61 posts in this topic

Ai identificat ok dar iti pui prea multe probleme .

Daca esti ghinionist de fel poti avea belele chiar si cu un injector nou.

Corect! Dar la câţi Dorel am întâlnit încerc să mă apăr cumva şi suflu

şi în iaurt.

La service-ul unde am testat habar nu aveau că injectoarele

sunt cu clase, cel puţin astea siemens, au râs de mine...

Apropos de acel pont. Am sunat, dar gagiul nu prea era de încredere.

Când am zis că aş vrea să-l testez, a cam insistat să ma duc unde

mă va trimit el...

Edited by N3cks
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai testul se face pe masina, mergi cu masina, pui injectorul lui si daca e ok il cumperi .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai testul se face pe masina, mergi cu masina, pui injectorul lui si daca e ok il cumperi .

Poi dacă iau unul ca şi al meu, ce treabă am făcut?

Maşina mea merge bine, trage etc. Eu personal n-am avut niciun

reproş motorului. Întâmplarea a făcut că mi s-a recomandat

să fac un test de injectoare( Premium Cars la revizie, dar şi cei

unde am schimbat EGR - care nu aveau niciun interes).

Pe unde am schimbat radiatorul de climă, am rugat să verifice

injectoarele şi mi-au zis că totul e ok.

Dar uite că am cţutat un service cu tester de injectoare şi am

insistat pt test (ei au zis că arunc banii) şi se pare că

un injector e dus şi nu merge decât în sarcină.

(Explicaţie: nu deschide când trebuie, decât la nu ştiu

câte atmosfere).

Deci dacă iau altul la fel... de ce să-l mai schimb?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai se poate repara , dupa reparatie deschide la presiunea corecta .

Este adevarat ca acest defect nu-l simti decat la rece, balbaie putin si scoate fum alb pana se incalzeste, daca ai DPF nu vezi fumul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai se poate repara , dupa reparatie deschide la presiunea corecta .

Este adevarat ca acest defect nu-l simti decat la rece, balbaie putin si scoate fum alb pana se incalzeste, daca ai DPF nu vezi fumul .

Am DPF, deci nu-l văd, şi da, mai ales la rece.

DAR ce mi s-a spus este că injectoarele siemens nu se repară,

cică nu este chit de reparaţie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

UPDATE: am întrebat la reprezentanţă. Desigur ei pot aduce pe comandă injector.

Nu are sens să vorbim de preţuri, dar mi-au spus că la schimbare ar trebui

făcut un update de soft. Mi se pare cel puţin ciudat...oare e o procedură obligatorie,

recomandată, sau superfluă şi e ca apa sfinţită, nu strică dar nici nu ai certitudinea

că face deosebit de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ta cu deschisul mai tarziu se repara .

Injectoarele Siemens se repara dar nu peste tot .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ta cu deschisul mai tarziu se repara .

Injectoarele Siemens se repara dar nu peste tot .

În Cluj nu am dat de nimeni care repară injectoare Siemens.

Toţi sunt fan Bosch se pare - cică doar pt ele există kit de reparaţie.

Poate am noroc, colegul nostru de pe forum (blackhole) are ceva injectoare

second şi vine azi la Cluj. Dacă la teste iese în parametri mă gândesc să iau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ta cu deschisul mai tarziu se repara .

Injectoarele Siemens se repara dar nu peste tot .

Service-ul care m-a indemnat să fac testele la injetcoare a reuşit să aducă

injector recondiţionat siemens. Iniţial avuseseră promisiunea din Germania

că va fi nou, dar apoi de clasa 5 au avut doar recondiţionat cu granaţie

1 an şi piesă la schimb.

Am ales varianta aceasta ăn locul celeilalte cu injectoarele second. Preţul era

tot pe acolo.

Ieri s-a montat dar cum service-ul nu e în cluj nu m-am agitat să sun. Oricum nu pot

lua maşina decît in we.Am să verific în cursul zilei ce au făcut ieri.

