priest

Achizitionare S60

85 posts in this topic

vb unui nene intelept lasa sa consume ... acuma daca sare de 6 nu o sa o vinzi :D .

ps. urmareste consumul instant sa fii atent la regenerari :smile:

:smile: In comparatie cu SL-ul care consuma 30 % in oras (benzina), Volvo asta e o gluma. Am parcurs pana azi 1.500 Km si am o medie la pompa de 5.7. Asta in contextul in care am facut afara 1.020 Km si restul de 480 in oras. XC 90-ul cu motor 2.4 (D5) afisa continuu 9.1 l/% combinat pe parcursul a 3.000 Km.

Cristi Muresan, te rog sa-mi explici mai detaliat daca se poate ce e cu regenerarile ... simptome, rezolvari...(banuiesc ca faci referire la DPF). Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand se regenereaza iti creste consumul cu 1.5-2%(?). De asemenea motorul se si 'simte' altfel, ar trebui sa-ti dai seama fara probleme. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin la d5 meu in timpul regenerarii motorul se simte lafel eventual o tonalitate turbo un pic diferita dar iti trebuie o ureche ... ideea este sa te uiti tot timpul la cobsum instant si incepi sa iti dai seama pe zonele pe care frecventezi zilnic cam cat consuma spre exemplu : ai o zona plata pe care stii ca in viteza a 3 la 60 kmh consuma 5.5 daca in zona aia iti consuma 8-10 e clar ca isi face regenerare si de preferat iesi intro zona dreapta si fara trafic (un drum de tara o autostrada) si mergi cu ea pe cruise pana cand consumul scade la jumate .

Ca principiu in timpul regenerari consumul se dubleaza .

face regenerare doar daca temp apei este 90 gr .

Si ar fi oke sa verifici uleiul ocazional sa nu creasca nivelul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda. Asta am observat la intrarea pe A2..consuma in vit a-6-a si 120 km/h 8 %. Am crezut ca este de la damburi. Inseamna ca este ce ai spus tu. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu e posibil si de la vant sau o mica inclinatie (falsplat) . Cel putin in cazul meu a trebuit sa ma obisnuiesc un pic cu masina si nici asa nu observ tot timpul ... pe autostrada nu am observat niciodata spre exemplu.

Cel mai bine observ in treapta 3-4 la viteza mica 60-80 kmh cand masina ar trebui sa consume 5 si brusc si din senin creste consumul la 8-9 fara sa accelerez si apoi o tine peste 8 orice as face ...

Sper ca am fost de ajutor

Ps. Nice SL

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

In legatura cu regenerarea DPF-ului eu la masina mea nu am observat cand isi face ciclul de regenerare nu se observa nimic deosebit la comportamentul motorului sau la consum, deci presupun ca isi face treaba in liniste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La consum ar trebui sa se observe

Share this post


Link to post
Share on other sites

La consum ar trebui sa se observe

Saptamana viitoare cand ma intorc in UK o sa ma uit mai atent la consumul instant.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, face cam des regenerarea asta...cam la 700 km zic eu. Iar am obsevat diferente de consum instantaneu (8% oricum merg...afara).

Azi am dat actele...sa scot numerele. Ma dau cu Xc-ul in oras. O poza din traficul infernal

Si poza de la RAR:

post-4213-0-37863700-1414180032_thumb.jp

post-4213-0-76558200-1414180337_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara am facut 1 ora jumate de la Gara de Nord, pana pe Dudesti Pantelimon.

PS: cam pustiu pe la RAR

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu cam la 500 face ... depinde si de cum mergi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza de garaj

Si SL-ul ... Sper ca nu se supara nimeni:

Aseara am facut 1 ora jumate de la Gara de Nord, pana pe Dudesti Pantelimon.

PS: cam pustiu pe la RAR

Mda...era pe la ora 16

post-4213-0-23829200-1414180972_thumb.jp

post-4213-0-25091500-1414181296_thumb.jp

post-4213-0-85070700-1414181300_thumb.jp

post-4213-0-77107800-1414181306_thumb.jp

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut jante de Al. 16 sau 17 cu gume de iarna pentru al meu S60. Mail: hdi1974@yahoo.com. Va multumesc! Astept oferte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am comandat Nokian noi noute pe 17 (atat au jantele mele). Ma gandesc sa pun pe 18 pentru vara. Are cineva vreo parere? Fortez ceva pe la masina? Dimensiuni cauciuc? Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am comandat Nokian noi noute pe 17 (atat au jantele mele). Ma gandesc sa pun pe 18 pentru vara. Are cineva vreo parere? Fortez ceva pe la masina? Dimensiuni cauciuc? Multumesc anticipat!

Salut,

Eu am genti de 18", cand am fost in Romania scutura destul de tare masina.

Dimensiunea la cauciucuri pentru geanta OEM 18": 235/40 R18 95W XL (extra load) cu asta a venit d la reprezentanta.

Daca as folosi masina in Romania eu personal nu as pune genti de 18" din cauza comfortului.

Sper sa te ajute informatia.

Edited by gfieraru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu am genti de 18", cand am fost in Romania scutura destul de tare masina.

Dimensiunea la cauciucuri pentru geanta OEM 18": 235/40 R18 95W XL (extra load) cu asta a venit d la reprezentanta.

Daca as folosi masina in Romania eu personal nu as pune genti de 18" din cauza comfortului.

Sper sa te ajute informatia.

