nionut76

Service-urile din România: incompetenţă, miserupism, tâlhărie

39 posts in this topic

Este o diferenta mare intre lipsa timp si delasare. Cu ce ma ajuta pe mine ca a luat Steaua, campionatul sau nu? Cu ce ma ajuta pe mine ca Dragusanca a divortat? Cati dintre noi pot spune ca nu au timp de TV, de facebook, de bere, de fotbal, etc? Deci se poate renunta la una sau mai multe astfel de activitati, sa te documentezi putin, despre o problema care te deranjeaza. Dar unii sunt atat de delasatori si neinteresati, incat isi merita soarta. Vad si ma minunez cum pun intrebari de genul AJUTOR..EROARE" completati solutie de parbriz" intr-o oarecare limba. Exista google translate, iti spune mura in gura. Daca este asa de greu sa cauti 3 cuvinte in germana, mi se pare normal sa platesti 1500 de lei pentru a-ti completa cineva solutie de parbriz si a-ti "reseta" eroarea.

Nu iau apararea serviceurilor care jecmanesc clientii, insa in multe cazuri unii isi meritra soarta

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: Se vorbea de salarii de 3000 ron(net)per mecanic, asa vbind ,neexisind personal binevoitor.Trebuie foarte bine gindit cind se vbesc de asa sume.Foarte mult personal se roteste cu sau fara voia lui ,in cautare de munca pe la multe serviceuri,oamenii se mai cunosc,etc.

Apoi pe unde sint asa multele serviceuri multimarca ,sa sustina constant un asa salariu pt un angajat capabil,chiar si cu plus?Este simplu sa aruncam cifre sa ne facem reclama ,doar doar..

Cel putin 3,4 elevatoare ,logistica etc si comenzi apoi sigur vin si ramin oameni capabili.Daca se fac 12-15 maisni pe zi ,se mai misca ceva si exista motivatie pt angajati.Insa exista si virfuri ,inconstante , merge cit merge treaba si apoi incepe sa se taie ba din salarii,ba se dau intirziat ,concedieri etc ,Nu este simplu.

Trebuie tinut cont de normarea lucrarii ,in general,incarcarea per personal ,intrucit receptionerul (de profesie) nu fost la imobiliare sau pe unde ce o fi facut inainte cum de multe ori este in unele service-uri,stie cum sa gestioneze intrarile ,desfasurarea lucrarilor si iesirile . Azi activitatea e facuta contra cronometru ,ieftin si este doar o solicitare a personalului doar de a face bani pt patron si cu lucrari executate care nu intotdeauan sint cum trebuie facute ,de aici venind nemultiumiri multe din partea clientilor,probabil.

Daca nu exista ca si service un receptioner care sa stie si din mecanica ,tinichigerie ,vopsitorie etc ,NU stie ce sa faca si treaba merge cum merge.Patronul nu sta sa vegheze la chestii din astea ,el doar da de lucru personalului ,cauta contracte ,etc.Daca sta sa numere doar banii atunci......

"Este grele" cu service-urile astea . :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce iti pare 3000 lei ca fiind o asa suma ? Cu cat vrei sa fie platit un mecanic? Cu 2 nectarine si 2 cola ? Buba e ca aia buni de mai sunt pe la reprezentante pleaca acasa cu peste 4000 lei si nu vb aici numai de mecanici ci si de vopsitori .

Reclama la ce sa-mi fac? Nu cred ca mai am nevoie .

Si da Adi are dreptate, problemele mari apar de la lipsa de comunicare si sistemul implementat de firma, din pacate tot sistemul birocratic gen reprezentanta auto e cel mai bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este mult ci sa fie platit constant ,la asta faceam referire.Stiu si eu sume.

Totul se reduce la bani ,cit de constant se pot administra de service ca si salariu cuiva care si face treaba ,normat ,nu la gramada sa ii tina in spate si pe altii.Mecanici sint pe locul 2,3 cu tinichigii ,electricienii ultimii iar vopsitorii primii ca si venit adus, cind se face normarea cum trebuie.

Vorbesc de service normal cu toate compartimentele .Astea de cartier ,fiecare dupa posibilitati cum isi face reclama ,seriozitate ,etc etc.Nu ai receptioner capabil (multi nu stiu ce este acela) totul este compromis

In fine ar fi trebuit sa lucrezi in service ceva ani sa poti intelege mecanisme ,nu auzite la altii ,poate subiective ,deformate etc eventual...Oricum nu conteaza ....

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buba e ca aia buni de mai sunt pe la reprezentante pleaca acasa cu peste 4000 lei si nu vb aici numai de mecanici ci si de vopsitori .

De unde le scoti bre G-ule ?

Am doi mecanici cunostiinte, unul e super-bun, lucreaza la Opel si ia 1800RON max (dupa ce s-au facut restructurari si acum face munca a 4 mecanici, el fiind bun a fost pastrat) si altul care a fost angajat la Mercedes si s-a carat dupa jumatate de an ca dupa ce i-au oferit 1400RON pt inceput si i-au promis dupa 3 luni 1800, a ramas tot cu 1400)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MC vrei sa spui ca "cunostinta",lua 1400 ron la Mercedes in Bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Vorbim de Casa Auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E putin!! La mine in oras,un service multimarca ofera intre 1300 si 1600 ron.desigir,pentru asta trebe sa stii mecanica si electrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MC, nu stiu ce mecanici cunosti tu la MB dar la Porsche si la Volvo poti ajunge la 1000E/luna lejer daca ai de lucru si bagi si ore suplimentare. Probabil mecanicii cu care ai vb tu nu baga ore suplimentare si nu sunt cei mai buni, daca sunt asa buni le dau eu 2000 pe luna de start si pot ajunge si la 3000 lei/ luna daca sunt asa cum zici tu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Virgil il stii... De el e vorba la Opel. Si crede-ma, face treaba foarte buna :)

Vorbesc cu el si ti-l trimit pe cap daca ajunge la 3000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut sa inteleg ca esti de acord ca serviceurile sunt de rahat ... si e vina clientului ca nu se apuca de citit mecanica ?

Eu sunt de acord cu tine. Dar mie imi plac masinile si mecanica (nu incat sa ma fac mecanic,doar o pasiune , un hobby) dar poate altora nu ! Poate altii lucreaza si au familii si timpul nu le permite. Ei stiu atat masina stricata=service . Si cand gasesc un service care lau satisfacut merg doar acolo...

Te salut Cristi Muresan !

Totodata te rog , respectuos, sa folosesti CRATIMA in postarile tale ! Eu nu prea reusesc sa urmaresc firul povestirilor tale din cauza lipsei CRATIMEI !

NU ! Nu cred ca nu stii sa o folosesti , asa ca ..... TE ROG !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanici buni sunt greu de gasit mai ales cand cauti sa stie multi-marca iar daca nu oferi un salariu de cel putin 2000 de ron, nici nu se uita la tine.

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Chris...

Deh fiecare cere cit crede si primeste cit stie. :smile: Salariile sint la un nivel si oamenii migreaza incit ajung sa stie cam ce si cum.Unele service-uri se inchid ,apar altele ,etc.Ideea etse ca ,sint patroni f putini care stiu sa isi tina oamenii si sa ii aprecieze corect ..

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicii buni, ca sa ramana buni trebuie sa aiba si respect de sine si sa stie sa isi organizeze lucrul.

Cunosc mecanici buni care......tocmai pentru ca isi dedicau timpul si erau buni au devenit in timp extra aglomerati cu lucrari si in consecinta dezorganizati, prea multe ca sa poata birui si astfel le-a scazut calitatea.

Mai trebuie sa si investeasca in scule, nu doar din pricina ca datorita tehnologiilor din masinile din ziua de astazi E OBLIGATORIU, dar sa inteleaga ca asta le usureaza munca, le creste calitatea lucrarii si absolut si satisfactia clientului, eu unul ma feresc de acei oameni care incep cu "Lasa-ma domle ca stiu eu, nu imi trebuie mie hartii de pe Internet".

Eu unul ma consider norocos, pe langa ca sunt eu insumi un DIY-er am si niste prieteni mecanici cu respect de sine si fata de tehnologie + VOLVISTI la randul lor :)).

Parerea mea strict personala

Edited by Roberto
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now