vpr

Proiect 1.9 Di D4192T2

82 posts in this topic

Salutare,

In aceasta vara am de gand sa incep un proiect pe al meu V40, care in prima instanta o sa cuprinda:

-duze injectoare mai mari

-capul de presiune din pompa de injectie mai mare

-turbina mai mare

-intercooler+tubulaturi mai mari

-soft

Intrucat nu am prea gasit pe nimeni care sa fi facut asa o lucrare, vreau sa va cer tuturor sfaturi si pareri.

Prima mea nelamurire, galeriile de admisie/evacuare de pe motorul de 122 cp sunt mai mari de cat cele ce le am eu?Se potrivesc prinderile pe chiuloasa mea? La prima vedere imi par mai mari dar nu stiu prinderile daca difera.

Va multumesc anticipat celor care ma pot ajuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

care mottor de 122 cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

115 cp la volvo, d4192t3

pe laguna au scos 120 sau 122 de cai... am ramas fixat pe renault:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

120 cp are Laguna 2 1.9 dci.

Nu stiu daca se pupa,deoarece motorul tau e cu injectie directa si cel de 120 fiind common rail.

Vezica era pe aici un coleg cu aceeasi motorizare,care a facut ceva upgrate la motor.AM impresia ca e din SAtu MAre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e commonrail, dar eu vreau galeria de evacuare.. Daca se potriveste desfac chiuloasa si o duc la marit gaurile de admisie si evacuare!:)

Pentru turbina de 525 TDS am nevoie de mult vant..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si chiulase de diesel cu 12 valve (PSA daca retin bine); 2 pe evacuare.

T2 nu e commonrail

Share this post


Link to post
Share on other sites

ziceam de t3 ca e commonrail, din ce am vazut eu pana acum pe net sunt identice prinderile la t2 si t3 dar la t3 galeria e mai mare:P pana la urma dau 100 de lei pe o galerie si aflu:P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

D4192T3 si T4 sunt motoare commonrail .

D4192T2 e injectie directa cu pompa rotativa iar pt a scoate performanta din acest motor ai nevoie de 4 duze de injector cu debit marit + soft. Ies 140 CP fara mari probleme . Buba este ca nu prea gasesti duze mari pt aceste injectoare. Oricum numai din soft ajungi pe la 120CP si cred ca este deajuns .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duzele de pe renaul maste/iveco daily/fiat ducato 2.5 dti si 2.8 sunt mari si potrivite! si relativ ieftine:)))

Am vrut sa-i schimb si toba din fata pana in spate dar pana simt ca ating limita, o sa renunt doar la catalizator si la finala si le voi inlocui cu teava.

Eu as vrea sa ating pana la sfarsitul verii pragul de 150 cp si niste modificari la suspensie si frane... Din pacate, cum ai spus si tu nu prea gasesti elemente de tuning sau piese compatibile de pe alte masini pentru motorul asta... Cu ambreiajul mi-am prins urechiile... Pana la urma o sa imi comand unul stage 2 de dincolo.Sunt curios cat va tine cel original, parerea mea ~130 cp?

Cea mai mare provocare va fi cutia de viteze care mi se pare foarte slaba... probabil inlocuitor direct nu am sa gasesc asa ca am sa ma interesez la cineva care se ocupa doar de cutii manuale, daca pot schimba macar rapoartele in interior.

Sper la multe, sa vedem ce va iesi:P

Am totusi o intrebare, softul ar trebui facut dupa ce schimb duzele si capul de presiune din pompa sau nu conteaza?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa cauti din prima un T3,asta daca nu vrei sa dai prea multi bani pe diferite piese!

Ambreiajul tine pana in 130 cp.Am avut eu aprox 120 cp si nu a picat pana la 380 tkm.Dupa am pus Valeo si in aprox 20 tkm,a fost lat :D.

SOftul poti sa l faci si inainte,daca vrei sa te bucuri un pic de masina.Apoi cand vei schi,mba injectoarele sau turbina,poti sa faci un update.

ps: Atentie la cine faci softul,sa nu te trezesti cu motorul praf:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai simtit diferente dupa soft? Sti cumva cuplul cat a crescut?

Aaaa, pentru soft e nevoie sa dau calculatorul jos sau nu?

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Am vorbit cu cipilika si pentru a avea 115 CP ar trebui ca la cea de 102 sa-i schimb doar Turbo si galeria de evacuare.

Ce parere aveti? Merita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil difera si softul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vpr dasunt diferente mari,iar cuplul a crescut pana la arpox 240 nm.

Da,calculatorul trebuie dat jos,deoarece trebuiesc dezlipite memoriile dinEcu.Pentru asta ai nevoie de ceva cunostinte de electronica si un aparat de programat noile memorii.Memoriile din Ecu sunt OTP,adica se scriu o singura data!!

ps: daca ai nevoie de 2 flashuri,spune mi si i ti donez eu 2 bucati :smile:.

