m7an9u

Zgomot ciudat motor 2.0d V50 136cp

24 posts in this topic

La ceva timp dupa ce am schimbat volanta , placa presune , kit ambreiaj (sachs-nou) se aude un zgomot ciudat la decelerarea motorului , asa ca un vuiet , aveti idee ce poate fi ? Exista vre-o posibilitate sa nu fie montata bine volata ,abreiaj etc? De tras trage de rupe , nu trepideaza nu nimic , doar acest zgomot ciudat . m-am gandit ca ar putea fi un rulment , dar atunci de ce doar la decelerare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica tubulatura intercooler-turbo.Poate scapa pe undeva...

Uleiul in cutie e la nivel?

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista diferente de sunet mai pronuntate cand masina sta pe loc, la relanti, scoasa din viteza, si se actioneaza ambreajul pana jos dupa care se elibereaza?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica tubulatura intercooler-turbo.Poate scapa pe undeva...

Uleiul in cutie e la nivel?

E la nivel , cred , era ok cand am dat cutia jos.La intercooler e totul ok.

Exista diferente de sunet mai pronuntate cand masina sta pe loc, la relanti, scoasa din viteza, si se actioneaza ambreajul pana jos dupa care se elibereaza?

Doar la decelerare , frana motor , ma refer , dar cu simt nu asa dintr-o data.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cand stai pe loc si turezi masina la 3000rpm, se aude in decelerare acelasi sunet ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cand stai pe loc si turezi masina la 3000rpm, se aude in decelerare acelasi sunet ?

Nu Bogban nu se aude , si parca se diminueaza pe zi ce trece , poate fi ceva legat de volanta noua , ,,rodaj'' ceva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze ca ti-am scris gresit numele Bogdane .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea are ce sa fie de la volanta , parerea mea .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa mi-a spus si cel ce a pus volanta , spunea ca nu se poate pune cutia daca nu e pusa bine volanta placa de presiune si discul.

In cutie eu zic ca e destul ulei , am desfacut busonul pe unde se completeaza si iese lichid , de asta ma gandesc ca e ok.

O fi zgomotul de la rulmentul de pe dreapta fata , ciudat este ca suiera .

Edited by m7an9u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi rulmentul de la planetara lunga .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi rulmentul de la planetara lunga .

Si al meu huruia si l-am schimbat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat uleiul din cutie si merge excelent , cred ca acel vuiet se auzea si inainte , dar cum eu ascultam doar zgomotul produs de volanta pe celalat l-am sesizat abia dupa schimbarea ei , am pus un ulei 75w90 Norauto , era un maro deschis , iar cel ce l-am dat afara era tot cam asa dar destul de murdar si mult mai putina viscozitate .

Umbland pe acolo am vazut ca suportul central de la cutia de viteze si motor s-a rupt din nou , spun asta ca l-am schimbat recent , o luna doua (marca MetalCaucho-MC http://www.metalcaucho.com/) cel de la motor dreapta sus era aceeasi marca si e ok . atasez ceva poze .

Multumesc pt tot baieti !

post-4045-0-67881000-1398463591_thumb.jp acesta e uleiul , aproape 20€ , 2litri

post-4045-0-40692600-1398463685_thumb.jppost-4045-0-35268200-1398463738_thumb.jppost-4045-0-91848200-1398463795_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu, sa iei OEM de data asta! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au desfacut tamponu de contrabalasns de jos cand miau schimbat uleiul...bine eu am altfel tampoanele pe acolo

Si uleiul oem de cutie este 75w si doar atat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu, sa iei OEM de data asta! :)

Poti sa fii sigur de asta OEM o sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au desfacut tamponu de contrabalasns de jos cand miau schimbat uleiul...bine eu am altfel tampoanele pe acolo

Si uleiul oem de cutie este 75w si doar atat.

Am vazut ca la Volvo era 75w si ceva litere pe acolo , dar era 23,5€ litrul si asta l-am luat cu 19€ si ceva 2L ,am incredere ca stiu ca cei de la Norauto fac uleiuri pt. Ford post-4045-0-20879000-1398544187_thumb.jp asta e cel ce-l bag la motor , si e ok. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am fost pe la norauto si am gasit castrol pt ford si parca si total, dar norma care o folosesti tu nu stiu daca e potrivita, il citez pe bogdan g "Motorul tau are nevoie de ulei norma WSS-M2C934-B/C." la ulei de motor ma refer, cat despre cutie daca e similara cu cea de pe v70 merge si cu 75-90 fara probleme (la mine de vreo 40 k)

Si daca ai primit indicatia de a folosi acel ulei de pe site lor, e cam aiurea, avand in vedere ca mie mi-a dat norme la ambele masini total aiurea, mai mare șansă aveam sa iau un ulei cu ochii inchisi de pe raft :smile:

Ps sper sa nu te superi pe mine

Eu la cutie am pus oem, bogdan mia spus ca nu gasesti AM

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am fost pe la norauto si am gasit castrol pt ford si parca si total, dar norma care o folosesti tu nu stiu daca e potrivita, il citez pe bogdan g "Motorul tau are nevoie de ulei norma WSS-M2C934-B/C." la ulei de motor ma refer, cat despre cutie daca e similara cu cea de pe v70 merge si cu 75-90 fara probleme (la mine de vreo 40 k)

Si daca ai primit indicatia de a folosi acel ulei de pe site lor, e cam aiurea, avand in vedere ca mie mi-a dat norme la ambele masini total aiurea, mai mare șansă aveam sa iau un ulei cu ochii inchisi de pe raft :smile:

Ps sper sa nu te superi pe mine

Eu la cutie am pus oem, bogdan mia spus ca nu gasesti AM

Nu ma supar , cum sa ma supar , suntem aici sa ne ajutam unii pe altii , nu ? :)

Ce cutie ai pe masina de ford , a mea e de ford focus II .

De pe calculatorul lor mi-au dat uleiurile cei de la Norauto , dar si pe el se specifica ca e pentru ford , nu stiu ?

Adevarul ca cei de la Norauto sunt cam ,,capsati'' , dar prin Spania sunt cam singurii de incredere , cei de la casa volvo sunt de groaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer habarnuam ce cutie am pe masina, e in 6 trepte...

Dar uleiuk de motor nu cred ca e norma buna...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer habarnuam ce cutie am pe masina, e in 6 trepte...

Dar uleiuk de motor nu cred ca e norma buna...

Am vorbit cu Bogdan si mi-aspus ca nu e norma buna la cel de cutie :confused2: , cel de motor e ok .

Deci de cutie trebuie schimbat . Multumesc ca mi-ai atras atentia Cristi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere, cel de motor am gasit la norauto azi am cumparat la 5 L castrol magnatec 5 30 a5/b5,la 69e si elf 5 30 a5/b5 5L la 40 e astea in franta... eu zic sa folosesti castrol pt ca e mai bun

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol nu mai este demult cel mai bun :D ... mult prea depasit!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca nu am cumparat elf atunci :(

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/23/2014 at 8:44 AM, BogdanG said:

Atunci cand stai pe loc si turezi masina la 3000rpm, se aude in decelerare acelasi sunet ?

Salut,

Și la mine a apărut de ceva timp acest vuiet și el este prezent și în decelerare cu mașina stand pe loc. Acest zgomot sa provină de la geometria variabilă a turbinei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now