Am inteles si multumesc inca odata! As fi luat all season dar cred ca nu sunt bune de iarna. Pe Mercedes am de iarna si au 7.5 mm din 2011...bine , nu merg mult cu el. Pe XC 90 am tot Nokian de iarna si sunt extraordinare (peste Pirelli care sunt ptr vara). Pot oare circula cu cele iarna pe S60 si vara? Cred ca diferenta cu cele de vara ar fi doar zgomotul..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pot sa compar cele 2 cauciucuri nokian : de vara nokian zline r17 si de iarna wd3 r16 :

1.uzura cele de iarna in 10 k nu se vede uzura (probabil jumatate de mm)/ cele de vara au cam 2 mm uzura in 20 k (un pic cam mult)

2.zgomot: cele de iarna sunt substantial mai zgomotoase

3.aderenta: cele de iarna mi se pare ca au aderenta mai slaba la temperatura de 13 gr. (cum s-a incalzit zilele astea)

4.confrot : nu are rost (nefiind aceasi dimensiune)

Opinia mea: probabil datorita temperaturi scazute cauciucurile nu se uzeaza atat de tare .Pe v70 am incercat sa folosessc vara cauciucuri de iarna si au rezistat un sezon si s-au sub limita de uzura cand le-am schimbat in toamna (nu am trecut la cele de vara deoarece erau un set de conti sport contact 1 si faceau un zgomot extraordinar de mare )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum merg cu cele de vara nokian 215/50/zr17 ZG2. Efectiv nu am aderenta cand apas acceleratia mai tare. Carne pe ele: fata 6 mm, spate 7.5. Cred ca o sa iau la vara 2 bucati noi similare si le pun pe fata si cu cele de 7.5 merg pe spate...ce zici?

Masina inmatriculata si un consum de ieri dupa 30 minute stat la coada sa ies din Sun Plaza si dupa aceea drum pana in Cornetu ...pe Ferentari. Big Like Volvo S 60 D3!!!

Aaaaa si fii-mea si-a luat masina :hello2:

post-4213-0-83152900-1415909465_thumb.jp

post-4213-0-90100800-1415909469_thumb.jp

post-4213-0-04938200-1415910635_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele pe 18" nu sunt o problema din punctul meu de vedere (circul cu 18 de ceva ani)...in cazul meu talonul anvelopei cand este sub 45 incepe sa se simta...anul acesta am trecut pe anvelope 225/40/18 si nu mi- a placut, am sa revin la 215/45/18

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

@priest..

Offtopic..Falken sau Yokohama pt .vara.(max 30-35oookm)Se duc repede ,implicit au aderenta f buna.Nokian sint made in rusia(unele ) si tin ceva mai mult in exploatare iarna.Un cauciuc este facut sa confere aderenta deci frecare mai mare cu supratafa de contact .

Altfel daca buzunarul permite ,Continental ( Germany ),nu Romania ori Michelin (France),etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele sunt facute in cehia.

Acum merg cu cele de vara nokian 215/50/zr17 ZG2. Efectiv nu am aderenta cand apas acceleratia mai tare. Carne pe ele: fata 6 mm, spate 7.5. Cred ca o sa iau la vara 2 bucati noi similare si le pun pe fata si cu cele de 7.5 merg pe spate...ce zici?

Masina inmatriculata si un consum de ieri dupa 30 minute stat la coada sa ies din Sun Plaza si dupa aceea drum pana in Cornetu ...pe Ferentari. Big Like Volvo S 60 D3!!!

Aaaaa si fii-mea si-a luat masina :hello2:

parerea mea daca vrei sa mergi doar pe fata cu anvelope de iarna este sa ai mare grija . In sensul in care tinde sa derapeze puntea spate in curbe (se poate merge foarte bine si asa dar totdeauna trebuie sa abordezi curbele pe zapada cu grija)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele sunt facute in cehia.

parerea mea daca vrei sa mergi doar pe fata cu anvelope de iarna este sa ai mare grija . In sensul in care tinde sa derapeze puntea spate in curbe (se poate merge foarte bine si asa dar totdeauna trebuie sa abordezi curbele pe zapada cu grija)

Nu nu, ma refeream ca in vara sa cumpar (sa schimb) cele doua anvelope de vara mai uzate si sa le pun pe fata iar pe spate sa fie cele cu 7.5 mm..

@priest..

Offtopic..Falken sau Yokohama pt .vara.(max 30-35oookm)Se duc repede ,implicit au aderenta f buna.Nokian sint made in rusia(unele ) si tin ceva mai mult in exploatare iarna.Un cauciuc este facut sa confere aderenta deci frecare mai mare cu supratafa de contact .

Altfel daca buzunarul permite ,Continental ( Germany ),nu Romania ori Michelin (France),etc .

Nu era vorba de bani ci de faptul ca firmele ce fabrica anvelope premium au marfa China si nu sunt de acord. Nokian de pe XC sunt facute in Finlanda parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca au cam lafel aderenta noi vs. Uzura 2 mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o intrebare tehnica: eu stiam ca motoarele diesel au uleiul negru dupa 100 km de la schimbul de ulei. Masina asta are 4.000km dupa schimb si uleiul este aproape alb (de culoarea ceaiului). Revizia a fost facuta in Germania. Ce sa inteleg , ca uleiul de la noi e contrafacut? ???

Edited by priest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam ca ceaiul e alb. Eu stiam ceaiul maro si laptele alb dar nah...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now