vicvolvo

Service Bun pentru volvo

31 posts in this topic

Offtopic..

Cristi , ce sa iti zic !Este asa mai pe departe un Ford cu motor suedez,deh.Hai ca ,daca nu a inceput sa aiba probleme mecanice este foarte bine.Schimba sistemul audio cu Premium si poate scapi de zgomotele suspecte. :smile:

Intr-adevar ce este construit inainte de 2000 este mai inchegat chiar si dupa mai multi km..

Foloseste vaselina "alimentara" ,daca ai de unde, ca este mai "inchegata" .Uleiul se disipa in timp.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pct. de vedere tehnic merge brici fiind tanara la km :) si sper la cati mai multi . Cu sonorizarea am renuntat dupa ce am auzit cum se aude in v70 ... e numai bine . (Cand te obisnuiesti cu binele nici ala nu e bun )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NIonut, am impresia ca tu esti mai carcotas ca mine iar eu eram profesor aici pe forum, se pare ca m-ai depasit . :D

Tu te gandesti la sistemul WHIPS iar eu ma refer la rabatarea scaunului, de acolo si aude scartaitul, tu esti la fel de nemultumit ca proprietarii de C70 care se plang de usile cu soricei, trebuie sa te obisnuiesti, nu le poti avea pe toate . Eu am avut 2 C30-uri si mi-am mai trecut vreo 20 prin mana, toate fac asa mai mult sau mai putin . Nu spun ca nu exista si perfecte, uite chiar o sa vb cu CristianV, are el una tanara cu numai 13.ooo km dar cred ca si aia scartaie .

Share this post


Link to post
Share on other sites
@NIonut, am impresia ca tu esti mai carcotas ca mine iar eu eram profesor aici pe forum, se pare ca m-ai depasit . :D

Tu te gandesti la sistemul WHIPS iar eu ma refer la rabatarea scaunului, de acolo si aude scartaitul, tu esti la fel de nemultumit ca proprietarii de C70 care se plang de usile cu soricei, trebuie sa te obisnuiesti, nu le poti avea pe toate . Eu am avut 2 C30-uri si mi-am mai trecut vreo 20 prin mana, toate fac asa mai mult sau mai putin . Nu spun ca nu exista si perfecte, uite chiar o sa vb cu CristianV, are el una tanara cu numai 13.ooo km dar cred ca si aia scartaie .

Nu sunt carcotas deloc dar ma gandeam ca poate daca desfac, strang la loc suruburile de prindere, ung cu vaselina ori wd40 ceva..poate nu mai trancane. Sunt curios daca te duci la Primus cu aceasta problema ce sfat ori rezolvare primesti. Cu prima ocazie cand ajung in Bucuresti te vizitez si sa-ti dai cu parerea. Din spatele laptopului sa spui bai e aia ori cealalta e usor dar stiu nici eu exact ce este. Stiu ca trancane. Se aude un fel de pocnituri cand intru intr-o curba cu viteza, incet ori merg pe drum foarte denivelat. Stiu ca nu sunt singurul care are problema asta dar uite ca am fost la service in Galati ( multimarca) si cei de acolo mi-au spus ca e de la sinele pe care scaunul culiseaza ca chipurile ar avea niste bile si acele bile sunt tocite. Si m-am interesat de preturi si o sina costa numai 800 lei. O nimica toata avand in vedere ca sunt vreo 4 de toate . :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceleasi sine le am si eu la XC70 2009, nu se aude nici un click/clank sau klonk . La tine se aude mecanismul de rabatare, la S40/V50 nu se aude pt ca nu are .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aceleasi sine le am si eu la XC70 2009, nu se aude nici un click/clank sau klonk . La tine se aude mecanismul de rabatare, la S40/V50 nu se aude pt ca nu are .

Si mecanismul ala nu se poate repara? Nu exista solutii sa scapi de troncanit?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now