Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mariusdaniel

Cumpar Volvo second hand pe benzina

22 posts in this topic

Caut un Volvo produs dupa anul 2011, motorizare pe benzina, cu rulaj de cel mult 50.000 de km.

Prefer noul S60 sau noul V40.

Sa fie primul proprietar si sa nu se fi fumat in masina.

Sa aiba un istoric clar si verificabil.

Sa nu aiba culoarea neagra.

Tapiterie de piele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate ce vrei tu nu prea se aduce in RO .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La comanda pe alese sigur ca da. :smile: .

La cit de atent este cu masina lui (asta am dedus in timp),viitoarea Sh sigur nu poate intruni conditiile,doleantele lui odata adusa in Ro la liber.la un pret mai mic de 17-18oooE..Asa ceva nu se vinde oarecum chilipir (sub 15ooo) decit poate peste vreo 5-6 ani.Abia atunci se mai amortizeaza pe piata.(V40 in special si apoi V60 ,S60)

Ii urez spor ..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca s60 gasesti ... dar v40 nou nu prea

Puteti cauta si pe leboncoin.fr e un fel de tocmai.ro/olx france

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeni nu vinde masina luata de noua din reprezentanta si avand an de fabricatie +11. Vei gasi la preturi mult peste ceea ce gasesti afara. Si manarii se fac si in service-urile/ reprezentantele din Romania. Mult mai multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde si cat vrei sa dai pe masina.Pot fi aduse din afara, de la dealeri..sau poti lua de la primus.Acum cateva saptamani am primit un mail de la ei cu volvo-uri de vanzare, cu discounturi frumoase.Eu zic ca nu strica sa le faci o vizita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce buget ai pregatit pentru achizitie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeni nu vinde masina luata de noua din reprezentanta si avand an de fabricatie +11. Vei gasi la preturi mult peste ceea ce gasesti afara. Si manarii se fac si in service-urile/ reprezentantele din Romania. Mult mai multe.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta la cautari, ca aici pe forum sigur nu vei gasii asa ceva :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta la cautari, ca aici pe forum sigur nu vei gasii asa ceva :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A treia e chiar interesanta (V40-ul), chiar daca e la limita de sus a bugetului.

Dar e bataie mare de cap sa o iau din Germania. Costuri de deplasare, acte, TVA, timp mult pierdut.

Mai ales ca mizez si pe un credit daca ajung la o astfel de suma, lucru greu de realizat cand iti iei o masina din alta tara decat Romania

Mai e o problema, ca nu pot sa compar cu pretul unei masini similare noi. In anunt nu sunt date detalii despre dotari, decat la nivel foarte general. La Primus Auto, degeaba configurezi, ca nu iti da si pretul. Oricum, banuiesc ca un V40 similar cu cel din Germania, ar costa de nou vreo 25.000 - 27.000 de Euro. Pentru 6000-7000 de Euro in plus, prefer sa o iau noua din România, cu un an in plus de garantie, tipla toata, fara batai de cap, acte de Germania, etc...

In general, e complicat sa iau din afara tarii, deoarece o cumpar pe firma, ceea ce ar duce la niste complicatii fiscale nedorite ( platitor de TVA, operator intracomunitar), deci de aceea exclud ofertele din afara tarii. Pe persoana fizica e mai simplu, dar la mine nu merge, caci din salariu nu imi permit sa intretin o masina la nivelul la care o fac eu acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi voie sa imi dau cu parerea si sa zic, ca o masina similara cu cea din ultimul anunt, costa de nou in Romania macar cu 10-12 mii Euro in plus.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, poti sa o cumperi pe PF si apoi o vinzi catre firma ta, pana sa o inmatriculezi. Adica o aduci in tara, mergi la RAR, ii faci carte de Romania pe numele tau, dupa care o vinzi catre firma ta. Nu am facut treburi din astea pana acum, dar cred ca este legal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eo varianta, dar decât sa ma complic atat de mult, mai bine imi iau una noua si stiu o treaba. Asta, daca nu gasesc in Romania SH-ul descris.

Eu astept, am timp, nu e nicio graba.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius, un V40 pleaca de la 30.ooo E cu tot cu TVA (Momentum) si sare de 37.ooo E in echipare Summum, ba chiar poate ajunge la la 44.ooo E in varianta R-Design T5 . Se poate aduce masina SH direct din Germania si se poate face leasing fara probleme la o astfel de masina, asa face multa lume sau o poti lua direct din Germania fara TVA si o bagi direct pe firma ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea il speriati.

Din pricelist pleaca de la 22320EU cu TVA... daca numai piele vrea sufletelul lui, nu are cum sa sara la sumele alea.

Se mai poate si negocia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea il speriati.

Din pricelist pleaca de la 22320EU cu TVA... daca numai piele vrea sufletelul lui, nu are cum sa sara la sumele alea.

Se mai poate si negocia.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi daca ai o firma profit 0 . Mergi in germania si o iei pe firma respectiva cu codul acela je sau ro (nu mai stiu cum se numeste ) si o iei cu pretul net ? Sau tot platesti brut si tio decontezi acasa din impozit care in cazul acesta e 3% din 0 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o achizitie intracomunitara de peste 10.000 de Euro, devii platitor de TVA si operator intracomunitar. Daca pun TVA la serviciile mele, fug jumatate din clienti.

Deci, exclus.

Va multumesc pentru variantele externe, dar, repet, nu sunt bune pentru mine.

Cel mai probabil o sa astept o masina potrivita de la dealerul local. Pacat ca numai una din zece e pe benzina :angry7:.

Share this post


Link to post
Share on other sites