Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

alf 08

Caut teava inox pentru esapament

7 posts in this topic

Va salut. Aveti idee unde pot gasi doi metri de teava din inox, diametru in jur de 46mm? Intermediara mea este facuta dintr-o teava simpla, si as vrea sa imi fac una noua din inox. Am cautat acum cateva saptamani un saxofon, l-am gasit pana la urma. Cat cautam piesa noua am cerut o oferta pentru a fi "copiat" din inox cel vechi la o firma de tuning. M-am potolit cand am primit cotatia, in jur de 900 lei. Pe de alta parte, am gasit pe 4tuning un anunt al unui cetatean care vindea 3 metri cu 100 lei, dar...anuntul era vechi. In Praktiker, Bricostore nu am gasit ceea ce caut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

La cei care fac balustrade si ornamente din inox ai incercat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E scump inoxul si trebuie sa cumperi foaie de grosimea dorita de la firme ce importa,distribuie asa ceva (exclus Prcatiker ,Hornbach etc) si apoi sa o prelucrezi Sau mergi la firma de tunning si ai rezolvat.Solutie de mijloc nu prea exista adica ieftin si inox ,poate acum 20 de ani mai mergea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e am luat eu 4 m teava inox pentru cazan fi 50 mm 200 ron dar costa mult manopera adica sudura se plateste in cm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau o faci din bucati - la orice atelier mai ramin bucati nefolosite de teava...Dar tot la sudura ajungi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DirectInox sau alte firme de profil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru` mana pentru atentie :hello: . Am vorbit cu un domn care lucreaza la o firma (imi scapa numele) cu sediul prin Crangasi. Prin telefon am aflat ca 1 m de teava diametru 46,1 costa in jur de 7 heuro, si un calcul rapid- 3 metri plus doua coturi costa pana in 200 lei. Acum sa vad ce fac, ca intre timp am gasit o intermediara noua (tot in jur de 200 lei, doar ca nu mai stau sa masor/ tai/ sudez) si nu stiu ce sa iau, dilema vietii.

Share this post


Link to post
Share on other sites