Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Pataque

Cumpar Volvo S40 2009+

47 posts in this topic

Salutare,

Dornic de a ma alatura clubului, cumpar Volvo S40, preferabil dupa 2009 cu urmatoarele:

Must have:

  • diesel

  • sa aiba istoric

  • tapiterie T-Tec

  • comezi volan

Nice to have:

  • as prefera motor de 2.0

  • tapiterie piele :hello2:

  • sistem audio altul decat basic

  • inmatriculata

  • jante aliaj

Bugetul e pe la 8000 de euro si as putea sa urc daca acopera mai multe din punctele de mai sus. Daca e din afara, as zice pana la 140000km, iar din tara in jurul la 100000.

Am vazut cate ceva pe autovit (gen http://www.autovit.ro/volvo-s40-C32545617.html sau http://www.autovit.ro/volvo-s40-C32290009.html) dar cred ca e mai safe sa incep de aici :smile:

Cheers,

Petrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Zici ca preferi 2.0,dar ai dat de 1.6 :D

Oricum cel de 8500 minte grav in anunt.Adica unde e Sport Edition masina aia si pe deasupra si Bussnies Line? :D

Unde e xenonul?Unde e senzorul de ploaie,mai ales cel de lumini?

Cea de GL pare mai ok,dar pana nu o vezi nu ai de unde sa stii ce defecte ascunse are.

Spor la cautat si la achizitie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana acum nici una din cele 2 nu se califica, ambele sunt de Benelux, au mai multi km decat doreste cumparatorul iar ca dotari cea de GL este mai OK dar trebuie vazuta dpdv mecanic, mai ales conteaza cat a rulat in RO .

Spor la cautat Petrica si atentie mare, cele DRIVE de 110 CP nu sunt EURO 5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana acum nici una din cele 2 nu se califica, ambele sunt de Benelux, au mai multi km decat doreste cumparatorul iar ca dotari cea de GL este mai OK dar trebuie vazuta dpdv mecanic, mai ales conteaza cat a rulat in RO .

Spor la cautat Petrica si atentie mare, cele DRIVE de 110 CP nu sunt EURO 5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Euro 5 este numai dupa 2011 adica motoarele D2/D3/D4 .

Exista insa MY2011 si cu 1.6 DRIVE de 110CP, asta e EURO4 desi in actele de Belgia scrie EURO5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci chiar daca te duci la rar cu actele in care scrie Euro 5, ti-o vor inmatricula ca Euro4?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact.

Daca un prost greseste si baga din burta EURO 5 crezi tu ca RAR-ul inghite gogoasa ? Inghite ala de cumpara masina si se bucura cand vede in acte EURO5, la fel scrie si in actele mele de la C30 dar eu fiind geambas de omenie am scris in anunt EURO4, exact cum este de fapt masina . Alti vanzatori trec EURO5 si cand iese cartea ti-ai luat teapa de 300E sau chiar mai mult in functie de cate grame are utilajul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sint prosti.Masinile vin pe anume filiere si in Belgia unde sint cele mai multe convenabil de cumparat ,licitatii ect ca este tva -ul mare apar disfunctionalitati cu buna sau mai putin buna stiinta .Se vede din avion la cite siteuri sint de profil.Este,era mai convenabil sa inscrii din Ne in D si sa vinzi ,etc etc.In fine ,piata s-a smecherit tot smecherita de ai nostrii nu de D,NE ,F.Asa scapa acum de gunoiele lor ,minarite ,smenuite ca sa amagesca musterii dincolo de Rin ,de ex.

Si tie ti-au tras-o daca ai cumparat cu acte de E5 sau tu esti intermediar probabil.Si in orice caz este o timpenie finaciara sa cumperi diesel din afara Sh E4 indiferent cit de masina e.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact.

Daca un prost greseste si baga din burta EURO 5 crezi tu ca RAR-ul inghite gogoasa ? Inghite ala de cumpara masina si se bucura cand vede in acte EURO5, la fel scrie si in actele mele de la C30 dar eu fiind geambas de omenie am scris in anunt EURO4, exact cum este de fapt masina . Alti vanzatori trec EURO5 si cand iese cartea ti-ai luat teapa de 300E sau chiar mai mult in functie de cate grame are utilajul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci presupun ca si gramele se fac iar la rar.Si daca ies alte grame...atunci tot teapa iti iei, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dan Nu masoara RAR-ul gramele.

@adrian, nu mi-au tras-o cu nimic pt ca eu stiu ca motorul D4164T este EURO4 daca are DPF. Problema este ca multi cumparatori se pacalesc si sunt siguri ca masina este EURO 5 mai ales la cele MY2011 pt ca in 2011 a intrat in vigoare EURO5 dar de fapt masina este inmatriculata in 2010 desi este MY2011 si este EURO4 . Stiu 3 persoane care si-au luat astfel de tepe si in loc sa plateasca 30 E taxa au platit 350 E sau chiar 800E pt 1.6D @129g .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar la 1.6 D sunt 2 valori? Adica...fie 104, fie 129? De ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 3, 129g la varianta fara DRIVE, 119g varianta DRIVE si 104g varianta DRIVE cu Start&Stop .

Toate sunt EURO4 .

Sunt 2, 114g la varianta D2, 99g la varianta D2 DRIVe cu Start & Stop .

Toate sunt EURO 5 .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vita_Fresh Multumesc de feedback! Am remarcat ca dupa 2009 2.0d nu sunt atat de populare. Sau sunt prea bune si proprietarul nu le mai vinde :smile:

@BogdanG Fac compromisuri la dotari, kilometri si pret, din pacate. Daca acopera cat mai multe puncte e super.

