shacalu

aer conditionat s40 2000

16 posts in this topic

Eu cred ca am o problema la aerul conditionat si adica, dupa ce merg cu aerul pus 30-40 km ,nu lasa urma de condens (apa sub masina) iar dupa ce opresc motorul se aude in partea dreapta sub bord bolborosind (ca si cum ar fii un furtun cu aer intr-o sticla cu apa) . Este normal sau am ceva infundat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal este sa picure apa sub masina atunci cand AC isi face treaba ca la carte, nu se aude niciun zgomot. Valabil pentru orice masina!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da ....? Multumesc si acu e atunci ,ce e de facut?

Daca stie cineva cum as putea sa rezolv aceasta problema ias multumii din inima.

Atunci sigur am ceva infundat pe acolo :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit pe un forum urmatoarele : daca ai suficient freon trebuie conducta de la motor de presiune joasa adica acea conducta care merge din masina la compresor trebuie dupa 20 min de mers sa fie umeda sa aiba condens pe ea,

Daca iti face rece... poate sa tot fasaie. si la fiat si la alfaromeo fasaia cand opream motorul la v50 nam observat sa fasaie asa tare dar parca face si asta putin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freon am (verificat) de rece baga rece ,dupa ce il opresc aerul se aude clocoteli sub bord si miroase a picioare, filtru schimbat anul trecut .

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi cazul sa schimbi si filtru daca miroase a picioare...

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul nu este o problema ca se schimba.

Anul trecut cand l-am schimbat tot mirosea (mirosea a apa statuta si asta cand opresc aerul iar cand este in functiune nu mai miroase asa rau) .

Daca poate cineva sa-mi spuna pe unde trebuie desfundat si ce anume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rog un moderator sa mute topicul in sectiunea volvo s -v40

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat timp incarci cu freon?

Daca la fiecare sezon, e spart ceva pe acolo, posibil evaporatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai ajuta pentru a preveni mirosul este ca cu 5 minute inainte de a ajunge la destinatie sa opresti aerul conditionat si astfel ventilatorul va usca evaporatorul. Mirosul apare de la apa de condens care ramane dupa ce ai mers cu aer conditionat

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat timp incarci cu freon?

Daca la fiecare sezon, e spart ceva pe acolo, posibil evaporatorul.

Anul trecut am fost la o verificare si au fost nevoie de cateva grame (inainte a fost verificat cu 4 ani in urma)

In concluzie nu am pierderi.

Cristian scutaru

Mirosul apare de la apa de condens care ramane dupa ce ai mers cu aer conditionat

Pai si condensul asta nu trebuie sa picure ,sa lase apa sub masina?

De exemplu la masina pe care lucrez lasa urma de apa (sub masina) si pe aia nu o mai ferifica nimeni si nu miroase a nimic dupa folosirea aerului.

La volvo nu este normal sa picure? Ca la mine de cand o am de 6 ani nu a picurat niciodata si am crezut ca asa o fii normal si mirosul tot de atunci i-l am.

Edited by shacalu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic au toate instalatiile de A/C o scurgere, practic in schimb cam la toate ramane umezeala care e un mediu ideal de reproducere pt tot felul de microorganisme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ma gandeam ca anul acesta s-ai fac o igienizare cu ultra senete sau cu ce se o face asa scap de microorganisme (sosetele de sub scaun )

Si stau si ma intreb, daca am ceva infundat pe acolo !? ,iar o sa revina mirosu si bolboraseala .

Daca e cineva ca are s-v 40si a remarcat faptul ca lasa apa sub masina rog sa-mi zica si mie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si al neu miroase urat... cum ai descris tu, daca rezolvi ceva cu igienizarea sa ma anunți si pe mine. Si întrebăra cu ce substanțe se face? is curios dacă afectează legionella

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu igienizarea se curata mirosurile neplacute pentru cateva luni.Cam 2(Cel putin asa e la mine, dar depinde de tipul igienizarii, banuiesc.)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

As mai avea si eu o rugaminte ,daca are cineva si vrea sa puna o schema cu AC poate acolo specifica vreun orificiu ceva sa ma lamuresc daca si ce o fii infundat de acolo .

Multan fain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now