Edited by N3cks
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Service-ul care m-a indemnat să fac testele la injetcoare a reuşit să aducă

injector recondiţionat siemens. Iniţial avuseseră promisiunea din Germania

că va fi nou, dar apoi de clasa 5 au avut doar recondiţionat cu granaţie

1 an şi piesă la schimb.

Am ales varianta aceasta ăn locul celeilalte cu injectoarele second. Preţul era

tot pe acolo.

Ieri s-a montat dar cum service-ul nu e în cluj nu m-am agitat să sun. Oricum nu pot

lua maşina decît in we.Am să verific în cursul zilei ce au făcut ieri.

Si pana la urma trebuie facut ceva si la soft sau se schimba si gata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma trebuie facut ceva si la soft sau se schimba si gata ?

Trebuie setat si din software. Din cate am înțeles indiferent dacă e nou

trebuie "sa-i " spui Cum să. Se comporte. Dacă e unul secondat cu atât

mai mult, căci el a avut deja stări facute si nu știu care.

E o chestie interesanta cu clasele, care însă nimeni nu a știut să mi-o explice

si anume relația de compatibilitate intre injectoarele de diferite clase. Mi-au

zis ca daca injectoarele sunt clasa 5 poți utiliza un altul fie de 3, 4 sau 5 si

ii spui din soft Cum sa funcționeze. Dar ceinseamna si de ce e așa...nu a reusit

Nimeni sa-mi explice sau sa ma facă să înțeleg.

Masina mea afostscoasa din service si cică se simte diferența și motorul

Merge mai rotund. Inca nuam mers după ea.

Edited by N3cks
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O chestie , injectoarele se pot cauta dupa codul din mijloc , pentru ca , clasa 4 , 3,etc au fiecare alt cod si nu sunt coduri identice intre injectoare de clase diferite . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pentru postarea de mai sus , exista clase de injectoare 5,4,3 cu acelasi cod !!!!!! Tocmai am gasit unul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pentru postarea de mai sus , exista clase de injectoare 5,4,3 cu acelasi cod !!!!!! Tocmai am gasit unul ...

Şi ai reuşit să desluşeşti diferenţa între clase?

La un service unde am testat injectoarele, când am întrebat au râs de mine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu . Mi-am cerut un injector din aceeasi clasa si cu seria din mijloc indentica cu a mea , de pe e-bay , am platit 134e cu transport inclus , este injector reparat si nu a trebuit sa-l dau pe cel vechi la schimb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu . Mi-am cerut un injector din aceeasi clasa si cu seria din mijloc indentica cu a mea , de pe e-bay , am platit 134e cu transport inclus , este injector reparat si nu a trebuit sa-l dau pe cel vechi la schimb .

Bun preţ, dacă e adevărat că e recondiţionat. Astea nu se prea pot recondiţiona cică,

că nu există kit-uri.

La ce te referi cu seria din mijloc, cea lunga?

Rândul 1 e clasa si un QR-Code

Rândul 2 seria din mijloc

Rândul 3 două serii/numere mai scurte

Acum ce am descoperit eu, dar din nou nu a confirmat nimeni, seria din mijloc poate fi identică

pentru injectorul tău, dar cumva apoi se face diferenţă între injectoarele 1,2 şi 3,4. Dacă te uiţi

în VIDA ai să vezi că au coduri articol diferite 1,2 şi respectiv 3,4. Diferenţierea se face probabil în

rândul 3. DAR e doar o presupunere de-a mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun preţ, dacă e adevărat că e recondiţionat. Astea nu se prea pot recondiţiona cică,

că nu există kit-uri.

La ce te referi cu seria din mijloc, cea lunga?

