupa ce am luat oglinda si restu de pe ea a arparut eroarea si pe acea masina.Astazi pusai la loc panglica cu tot cu manete de pe masina mea si tot asa face ma lsa sa sterg eroare si nu apare decat cand plec cu ea de pe loc si nu stiu daca dstc'u are legatura si cu chestile ce le'am schimbat eu.

Oglinda am schimbat'o ca sa imi pun cheie briceag ca cea normal se facuse ca naiba si climatronicu ca avea un senzor dus in ea si numai mergea pe automat.

Se poate imperechea?

Intre masini e diferenta de un an una e normala si una e facelift.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune climatronicul la loc si vezi daca mai face. Poti lua doar senzorul dintr-unul sa-l lipesti in celalalt. Cred ca ai mai deschis odata un topic, in care ti s-a spus ca CEM-ul de Anglia difera de cel de LHD (volan pe stanga) si plus ca difera CEM-ul de la non facelift fata de facelift

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai am avut o gramada de probleme ca numai mergea nimik cu calculatoarele de anglia si am revenit la calculatoarele de la masina mea mai putin climatronic,oglinda climatronic si calculatoru ala din plafon.O sa incerc sa pun maine climatronicu sa vad daca mai face.

Ms mult pt informatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista niciun calculator in plafon, UEM-ul este in oglinda .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un modul sau ce o fii si e in plafon pe mijlocul masini pusa pe un capac de plastic.

Edited by Jan_s80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e senzorul de miscare de la alarma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa arata modulu sau ce o fi din plafon.

post-2620-0-70629400-1394359472_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum a zis si Bogdan, ala e senzorul de miscare, de la alarma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.Astazi o sa schimb climatronicu sa vad daca mai face chestia aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult ca sigur ai senzorul de temperatura rupt/dezlipit de la climatronic. Eu l-am inlocuit pe cel de la xc90 cu unul de pe un s80. Ai mare grija....este foarte sensibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am zis si eu mai sus, ca poti sa-l dezlipesti dintr-unul si sa-l lipesti in celalalt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercai sa schimb climatronicu si degeaba.Mai incercai si alte variante pusai calculator de abs de la care am si oglinda si climatronicu si tot degeaba.Eu cred ca e ceva legat de oglinda si ma intereseaza daca se poate imperechea ca la alte masini?

Ma dispera masina asta nu poti sa ii faci nimik, noroc ca e o masina foarte buna nu am avut nici o problema cu ea ca altfel o vindeam :)))).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa incepem cu inceputul. Pana la urma, ce ai schimbat pe masina? Ce module/calculatoare?

UIte in poza cu ce module comunica SWM-ul

post-259-0-91737600-1394385518_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma am calculatoru de pe pompa de abs,climatronicu si oglinda din interior de pe masina de anglia, ca incercai si variant asta

cel mai mult ma intereseaza sa ramana cu cheia briceag ca cea normala ma scoate din sarite ca se fac ca naiba si devin lipicioase dupa o vreme.

Din ce vad in poza ar trebui si oglinda pusa la loc :((((((.Ca incercai sa pun tot la loc mai putin oglinda si tot nu vru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-am zis de cand te-ai apucat ca te complici degeaba, pentru 150 de lei cat costa o cheie briceag, dar tu nimic....Batman.... Batman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am rezolvat cu cheia da vroiam sa pastrez cheia briceag ca eu aveam cu telecomanda separat si nu imi place cheia aia deloc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu aveam cheie cu telecomanda separat si acum am asa post-259-0-22469700-1394388924_thumb.jpg

M-a costat 180 de lei in stare finala, adica gata de folosire si ghice ce! Nu am schimbat nici un modul de pe masina si nici nu am stricat altele in timp de faceam modificari neavizate

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu aveam cheie cu telecomanda separat si acum am asa post-259-0-22469700-1394388924_thumb.jpg

M-a costat 180 de lei in stare finala, adica gata de folosire si ghice ce! Nu am schimbat nici un modul de pe masina si nici nu am stricat altele in timp de faceam modificari neavizate

Da mai Ionutz dar pe tine nu te striga vecinii prin cartier Batman... asta e diferenta :D
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu aveam cheie cu telecomanda separat si acum am asa post-259-0-22469700-1394388924_thumb.jpg

M-a costat 180 de lei in stare finala, adica gata de folosire si ghice ce! Nu am schimbat nici un modul de pe masina si nici nu am stricat altele in timp de faceam modificari neavizate

Pai zimi si mie exact cum ai facut ca sa scap si eu de probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca ti-am mai spus odata! . Cheie cumperi de la Bogdan G cu 150 lei si te mai costa 30-50 lei sa copiezi lama si uite cum ai facut cheie briceag. Telecomanda din a ta o muti in cheia briceag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now