blueazimut

Pedala ambreiaj S40 2.0D

10 posts in this topic

Salutare!

De curand a inceput sa imi scartaie pedala de ambreiaj...In special daca ridic pedala mai lent...Uneori scartaie,uneori nu...

Am desfacut capacul de sub bord,ala de la picioare,am dat cu spray vasilina atat in cele doua puncte in care se tine pedala cat si unde intra in cilindru cred dar si la arc...Dar degeaba...

1.Scartaitul este unul de plastic,nu metalic de arc...S-a mai lovit careva de problema asta si a reusit sa il aduca la tacere?

2.Pedala de ambreiaj e cam tare...Am schimbat tot ambreiajul(disc,placa,volanta,rulment) acum 2 ani dar nu am sesizat o inmuiere a lui...de la ce o fi asa tare pedala?Lichidul de frana l-am schimbat si pe el acum vreo 2-3 luni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie scos si lichidul de pe conducta de ambreaj

Asta ca fapt divers... nu cred ca este cauza scartaielii, si a mea scartaie si la v50 si la v70 deja mam obișnuit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa fac toate mai ales cand vine vara si praful.A facut si la mine de cateva ori dar am dat si eu cu wd40 si nu a mai facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am problema asta. Am desfacut toata coloana de directie, am dat volanu jos ca sa am acces la pedala sa o pot unge cum trebuie, am avut pace vreo 6-7 luni si apoi iara a inceput. Pe mine ma dispera, nu ma pot obisnui deloc. Cred ca ca enervez si o schimb cu totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am obs la v70 ca scartaie in partea de sus , la v50 in partea de jos ultimul sfer al pedalei , la voi cum e ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine scartaie cand eliberez pedala cam pe la mijloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine scartaie cand eliberez pedala cam pe la mijloc.

Cam asa si la mine cand e foarte cald afara si eventual dupa ce a stat masina in praf cu portiera de la sofer deschisa.

Am inclus-o deja in "asa face toate" :D

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cam sfertul de jos pot sa zic jumatea de jos si la apasare si la eliberare scartaie . si la rece si la cald . la v70 numai la cald cu cat mai cald cu atat mai tare scartia dar in partea de sus (am dat cu wd40 pe la toate incheieturile cand am desfacut bordul dar nu a rezolvat problema pe termen lung asa vreo o sapt a fost liniste)

si eu am inclus problema la "asa face ele":))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu a rezolvat pt ca WD40 nu e lubrifiant ci degripant + elimina umezeala (WD = Water Deterrent)

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

merita incercat cu o siringa cu ulei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now