Guest DragosC

Recomandari, va rog

30 posts in this topic

Mie imi plac doar sa privesc la motoarele diesel gen opel-golf-audi-passat,etc aproape noi, cum le iese un NORRRR de fum negru si gros la demarajele lor "vanjoase"...Mama, si ce le mai injur  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixx Asa ceva numai la noi vezi ca fura astia la motorina! In Germania nu o sa vezi asa ceva.....Ma rog, cred ca ideea e ca se fura si la benzina ca asa stiu ai nostrii sa faca. Nu as fi primul de pe forum care scoate 5l de apa din motorina....cica Evo....La noi nu se aplica nici o regula care functioneaza dincolo.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine, bine, nu ma imbata cu apa rece!

eu vorbeam in primul rand de NOx. asta este cancerigen, asta te omoara repede, nu dioxidul de carbon pe care il luam zilnic ca supliment in bauturile racoritoare carbogazoase, de exemplu.

vorbeam de gazele de sinteza care nu se gasesc sub o forma stabila in atmosfera si la diesel sunt produsi de ardere, astea te omoara mai repede.

raul cel mai mare, se acopera cu un altul, incomparabil ca si gravitate.

aici avem de a face cu un razboi. adevarul complet nu o sa l aflam noi, oricat am vrea, nu suntem cei alesi pentru asta!

vrem sau nu sa recunoastem, suntem in razboi, pentru carburanti. va urma razboiul pentru apa.

din pacate razboiul nu i ce l clasic, declarat, este un razboi ascuns. acuma depinde numai de pregatirea si viziunea fiecaruia.

nu vreau sa dau impresia ca as fi un clarvazator dar, cunosc bine razboiul mediatic din romania si de multe ori ma distrez cand vad naivitatea unora care iau de bun tot ce li se serveste pe tava.

ma pot insela dar pana acuma, am cam avut dreptate, mai ales ca am lucrat o perioada cu presa locala si cunosteam la vremea respectiva jocurile de culise.

atunci cand am nevoie de o informatie importanta pentru mine, o verific inainte de a o folosi in mai multe moduri si, de multe ori, chiar daca ajung la acelasi rezultat, nu sunt convins ca ar fi cea mai buna solutie.

pentru a nu parea un ciudat in ochii celorlalti, este bine sa dai impresia ca tu crezi ce ti se spune dar, dupa ce ai spus ca ei, sa faci ca tine, sa fii responsabil pentru faptele tale, nu pentru ale altora.

in incheiere, putin ma intereseaza de faptele altora, daca am modalitati alternative de a suporta consecintele acestora.

eu raman pe benzina, si din alte cel putin 97 de motive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca bine zici.

dau niste bere. oricum cade de sus, trebuie numai sa duci naveta sub ea, dupa ce alegi ospatara!

succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIESEL ENGINE WITH BIO-DIESEL have 0!!!!!! emission of NOx

Neexistand sulfurati nu are catalizatori sa produca NOx

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.