Rândul 1 e clasa si un QR-Code

Rândul 2 seria din mijloc

Rândul 3 două serii/numere mai scurte

Acum ce am descoperit eu, dar din nou nu a confirmat nimeni, seria din mijloc poate fi identică

pentru injectorul tău, dar cumva apoi se face diferenţă între injectoarele 1,2 şi 3,4. Dacă te uiţi

în VIDA ai să vezi că au coduri articol diferite 1,2 şi respectiv 3,4. Diferenţierea se face probabil în

rândul 3. DAR e doar o presupunere de-a mea.

Injectorul de aici l-am luat : http://www.ebay.de/i...=item3cd27a520e

Acum am sa vad cum o fi cand o ajunge , am riscat dar asta e , am vazut ca firma respectiva a vandut 38 de bucati pana acum si totul ok , in plus vad ca e o firma care merge doar pe injectoare in general .

La seria din mijloc ma refer la asta :

9647247280 .

Cu ce spui tu mai sus nu stiu ce sa zic .

Ce mi se pare mie ciudat este ca am schimbat la un scenic din 2006 doua injectoare tot siemens , deci tot ca la noi la masini si doar le-am pus sus i-am dat cheie si a mers perfect masina fara sa mai intru cu diagnoza etc. Ce zici ?

Edited by m7an9u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Injectorul de aici l-am luat : http://www.ebay.de/i...=item3cd27a520e

Acum am sa vad cum o fi cand o ajunge , am riscat dar asta e , am vazut ca firma respectiva a vandut 38 de bucati pana acum si totul ok , in plus vad ca e o firma care merge doar pe injectoare in general .

La seria din mijloc ma refer la asta :

9647247280 .

Cu ce spui tu mai sus nu stiu ce sa zic .

Ce mi se pare mie ciudat este ca am schimbat la un scenic din 2006 doua injectoare tot siemens , deci tot ca la noi la masini si doar le-am pus sus i-am dat cheie si a mers perfect masina fara sa mai intru cu diagnoza etc. Ce zici ?

Eu cred că funcţionează şi aşa, dar mă gândesc că nu funcţionează în parametri normali.

Din câte am înţeles injectoarele trebuiesc "setate" din soft. Dar cum am mai zis.. nu am întâlnit

mecanici care să ştie sau să mă facă să înţeleg cum funcţionează injectoarele, şi nu mă refer

la partea că ele pulverizează motorina în cantitate precisă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred că funcţionează şi aşa, dar mă gândesc că nu funcţionează în parametri normali.

Din câte am înţeles injectoarele trebuiesc "setate" din soft. Dar cum am mai zis.. nu am întâlnit

mecanici care să ştie sau să mă facă să înţeleg cum funcţionează injectoarele, şi nu mă refer

la partea că ele pulverizează motorina în cantitate precisă.

Eu am un aparat de diagnoza AUTOCOM , daca ai auzit , este multimarca , m-am uitat la parametri de la scenic si au fost ok , tocmai asta ma face si pe mine sa ma mir .

Injectorul trebuie sa aiba niste functii importante de facut pe langa pulverizare , mai ales la masinile noastre care au pompa de motorina si nu de injectie , injectorul preia destule si din functiile pompei .

Uite m-ai facut curios , am sa ma interesez si eu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un aparat de diagnoza AUTOCOM , daca ai auzit , este multimarca , m-am uitat la parametri de la scenic si au fost ok , tocmai asta ma face si pe mine sa ma mir .

Injectorul trebuie sa aiba niste functii importante de facut pe langa pulverizare , mai ales la masinile noastre care au pompa de motorina si nu de injectie , injectorul preia destule si din functiile pompei .

Uite m-ai facut curios , am sa ma interesez si eu .

Dacă ai unde să te interesezi, spune-ne şi nouă.

Eu nu am găsit pe nimeni să îmi explice, dar oricum nici ei

nu ştiau. Din păcate în România "toţi se pricep la toate".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa-ti explice ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa-ti explice ?

