Cristi Muresan

un război?

15 posts in this topic

Vreau sa sa opinia voastră in ceea ce priveste un posibil război cu rusii

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fim cel mult pagube colaterale.

Daca o sa dea Putin cu ceva,da direct cu atomica :)))

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai pe mine ma stresează putin treaba asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ce-am mai avea de pierdut?(ca popor ma refer)..mai nimic..................am fost..suntem ...si vom fi exploatati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuclear lunch detected :D

Mie sincer imi place mai mult cu protosul :D

offtopic: Si tie iti place Starcraft ?!

ontopic: Cum ar fi sa ne cheme astia la razboi?! Cred ca ma ascund in beciul de la tara...si beau toata TUICA!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai vine niciun razboi, toti se iubesc cu toti. Pana si Israelul a dat 12 puncte Austriei, tara natala a lui Hitler...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ziceau si polonezi inainte sa ii execute hitler (fara sa faca nimica dragi aliati ai lor), bine eu imi fac griji de pagubele produse mie(fizice), 2 carierei (am facut 4 anii de facultate si so arda astia acuma),si in ultimul rand dragul meu volvo care azi am descoperit ca are oglinzile rabatabile electric :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razboi intre Rusia si EU exista de ani buni si este de natura economica, cand EU nu va mai importa gaze din Rusia atunci va fi o problema .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna perspectiva bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca se va ajunge niciodata ca UE sa nu mai importe gaze din Rusia, atat timp cat tari care pot sa zica ca au independenta energetica, sunt foarte putine, si exista tari care importat 100% gaz rusesc si au productie proprie 0.

Ce vor americanii sa faca, si anume sa scoata petrol din rezervele proprii pe piata ca sa dea in jos pretul petrolului, adica cel rusesc, altfel incat sa nu mai se exporte pe profit, nu cred ca se va intampla niciodata, atat timp cat rusii probabil doar vor sughita la aceasta masura, la fel ca si prietenii "arabi" ai americanilor care nu doresc asta, plus ca pe noi nu poate decat sa ne bucure prin scadea pretului la combustibil :)

intr-un final, eu zic ca americanii si rusii au batut palma asupra ucrainei care va fi impartita "putin" intre ei, iar galceava care se vede la tembelizor e umpic de teatru. Sau daca nu, ne asteapta un noi razboi rece, caz in care poate nu e chiar rau sa stim putina limba rusa, si eventual sa vizitam Moscova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul pleaca de la bani. Orice criza aduce bani unora si dezastru altora.

Romania nu e un scop in sine nici pentru rusi, nici pentru nato, nici pentru ue. E doar o zona intre imperii care, odata controlata , provoaca celuilalt dureri de cap.

Deocamdata rusii vor doar sa opreasca controlul in extindere al nato prin metodele lor cunoscute.

Nu cred ca Romania mai este de vre-un interes rusilor : e deja o cauza pierduta . Nu reprezinta ,prin ea insesi, mai nimic acum.

In schimb pentru nato Romania e deja un bun cistigat si asumat. E deja un cap de pod si o eventuala carne de tun in cazul unui razboi intre nato si rusia. Numai in acest caz - al inceperii unui razboi intre rusia si nato - Romania va fi probabil distrusa sau vinduta.

Un asemenea razboi nu este probabil . Nu s-a incheiat razboiul economic, inca. Si nu se va incheia curind.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se pune problema unui atomic, va fi afectata si Rusia; intrun razbel clasic

rusii, indiferenti la numarul pierderilor, ar putea sa atace, dar care ar fi scopul

in cazul Romaniei? nu au ce castiga aici, in Marea Neagra e jocul lor; au luat

deja Crimeea, urmeaza Odessa, Transnistria si probabil se vor potoli cu achizitia

de teritorii, dar provocarile in mod sigur nu vor inceta ... treaba ruseasca ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sizan, Norvegia poate furniza gaze naturale intreg spatiului UE .

@Iulirx, mereu am fost intre imperii si niciodata nu am stiu sa alegem, crez ca acum am facut alegerea buna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea proasta e ca nu facem noi nici o alegere. Sintem, am fost si vom fi de partea cui ne cistiga la masa politicii ( masa intereselor economice - protejate prin putere armata si prin insesi interesele economice). Noi nu avem nimic de spus.

A trecut vremea cind o mina de oameni puteau decide incotro se va inclina balanta. Acum nici continente intregi nu mai pot decide nimic.

Problema noastra este sa ne purtam frumos cu licuriciul, care o fi acela.

Nu tine de noi daca se intimpla ceva important in zona noastra. Chiar daca ar fi un timpit (timpiti) la conducere tot nu conteaza. Nu ne baga nimeni in seama decit daca le convine celor care ne baga in seama.

Deocamdata americanii ne considera folositori. Sa dea dumnezeu sa ne considere cit mai mult timp asa.

Norvegia are gaze 18-22% din cit au rusii si poate alimenta Europa toata vreo 30 de ani. NU avem infrastructura pentru asa ceva. Constructia infrastructurii mari poate dura si peste 15 ani.

Apropos : va spune ceva faptul ca europenii ne-au evitat la tranzitare gaze ?

post-143-0-87222700-1400183440_thumb.jpg

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now