MAIDRAGA

Furt oglinda

55 posts in this topic

La o masina mai noua se merita casco, este adevarat!

Intradevar, sunt o cauza pierduta, am fost la mai multi asiguratori si cred ca daca erai in locul meu, sigur ii lua-i la bataie :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco nu te baza pe ce zici cu schimbatul cum zici tu.Ai fost in situatia sa ai nevoie de casco si ti a schimbat pe original si nou?De 10 ani am avut casco la ambele masini (ford+volvo)si chiar m am folosit la ford de multe ori fiind pe leasing si pe atunci casco era alta treaba,dar de prin 2009 s-o imputit treaba din cauza la unul din cei mai mari asiguratori care au introdus clauzele noi eco casco gen: dupa 5 ani nu se mai fac cu piese originale, + se acopera cu 15% mai putin din valoarea de nou a piesei,care normal nu ti o acopera pe original(iar in contract nu ti zice, decat atunci cand ai nevoie de reparatie, vina fiind a brokerilor).La volvo timp de aproape 5 ani am avut casco si nu am avut nevoie decat la final cand am schimbat parbrizul si am facut bara spate pt ceva zgarieturi deci nu s-a meritat. Si pot zice ca am avut ghinion ca in tot timpul asta nu am avut nevoie de el,dar luna trecuta nu am mai avut la astalalta si m o prins cea mai urata grindina pe care am vazut o si mi o capacit capota si plafonul pe jumate, noroc ca jumatea ailalta este sticla.

Casco se merita cand este masina cat de cat noua si esti in oras mare, doar ca atunci te usca la bani.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor, desi discutam intr-un thread complet nepotrivit, problema cu asigurarile este una singura. UNDE LE FACI SI CU CINE. Orice broker va incerca sa 'ciupeasca' un comision, cum este si normal, de altfel.

Un casco cinstit COSTA (la o masina decenta, nu discutam de rachete care sar de 60-70000) undeva intre 7 si 8% din S.A. (suma asigurata) pe an. Orice e mai ieftin de atat e pomana si presupune riscuri (i.e. firme obscure, plati intarziate pana la limitele limitelor samd). Orice e mai scump e mai mult sau mai putin japca.

Din experienta familiei mele (si a mea, dar mai putin - pana la Volvo am avut pe toate masinile CASCO de la Allianz) piesele au fost intotdeauna originale, lucrarile de service mai mult decat decente (raportate la tara) iar inspectorii extrem de cooperativi, chiar si in situatii delicate.

In alta ordine de idei, mi se pare utila posibilitatea repararii pe CASCO cu regres, mai ales din cauza preturilor tot mai mari ale politelor RCA ce imping soferii spre a lucra cu firme rau-famate.

Altfel spus, nu pot spune ca simpatizez atitudinea tipic romanesca "Imi cumpar premium si-l repar in curte" (a nu se intelege gresit, nu ma refer la cei de aici care se pricep, ci la d-astia ca mine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu la cele spuse de Mihai, de fiecare data s-a reparat masina cu piese oem! Pe bara spate am codul oem, pe fata la fel...si exemplele pot continua.

Daca iti faci asigurarea unde trebuie nu ai probleme cu reparatia. Pana anul trecut am avut la Generali ( am renuntat la ei pentru ca-mi scazuse foarte mult suma asigurata) si de anul trecut pana in prezent merg pe Groupama unde nu am intampinat probleme.

Cat despre o masina in Bucuresti fara casco e ca si cum ai merge cu ratb-ul si te prinde controlorul.

In alte orase mai mici, poate...nu stiu. De exemplu in Sibiu imi place cum se conduce, cum se parcheaza (parca au si parcarile mai mari la supermarket)

Am incheiat aici discutia despre casco.

Toate cele bune celor cu casco si fara!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu trebuie sa o arunc la fier vechi dupa unii...

Casco...e pa la mine. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now