Anyway, ce am aflat de la nenea din Galati (astept sa imi trimita VIN-ul) masina o conduce nevasta-sa; e din Belgia, are de fapt 180000km, vreo 20000 in Ro.Taxa nu e platita, dar zice ca o plateste el si are istoric service.

Acuma.. 180000 e totusi cam mult, nu? Pretul pare okay, dar totusi.

Intre timp pentru ochiurile experte (eu nu am vazut nimic din ce a vazut Vita_Fresh la anuntul din primul post :kiss2:) am urmatoarele (necontactati):

* http://mercador.ro/oferta/volvo-s40-2009-ID1wUtl.html#eaa62983a0 - ieftin?

* http://www.autovit.ro/volvo-s40-C32052548.html - compromis la tapiterie ..

* http://www.autovit.ro/volvo-s40-C32505733.html

Cheers,

Petrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa o vezi pe cea de la Galati, e dubios de ieftina dar merita vazuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa fie dubios de ieftina Bogdane!Mai sta cu ea la vinzare 2-3 luni si va fi 7000E. Are cite un ceva ,se vede asa din poze insa are dotari ca astea il intereseaza mai mult apoi ca este 1.6D ce sa se astepte pe partea de motor decit stiute si intilnite!! :smile:Un pic intinerita.

Va invata in timp ce si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glumesti, o masina ca asta nu o pot aduce eu la 7000e cu dotarile astea si inmatriculata, adica 700 E este inmatricularea asta inseamna 6300 E cu tot cu transport si adaos. Nu prea gasesti la banii astia decat cu probleme grave de motor sau lovite .

Omul o poate vinde cu 7000E pt ca are probleme sau nu-i mai place, dar asta e alta discutie, nu asta e pretul unui S40 .

Ultimul pe care l-au adus prietenii mei s-a dat la 10h de cand a coborat de pe trailer, a fost 7500E, nu avea piele DAR avea trapa si era 2010 . Cu taxa insa ajunge la 8000E si oricum a fost ocazie masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina din Galati o stiu iar pe proprietar il cunosc din vedere. Masina a vrut sa o vanda anul trecut prima data si cerea 11.000 euro. Nu este fugarita ptr ca vad zilnic cum o conduce respectivul. Este un tip pana in 36 ani cel care o conduce. Nu a avut accidente cu ea in Galati cel putin. Ce a fost cu masina inainte...naiba stie. Cum ti-e norocul. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vita_Fresh Multumesc de feedback! Am remarcat ca dupa 2009 2.0d nu sunt atat de populare. Sau sunt prea bune si proprietarul nu le mai vinde :smile:

@BogdanG Fac compromisuri la dotari, kilometri si pret, din pacate. Daca acopera cat mai multe puncte e super.

Anyway, ce am aflat de la nenea din Galati (astept sa imi trimita VIN-ul) masina o conduce nevasta-sa; e din Belgia, are de fapt 180000km, vreo 20000 in Ro.Taxa nu e platita, dar zice ca o plateste el si are istoric service.

Acuma.. 180000 e totusi cam mult, nu? Pretul pare okay, dar totusi.

Intre timp pentru ochiurile experte (eu nu am vazut nimic din ce a vazut Vita_Fresh la anuntul din primul post :kiss2:) am urmatoarele (necontactati):

* http://mercador.ro/o...html#eaa62983a0 - ieftin?

* http://www.autovit.r...-C32052548.html - compromis la tapiterie ..

* http://www.autovit.r...-C32505733.html

Cheers,

Petrica

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine sa te duci sa-ti aduci tu masina din D, Be ori NL. Ori vorbeste cu colegii de pe forum care poate te-ar putea ajuta cu achizitia din strainatate a unui autoturism. Cele care le gasesti tu sunt toate deja la al 3 lea ori al 4 lea proprietar. Iti dai seama ca nu o mai vinzi si ca e Volvo for life pentru tine. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îmi cer scuze în prealabil pentru off topic, dar...

Este versiunea nouă S40 care își schimbă culoarea? Sau de când se poate circula cu același număr pe mai multe mașini?

u4c33J3.jpg

Poate a fost pusă numai pentru poze dar oricum interesant. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdane ce sa aduci tu !!Ai cumparat 2 C-uri si unul inca este la vinzare si spui ca nu poti aduce la suma X.Hai sa fim seriosi si nu veni cu chestii din astea ca deja te pricepi si la comert cu rable.

Sincer fa tu acesta treaba pe banul tau cu riscurile aferente ai sa vezi ce inseamna munca alergatura si nu comenatrii zilnice din spatele tastaturii ca etse simplu asa.

Vorbeam ca pur si simplu ca omul isi vinde acel S40 cu suma respectiva si atit .Adica orice ideea trebuie sa o combati ca le stii pe toate?! Sint si altii mai priceputi ca tine si nu te contrazic chiar daca este cazul .Uite ca eu acum te-am contrazis si nu am party pris cu nimeni.

Îmi cer scuze în prealabil pentru off topic, dar...

Este versiunea nouă S40 care își schimbă culoarea? Sau de când se poate circula cu același număr pe mai multe mașini?

u4c33J3.jpg

Poate a fost pusă numai pentru poze dar oricum interesant. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer fa tu acesta treaba pe banul tau cu riscurile aferente ai sa vezi ce inseamna munca alergatura si nu comenatrii zilnice din spatele tastaturii ca etse simplu asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint multe care se invata sa stii.Ideea este ca nu interseaza pe altii cind exista anume (ne)reguli..Daca intelegi nuanta,ideea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Efectiv este un individ care nu are jena de lege si nimic mai mult ,manelist etc sau cum vrei sa il numesti.Ma opresc cu offtopic ca deja nu prea este corect ..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites