tommytza

Volvo al meu a vazut Bulgaria!..:)

6 posts in this topic

Sambata dimineatza, ca tot omul dupa o saptamana de munca intensa ma rodea o oarecare mancarime in palme si volan..asa ca m-am hotarat sa dau o fuga pana la mare,deh,romantismul nu moare niciodata, doar ca sa bag un piciorus in apa...ajuns la Vama veche,prietenii au zis sa mancam si noi ca boierii un iepure nabusit la Ezerets , un satuc din Bulgaria, la vreo 15 km de vama..zis si facut..mancare super si preturi mici...daca tot am savurat momentul istoric..prima mea vizita in tara vecina cu masina...ca pana acum nu am avut curaj sa o scot in Bulgaria din cauza nenumaratelor povesti horror cu soselele bulgaresti..am zis sa ii arat si restul Bulgariei asa ca ne-am intors in tara pe la Ruse dupa un drum de 350 km prin Albena,Varna,Bazgrad...samd....pe scurt...nu am vazut picior de politist bulgar,masina a mers impecabil (800 km in vreo 10 ore), nu mi-a stat nimeni in fata (:))...si in general,a fost o tura reusita..va o recomand cu caldura cand aveti chef de o plimbarica...toate bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super ! Ma bucur ca ti-a mers la suflet excursia !

Si eu vreau sa dau o fuga pina la bulgari, am mincat vara trecuta in Varna 2 persoane-stat 2 ore la masa mincand:2 portii paelia,2 tepuse (sabii , ce mai) de berbecut, 1 kg de fructe de mare, telemea marinata, 2 portii de ceva specific bulgaresc-foarte bune, salate,sosuri, 4 beri, 2 expresso lungi - si stii cit a costat ? 21 de euro de persoana !!!

Am crezut ca au gresit nota...Unde mai pui ca ospataritele sint tinere, frumoase, astepti foarte putin la masa, pe geam se vede marea cum se zbate, etc.  Pe cind si la noi ?!  :D  NEVER !

Poate mai gasim niste doritori - sa fie mai frumos  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,nu ar fi mare inginerie sa ne strangem cateva masini intr-un week-end cu soare sa facem un raid....a,am uitat sa va spun,,sa aveti marunt la voi (euro)..5 euro vigneta si 8 euro taza de pod la Ruse,ca altfel nu prea dau restul ..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt pentru!  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal la toata lumea  eu zic sa ne intalnim toti posesori de volvo sa mergem undeva la munte la mare  bulgaria adica la distractie  sunt nou pe forumul  si am vazut ca sa si votat anul trecut pt destinatile de plimbare  poate reusim sa ne strangem toti multa bafta la toata lumea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am fost anul trecut si in Bulgaria, la nessebar (mai jos de varna) si in Istanbul.

Pot sa va spun ca in Bulgaria, pana la Nessebar sunt 3 stopuri.

Ruta: Bucuresti - Ruse - Varna - Nessebar.

Un stop in Ruse, la iesire. Un stop in varna, cand faci dreapta sa intri pe centura. Un stop la Nessebar, cand faci stanga sa intri in statiune.

Impresii?

Preturi mici, meniuri in lb. romana (in statiunile de mai sus de Varna), servicii un pic mai slabute in nord decat in sud.

Statiunile de mai jos de varna sunt in principal facute pentru nemti, englezi, scandinavi ... si sunt un pic peste Albena, Nisipuri, etc.

Politie?

Este si politie, partial sunt adevarate si povestile despre ei. Am mers atunci cu detector ascuns, si bine am facut.... ei sunt ascunsi prin tufisuri si pe dupa curbe ...

Drumul este super, 1/2 din el este autostrada. Media de viteza a fost de 80-90 km/h ... fara sa alerg prea tare.

E bine sa aveti euro la voi in bancnote de 5 si de 10  ;D

daca vreti si o casa la mare, in statiune, pe munte cu vedere la mare ... era pe la 70.000 - 150.000 euro. pret corect, nu?

B.R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now