Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

CosminCo

Cumpar Volvo C30 1.6D/2.0D

59 posts in this topic

:))))))))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Daca a ajuns Alfa R sa fie mai fiabila inseamna ca de maine ne incaltam cu fesul toti. Si ne tragem pe cap manusa. Nu mai vorbiti din auzite si dupa povestiri nemuritoare ca nu stiti ce vb. Mai fiabil decat Ford focus nu exista masina pe lumea asta. Nu la echivalenta banilor dati. Iar c30 1.6 benzina este un ford focus deghizat in masina premium cu un design futurist.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu putin , o expresie care mi-a ramas in cap "nu stii pe ce ai dat banii ,decat in cazul unui accident " eu cu asta ma simt mai in siguranta , apoi probleme , alea apar sau nu. Eu am avut si alfa 145 jtd , 290k (presupun reali) masina mergea aproape perfect, dar daca faceam un accident cu ea nu cred ca era de bine ...

Volvo au ceva aparte in design , sunt rare si interesante, lafel si alfa. Dar nu se supara nimeni daca iti cumperi alta marca , mult succes ,spor la shoping si sarbatori fericite !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile:)))))))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Daca a ajuns Alfa R sa fie mai fiabila inseamna ca de maine ne incaltam cu fesul toti. Si ne tragem pe cap manusa. Nu mai vorbiti din auzite si dupa povestiri nemuritoare ca nu stiti ce vb. Mai fiabil decat Ford focus nu exista masina pe lumea asta. Nu la echivalenta banilor dati. Iar c30 1.6 benzina este un ford focus deghizat in masina premium cu un design futurist.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate alfa sa faca si nave spatiale. Sunt total neinteresante pentru mine. Cat despre fiabilitate...am motor de ford pe masina. Cel mai fiabil, usor si ieftin de intretinut motor posibil. Revenind la topic , omul nu si-a gasit masina si se reorienteaza. Dar era de asteptat avand in vedere suma disponibila. Adica ce te astepti sa cumperi cu 6500? Sa fim seriosi :) la banii astia gasesti doar masini cu km multi cum este si a mea dealtfel dar care a fost intretinuta si la care am schimbat orice prostie ce mi s-a parut mie ca trebuie schimbata ori masini aduse din afara, lovite, reparate, km modificati si probleme ascunse. Din pacate repet, noi romanii vrem masini ieftine si km cat mai putini. Lumea nu stie ca te costa 50 euro sa modifici km si inca 25 euro sa cumperi o carte service de pe ebay. Adica cu 100 euro o fac de 80 mii si maine. Totul tine de seriozitate.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Si daca esti interesat de alfa romeo uite numarul asta. M-a sunat astazi daca nu vreau sa fac schimb cu el. Nu stiu ce alfa are 159 ori 156 si ce diferenta vrea sa plateasca ori primeasca. Poti scapa de volvoul tau imediat daca te intelegi cu omul si uite asa devii posesor de alfa romeo si vei rade de noi astia cu volvo :) Plus ca vei avea parte de super intalnirile lor anuale pe care inclusiv eu, recunosc, le-am admirat.

Numarul este (0767) 150 660. Deci...ai totul la indemana sa scapi de volvo. Astept sa si o faci :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo-ul meu e dat demult si nu, nu mi-as lua Alfa Romeo niciodata. De ce? Sunt frumoase, sunt relativ fiabile dar interioarele lor parca le-am facut eu dupa betie crunta asa ca nu multumesc iar la capitolul izolare fonica stau foarte prost, practic la o Alfa Romeo termenul de izolare fonica nu exista, tocmai de asta din punctul meu de vedere nu este in niciun caz o marca premium asa cum o considera unii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Singurul model de Alfa Romeo pe care l-am condus relativ recent este 147, 1.6 - 16v benzina. Motorul si cutia mi s-au parut excelente. Interiorul e fain, ai o senzatie de masina sportiva cum numai pe la BMW se mai simte. Insonorizare foarte buna, iar cand incepea sa se auda motorul, acesta era deja peste 3000 rpm, iar sunetul era foarte placut urechii.

Singurul cusur pe care i l-am gasit si de care se plangea si proprietarul au fost articulatiile, care incepusera sa troncane usor si servodirectia care scotea un "clanc" atunci cand era rotit volanul la maxim.....de neacceptat pentru o masina de numai 16.000 km si 1 am vechime.

Din om in om, am mai cunoscut proprietari de Alfa Romeo si majoritatea lor recunosc ca articulatiile sunt cam singurul punct slab al acestei marci. Se pare ca nu sunt facute sa reziste soselelor din Ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ce sa mai vorbesc despre isonorozare la v50 d5 :))) eu cred ca depinde si de model , asta valabil si pt articulatie , in 2 ani nu am foat nevoit sa fac reparatii alfa-ului , doar un flexibil care era crapat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmin. Daca te tine buzunarul exista C30 d2 iar asta e cu puține bube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata. S-a intamplat, mi-am luat masina. E un BMW 320cd din 2005 cu 240000km reali, doar 7000 rulati in tara, intretinut "bomboana"

Initial ma gandisem la un Astra GTC, care si aia avea partea mecanica impecabila dar cu vopseaua sarita in mai multe locuri.

In fine, n-a fost sa fie Volvo. Poate-ntr-o alta viata :)

O seara faina tuturor!

acum chiar se poate inchide

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.