@george daca schimbi turbina si galeria,apoi mai umbli la soft cred ca poti ajunge la aprox 140 cp.Bogdan G cred ca stie mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik1999 Multumesc! Recomanzi o firma anume pentru soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A incercat cineva pana acum sa puna un intercooler mai mare pe v40? De pe ce masina si cum l-a pozitionat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai nevoie de IC mai mare, e suficient de mare cel OEM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa pastrez si tubulatura originala? Eu aveam in plan ca dupa ce schimb turbina sa schimb tubulatura de aer de la filtru pana la galerie cu ceva mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde la ce proiect de gandesti, problema este ca nu exista (sau cel putin nu am gasit eu) duze mari pt 1.9dti, la 1.9TDI (ALH/AFN) exista dar nu se potrivesc la 1.9DTI .

Problema cea mai mare in cazut tau este cu resoftarea, trebuie un tuner care sa stie sa lucreze cu calculatoarele vechi si mai ales sa nu le strice (cum a patit LIK1999 cu un tuner ) .

Deci prima data gaseste pe cineva care sa fie deacord sa-ti modifice softul si mai ales sa stie sa modifice softul, dupa asta poti sa te gandesti si la alte modificari dar oricum nu ai nevoie de mari modificari pt 140cp, eu la Golf 4 ALH am avut nevoie numai de injectoare si un soft bine facut . La tine e nevoie de soft in primul rand dupa care de injectoare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru sfaturi!

Stiu cum e cu softurile... Dar am o cunostiinta care se ocupa de ele si cred ca se va descurca:P

Si referitor la duze, aici pe forum scria cineva ca merg duzele de pe Master/Ducato/Daily de 2.5 si 2.8 pana prin 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super atunci, cam aceiasi treaba e si la VAG, duzele de 1.9TDI marite sunt de fapt cele de 2.5TDI de T4 . Deci daca merg duze de Ducato ai rezolvat 75% din problema, mai trebuie soft si esti cam gata .

Ramane de vazut cat de bun e ambreiajul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa merg cu cel original sau de fapt cel de pe masina fiindca nu stiu daca mai este original:))) pana cade si atunci Stage 2:P

La VAG e simplu:P Gasesti elemente de tuning pentru ele si la aprozar..

Am avut si eu un ALH pe o Octavia! Soft, turbina de AFN parca era si injectoare de pe T4! Am facut Sighisoara-Cluj, 170 km din care 56 km de autostrada unde i-am dat si 240 intr-o ora 27 cu consum de 5,6:))))si dupa vreo luna am trecut la V70 si s-a dus treaba cu consumul:)))

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa merg cu cel original sau de fapt cel de pe masina fiindca nu stiu daca mai este original:))) pana cade si atunci Stage 2:P

La VAG e simplu:P Gasesti elemente de tuning pentru ele si la aprozar..

Am avut si eu un ALH pe o Octavia! Soft, turbina de AFN parca era si injectoare de pe T4! Am facut Sighisoara-Cluj, 170 km din care 56 km de autostrada unde i-am dat si 240 intr-o ora 27 cu consum de 5,6:))))si dupa vreo luna am trecut la V70 si s-a dus treaba cu consumul:)))

Am sa merg cu cel original sau de fapt cel de pe masina fiindca nu stiu daca mai este original:))) pana cade si atunci Stage 2:P

La VAG e simplu:P Gasesti elemente de tuning pentru ele si la aprozar..

Am avut si eu un ALH pe o Octavia! Soft, turbina de AFN parca era si injectoare de pe T4! Am facut Sighisoara-Cluj, 170 km din care 56 km de autostrada unde i-am dat si 240 intr-o ora 27 cu consum de 5,6:))))si dupa vreo luna am trecut la V70 si s-a dus treaba cu consumul:)))

Cred ca ai vrut sa spui 15,6 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate, am gresit, era 6,6:))) la masina aia in a-5-a cand ii dadeam blana imi arata consum instantaneu 21.3 si mai sus nu urca si scadea repede!

Sighisoara-brasov, 120 km intr-o ora am avut consum de 14.5 la v70.

Nu am precizat ca era dimineata la 5, vara, si nu am fost nevoit sa pun multe frane si nici sa merg blana tot timpul! Cred ca numar pe degete masnile care le-am vazut in dimineata aia spre cluj! si pe autostrada la 150 constant aveam consum instantaneu in unele momente 6,...

Masina aia consuma particule de abur! ALH e renumit pentru consumuri de genul mai ales dupa soft! Softul era unul ECO si Cel mai mare consum care l-am avut cu masina aia afara la peste 100 km a fost Sighisoara-predeal 140 de km cred si intre brasov si predeal am mers cu a3-a 3500 -4000 de ture(110-120km/h) rar a4-a si a doua blana pe timis in sus! si atunci am scos 6,9!

Am avut si consum de 4.0 mers super-lejer, aglomerat, am tinut masina 100 de km intre 1500-2300 de ture si cateva depasiri poate pana in 3000 ture.

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now