roco

Viitorul S40

26 posts in this topic

Viitorul S40

  In ultima vreme au tot aparut zvonuri ca firma suedeza va renunta la S60 si isi va concentra toate eforturile spre S40, urmand ca acest model sa se lupte pe piata cu C Class si seria 3 de la BMW. Noul model va aparea cam prin 2009, si va creste in dimensiuni, insa nu prea mult, astfel incat sa fie putin mai ietfin decat rivalii germani.

Volvo incearca si resusete cu brio sa isi schimbe designul conservator, asa ca viitorul S 60 s-ar putea sa imprumute multe elemente de la crossoverul XC 60 prezentat anul trecut. Pe langa elementele de design se pare ca XC 60 va folosi aceeasi platforma ca si viitoarele modele S 40 si V 50.

post-972-12877847092897_thumb.jpg

post-972-12877847094228_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata mult mai bine decat modelul actual......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spatele este fain (2 tevi... hmmm, se preconizeaza motoare in V? :D), linia generala este ok, farurile (partea de deasupra) si bara fata (parta de dedesubt) sunt oribile. Bine ca este doar CGI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spatele este fain (2 tevi... hmmm, se preconizeaza motoare in V? :D), linia generala este ok, farurile (partea de deasupra) si bara fata (parta de dedesubt) sunt oribile. Bine ca este doar CGI.

sunt de acord cu aceasta parere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se vede influenta a 2 mari producatori auto care au "actiuni" la volvo. ma refer la partea din spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-mi place deloc

se vrea mult mai "agresiva" decat precedentul design dar nu e decat un kitch

in a doua poza linia fata-spate este mult ridicata inspre spate fata de prima poza

sunt doar schite de design

sper sa se mai gandeasca baietii

astea emana prea mult testosteron :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata a mondeo cu sigla de volvo ... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata mult mai bine decat modelul actual......

 

zaaaaaaaaaaau ?

mie mi se pare hidoasa. daca asta e urmatorul s40, marca se reprofileaza pe clienti orbi

Share this post


Link to post
Share on other sites

astea emana prea mult testosteron :(

sau sa emane estrogeni?  :D

totusi e un concept,pana la aparitia pe piata o sa se schimbe multe,( mai ales look-ul  :( )  ... sper ...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

voua va place modelul actual de s40??? ???......mie mi se pare urat tare....mai frumos este modelul din 2001.....chiar nu aveti un pic de personalitate?....actualul model parca e un s60 mai mic, mai indesat si parca prea cocosat, de fapt umflat.....cel putin asa mi se pare mie......dar stiti cum e cu gusturile omului, nu poti sa te ... in ele.....hai sa nu ne mai contrazicem.....sa asteptam sa vorbim pe fapte, nu pe concepte... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viitorul S40

  In ultima vreme au tot aparut zvonuri ca firma suedeza va renunta la S60 si isi va concentra toate eforturile spre S40, urmand ca acest model sa se lupte pe piata cu C Class si seria 3 de la BMW. Noul model va aparea cam prin 2009, si va creste in dimensiuni, insa nu prea mult, astfel incat sa fie putin mai ietfin decat rivalii germani.

Volvo incearca si resusete cu brio sa isi schimbe designul conservator, asa ca viitorul S 60 s-ar putea sa imprumute multe elemente de la crossoverul XC 60 prezentat anul trecut. Pe langa elementele de design se pare ca XC 60 va folosi aceeasi platforma ca si viitoarele modele S 40 si V 50.

Acesta fiind doar o poza cgi, SPER sa nu aiba multe in comun cu modelul original!!!

E  O R I B I L !!!  :rant:

Din pacate nu mai e VOLVO!

Asta este parerea mea!

Acesta masina (care sper sa NU fie Volvo) se incadreaza perfect in tendinta de design actuala a Ford, numit Kinetic Design ... :pottytrain2:

Ia vedeti ... nu l-am dichisit mult ...

Faceti comparatia ...

Am cautat si o poza cu noul model Ford Mondeo 2008, (cel din fata e intoarsa, ca sa vedeti asemanarile mai bine).

Vedeti forma farurilor si pozitionarea lor, masca, tot botul si forma lui, gurile de aer care aproape cad de pe masina, puse foarte sus si pe exteriror, capota, forma aripei, care isi contiunua linia sub geamuri, linia de pe usi, care "rupe" masina in doua  :sad2:, linia gemaurilor laterale, exceptand al 3lea gemuleti de la mondeo, care lipseste la s40 dar e integrat in usa din spate ... larigrea deasupra rotilor, usa 5 , adica portbagajul ... si lista continua...

Sper ca aceasta monstruozitate SA NU FIE urmatoarea Volvo seria 40, care din pacate pe mine nu ma putut convinge nici cu seriile anterioare!

post-263-12877847096494_thumb.jpg

post-263-12877847097918_thumb.jpg

post-263-1287784709926_thumb.jpg

post-263-12877847100829_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol Ai dreptate! E ford cu sigla de volvo.

Oricum, nu-mi plac nici ultimele modele de S-uri (C70-ul e ok). Cele din 2000 au mult mai multa pesonalitate decat acestea din 2006-2007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt identice!! Aceeasi Marie cu...aceeasi palarie!!  ??? Cineva sa ma lumineze si pe mine!! :binkybaby::sign4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt identice!! Aceeasi Marie cu...aceeasi palarie!!  ??? Cineva sa ma lumineze si pe mine!! :binkybaby::sign4:

cui apartine Volvo?

... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, deci, ca sa zic asa, in concluzie, prin urmare...noul S40 n-are cum sa fie

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce atata suparare! sunt sigur ca diferenta va fi data de calitatea materialelor folosite. mi se pare ca de fapt mondeo foloseste platforma de la s60

Share this post


Link to post
Share on other sites

ORIBIL! Din fata aduce a Ford Mondeo, din spate a Citroen C6. Volvo, sub influenta celor de la Ford isi pierde imaginea si personalitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne ajuta'i pe cei de la Volvo Trucks sa cumpere inapoi Volvo Cars ca se cam duce firma pe apa sambetei ..... (parere personala) VISURI SI SPERANTZE  I'mi pare rau sa va anuntz da nu'mi place de nici o culoare.... Inainte ii intzelegeam pe cei de la VOLVO... erau mai ciudate ca design dar erau rezistente sigure fiabile (productzie VOLVO... acum sunt foarte frumoase dar dupa parerea mea sunt nishte Forduri in haine de Volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

Cred ca-i timpul sa va potoliti.

Si asta pentru ca, va repet, asta nu-i viitorul S40. Spun asta pentru ca viitorul S40 nu va fi.

Roco stie el ce stie, numai ca a incurcat platformele. Atentia se va concentra pe S60, iar cel care se va retrage va fi S40.

Asa ca sugerez sa inchidem topicul. Nu de alta dar ne enervam, ne creste tensiunea, facem vreun accident vascular si totul degeaba  ;)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va plangeti ca este la Ford.

Nici mie nu-mi place ideea, dar stiti ca era sa fie vanduta firma de catre Ford anul acesta?

Stiti oare cine era posibilul cumparator?

Ca indiciu ar fi cumpararea de catre acesta a marcilor Jaguar si Land Rover............

Ati ghicit?

Se numeste TATA MOTORS din India.

Cum ar fi fost oare sa avem masini ale concernului Tata Motors?

Masina din poze sper sa fie doar un photoshop cu sigla Volvo, se pierde foarte mult din identitatea marcii.

La Peugeot si Citroen care sunt detinute de aceeasi actionari diferentele de design se pastreaza, se imprumuta doar platforma tehnica, motoarele etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now