dan40

da sau nu? part a2a

69 posts in this topic

Pai si dimensiunile astea le ai trecute in carte? "205/50/17=1920 iar 215/45/17=1885"

Si nu inteleg care este treaba cu "C"-ul. Ai utilitatra? C-ul cine de la cargo si se pune pe utilitare, sa reziste la greutate

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am acte de germania cu urmatoarele dimensiuni: 195/55/15 205/55/15 205/50/15 205/50/16 205/45/16 205/45/17 la motor 1.8 92kw

Nu, dar e maxim. Mai mult nu se poate. Atinge pe fata in telescop.iar 205/45!!!/17 la maxim 30km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat ca ai toate aceste dimensiuni. De obicei se da cate o dimensiune de anvelopa, pe o dimensiune de janta. Pana acum nu am auzit pe nimeni sa aibe mai multe dimensiuni pe acelasi tip de janta! Esti sigur ca ai toate aceste dimensiuni trecute 195/55/15 205/55/15 205/50/15 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 99 e masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dan40, ce masori tu se numeste circumferinta nu diametru .

Vrei pe 17" dar ai nevoie de 205/45 R17 si scutura rau dimensiunea asta, daca te impaci cu scuturatul este ok. Distanta intre anvelopa si aripa ramane aceiasi insa, daca tu vrei ca anvelopa sa fie aproape de aripa ai nevoie de arcuri sport .

Succes .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

205//45/17 .Cat despre scuturat...ce pot sa zic...sufera baba la frumusete :D .Lasand gluma la o parte, nu mi se pare ca iti zdruncina chiar asa rau creierul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

215/45/17 ar trebui sa incapa. Tot diametru redus si scutura cu ceva mai putin decat 205-urile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata cu arcuri sport. Nu scutura exagerat (compar cu subaru la care am tot suspensie sport) dar era foarte stabila.

dar prea joasa...

post-5290-0-17426100-1394999396_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea sunt instalate deja sau e de pe net?

Un combi arata bine cu botul jos si cu fundul putin mai sus. E o idee buna un kit de suspensie reglabila. Cu ala, sta cum vrea propietarul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au fost (asa am cumparat-o). Acum am normala. Primele 2 poze sunt facute vineri, 14 martie

(Am facut poza la monitor, cu telefonu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, jantele in 3 raze din primul set de imagini nu le-as pune pe badogul meu nici oferite gratis, insa fiecare pune ce ii place si doreste.

La cum arata roata in imaginea din postul 33, as putea crede ca e o problema de suspensie pe puntea spate nu ca ar fi vorba de o suspensie sport.

Asa cum bine zice si colegul Bogdan S, consider ca formele unui V 40 striga dupa un spate inaltat nu coborat. E si asta tot o opinie subiectiva, ramanand la latitudinea fiecaruia sa puna ce-i place/doreste.

Paranteza : Badogul personal este incaltat pentru vara cu jante de 16' (205/50/16 - marimea 55 freaca in pasajele spate la orice denivelare putin mai accentuata a drumului), iarna primind galosi de 15 iar caucioacele sunt 195/60/15, insa consider ca masina arata mult mai bine cu jantele de 16'.

Pun si doua imagini pentru exemplificare, insa daca deja e prea mult, se pot sterge :

Jante de 15'

post-1117-0-33923000-1395001954_thumb.jp

Jante de 16' (comparativ cu S-ul ce e incaltat cu jante de 15'

post-1117-0-90061900-1395001929_thumb.jp

Edited by AdiP
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele mele de vara sunt niste bbs-uri de 17" , 7,5j cu anvelope 215/45/17.

Poze in postul 61

Am mers si cu 5 persoane + bagaje si nu am avut nicio problema legata de dimensiune, este o dimensiune oem pana la urma.

Jantele pe 17" ofera o directie si stabilitate mult mai buna decat cele pe 15".

Legat confort nu am sesizat o diferenta foarte mare, dar exista.

Daca aveti vreo problema cu o flansa, bucsa bara stabilizatoare, bieleta etc., cu jantele pe 17" le veti auzi imediat, dar daca elementele suspensiei sunt schimbate sau sunt in stare buna nu este nicio problema.

Intradevar masina pare mai inalta cu jantele pe 17'' decat cele pe15" de iarna (adevarat ca nu am masurat); explicatia am gasit-o ca fiind urmatoarea: anvelope pe 15 sunt mai "turtite"/lasate cand stau pe janta/masina decat cele pe 17".

on topic: jantele in trei spite de la inceput imi plac, dar nu cred ca se potrivesc pe v40.

Edited by LEONIDAS
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

AdiP- asa da! Fara "table"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine dimineata trec la jantele de vara.O sa pozez masina si cu cele de iarna(16 )si cu cele de vara(17).Sa vedem daca se inalta.ca mie nu mi s-a parut.O sa si masor inaltimea de la pamant la prag.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi-au placut foarte mult rotile originale pe care le-am avut pe v40. modelul se numeste cyber. dupa parerea mea mai arata bine si bbs-urile de pe t4, la fel si modelul ares. toate pe 16. daca pui pe 17 sunt deja prea mari.

decat sa le pun pe cele in trei spite, as prefera jante de tabla si capace.

202845032-w988.jpg

DSC_0591_zps9e91a5e6.jpg

DSCF0821.jpg

Edited by LeChuck
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idea e ca l-am cumparat noi, le-am pus pe masina (nu arata bine, am cerut si alte pareri, ale voastre) am facut poze si asta a fost tot. Deci sunt tot noi, nerulate. O sa le vand tot noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea.....

Unele ca astea as vrea si iou pentru a mea:-)

post-3486-0-96923800-1395336834_thumb.jp

Edited by shacalu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Youtube volvo x40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jante HEICO R17! Astept pareri (oricum le-am cumparat) dar arata mult mai bine fata de cele pe 16. Anvelopele sunt prea late 225 45 17 si ating pe fata in telescop, dar o sa le schimb cu 205 45. Am vrut ceva original si rar...

post-5290-0-02647000-1396104416_thumb.jp

post-5290-0-63875900-1396104432_thumb.jp

post-5290-0-75559300-1396104448_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am ales HEICO R17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa mai vii de casa.Sa faci o poza la masina dupa montaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt montate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,ai dreptate :D.Aveam impresia ca masina ta e gri,dar se pare ca e tot blue.De aceea am solicitat o poza.

Per total arata mult mai bine decat ce ai postat in prumul post!

Acum ar trebui sa urmeze o suspensie mai sport si arcurile schimbate :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

O nu... am un bebe mic... si nu-i place. Am avut sport si era foarte joasa? O intrebare, x40 Heico, cate s-au fabricat? Eu am vazut max 10 dintre care 5 erau pt raliu... (cu aceleasi roti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa da!Muuuullt mai bine.O singura intrebare insa...de ce naiba sta asa cocotata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now