StefanV

In sfarsit, primul meu Volvo S40!

37 posts in this topic

Bun venit! Intr-adevar frumoasa masinuta!

Stick-erele alea de pe parbriz, merg usor date jos cu o lama, iar lipiciul care ramane, fuge daca este frecat cu o carpa imbibata in putin alcool metilic. Atentie insa sa nu ajunga metanolul pe bord. ;D

Km multi fara incidente!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar numarul ala in forma de oala nu te zgarie pe ochi? Nu trebuie decat sa-l dai jos, il pui cu burta in sus si calci de 2 ori pe el. Il pui la loc si e drept :hello:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar numarul ala in forma de oala nu te zgarie pe ochi? Nu trebuie decat sa-l dai jos, il pui cu burta in sus si calci de 2 ori pe el. Il pui la loc si e drept :hello:

Ce sa stii tu...e tunning."Prinde" aerul..tine masina lipita de sol, la viteze mari! :))

PS.sper ca s-a inteles ca era o glumita, si nu am vrut sa ofensez pe nimeni(nici pe ionut nici pe stefan) :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar numarul ala in forma de oala nu te zgarie pe ochi? Nu trebuie decat sa-l dai jos, il pui cu burta in sus si calci de 2 ori pe el. Il pui la loc si e drept :hello:

Ce sa stii tu...e tunning."Prinde" aerul..tine masina lipita de sol, la viteze mari! :smile:)

PS.sper ca s-a inteles ca era o glumita, si nu am vrut sa ofensez pe nimeni(nici pe ionut nici pe stefan) :occasion14:

Eeeh, asa e modelul pe care am reusit sa-l fac ca un cretin ce sunt, crezand ca masina e mai scurta in fata, la o parcare. (deh, si obisnuit fiind de pe Matiz si Suzuki Swift-ul de la munca). Daca va uitati in primele poze din topic-ul asta, numarul era drept :)))

Ma gandeam ca din moment ce vineri o sa merg la politie sa o inmatriculez pe numele meu, sa cer o placuta noua la schimb, contra sumei de bani necesara, pt ca nici daca o indrept nu va arata prea bine, plus ca are 2 suruburi (la vreo 2 cm in relief) pe care le-a pus fostul proprietar cu skill-uri geniale de montaj, pentru atenuarea vibratiilor :))

Bun venit! Intr-adevar frumoasa masinuta!

Stick-erele alea de pe parbriz, merg usor date jos cu o lama, iar lipiciul care ramane, fuge daca este frecat cu o carpa imbibata in putin alcool metilic. Atentie insa sa nu ajunga metanolul pe bord. ;D

Km multi fara incidente!

Stickerele alea mi-au murdarit masina in ultimul hal, lipiciul ala s-a facut ca un fel de ceara pe spate dupa 2-3 ani de stat acolo, care se exfoliaza cand trag de plastic si se face un praf ca de faina care se intinde pe bord cand incerc sa-l sterg. Se ia ce-i drept cu o laveta imbibata in solutie de curatat bordul, dar trebuie frecat calumea. O sa pun o carpa mai mare pe bord si o sa repet operatiunea.

Nu pricep de ce le-a lipit pe parbriz, cand parbrizul are acea clema de plastic transparent in care poti sa prinzi stickerul fara sa-l lipesti efectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca in unele tari (de ex. Romania) scrie ca rovinieta trebuie LIPITA de parbriz...Si din pacate e valabil si in alte tari mai dezvoltate (Elvetia parca ?). Nu mai stiu cine povestise ca l-a oprit politia desi avea rovinieta in suportul ala de plastic, i-a luat-o, a dezlipit-o de pe hartie si i-a aplicat-o pe parbriz, dupa care i-a urat "drum bun"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza ce a ramas de peste ani. Rase jos cu lama de barbierit. Apoi carpa moale + alcool metilic. Se rezolva destul de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge şi cu alcool etilic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As injura maxim sa imi faca mie un politist figura cu lipitul de parbriz in Romania, controlul ei facandu-se de cativa ani prin camerele de luat vederi, pentru a "lua" in vizor absolut toate masinile, nu doar pe cele pe care le opreste politia. Numarul masinii se trimite in baza de date centralizata, si daca ai rovigneta scapi, daca nu, teoretic primesti amenda acasa. Politia am observat ca nici nu mai cere rovigneta cand te opreste, asa ca doar pastrez foaia respectiva (chitanta)

O sa incerc cu lama de barbierit sa vad cum merge :D multumesc pentru sfat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanasti sanatosi si sa ai grija de ea ca si ea are grija de tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos Stefane.

Cu niste roti pe 17" ar arata mai bine dar vai de articulatie.

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic deleted.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now