E vorba de clasele la injectoare, de ce acestea trebuie să fie de acelaşi fel

sau cum trebuiesc setate şi de ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clasele reprezinta cantitatea de motorina ce trece printr-un injector intr-un interval de timp . Acum daca tie iti pare normal sa pui 3 injectoare cu un debit si un injector cu alt debit este problema ta, in mod normal cantitatea de motorina ce trece printr-un injector trebuie sa fie egala cu cea a injectorului vecin, modificand timpii de injectie poti injecta mai putin dar ai niste limite fizice . Oricum sistemul asta de injectie (cu clase de injectie) este unul foarte tolerant, la Delphi insa nu e asa de tolerant iar fiecare injector este masurat de fabrica si primeste un cod iar diferentele intre injectoare sunt mult mai mici in comparatie cu Siemens sau Bosch .

Acum ai inteles ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clasele reprezinta cantitatea de motorina ce trece printr-un injector intr-un interval de timp . Acum daca tie iti pare normal sa pui 3 injectoare cu un debit si un injector cu alt debit este problema ta, in mod normal cantitatea de motorina ce trece printr-un injector trebuie sa fie egala cu cea a injectorului vecin, modificand timpii de injectie poti injecta mai putin dar ai niste limite fizice . Oricum sistemul asta de injectie (cu clase de injectie) este unul foarte tolerant, la Delphi insa nu e asa de tolerant iar fiecare injector este masurat de fabrica si primeste un cod iar diferentele intre injectoare sunt mult mai mici in comparatie cu Siemens sau Bosch .

Acum ai inteles ?

Da, mersi pentru clarificare.

Am însă întrebări în completare: eu am clasa 5 şi mi s-a spus că pot înocui şi cu 3,4 că

s-ar potrivi, dar nu cu 1 sau 2. Şi că trebuie să îi spui din soft schimbarea. Atunci întreb,

cele de 5 vor fi setate sa "lucreze" ca unul de clasa 3? Sau fiecare lucrează după clasă.

Altfel spus, maşina merge, dar nu optim. Sau?

În cazul meu am reuşit să pun un injector de clasa 5.

Am luat maşina din service, motorul merge acum round ca înainte şi am fost îndrumat

ca după aprox. 300 de km să revin: Au detectat că un senzor de la catalizator nu e ok,

respectiv ar fi doi senzori unul la intrare şi altul la ieşire. Cel de la ieşire nu e în parametrii.

Cei 300 au fost recomandaţi ca să se poată face un test valabil, având în vedere faptul că

maşina a circulat cu un injector defect şi problema dată de calculator ar putea să vină de acolo.

Dacă senzorul în cauză se adevereşte a fi defect, mi-au recomandat să il schimb, întrucât

poate afecta din nou EGR şi să-l strice. Are careva o părere?

Acum (după aprox 3250 km) a apărut o problemă (nu ştiu dacă să mai deschid un alt topic): în viteza a 2-a motorul

merge de la 2000 de ture sacadat şi o ţine aşa până schimb în 3 sau trec de 2800 turaţii.

Prin sacadat mă refer la o situaţie identică cu momentele în care ai apăsa acceleraţia scurt

şi apoi o laşi şi iară o apeşi şi iară laşi, un sacadat cu intervale scurte, gen o secundă.

Am să duc maşina oricum înapoi pentru acel test. Dar referitor la problema actuală, ceva asemănător

păţeam înainte să se strice EGR, motiv pentru care am ajuns la ei în service.

Cer din nou o părere.

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU poti pune injectoare de clase diferite . Exista o clasa care se poate pune dar la Bosch nu la Siemens, mergea clasa 4 in loc de 1,2 sau 3 la D5-ul vechi EURO3. La Siemens ai 3 clase: 4,5 si 6 . Nu exista clasa 1 si 2 cum ai auzit tu .

Catalizatorul are senzor de temperatura, tu zici de senzorul de presiune diferentiala iar ala e la DPF nu la catalizator si se defecteaza destul de rar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now