Claudiu T

Cutremur!

18 posts in this topic

Sara buna!

In judetul Caras Severin a fost cutremur si s-a simtit bine de tot...dar bine de tot, s-a scuturat casa de ziceai ca trec avioane...

Ora 1:00, scriam mesaj pe telefon in pat si a inceput sa se scuture casa, apoi a venit o unda puternica ce a parut ca a aruncat casa un pic in sus si apoi cateva unde mici si liniste...Au inceput si cainii sa latre prin toata zona...

Si cica aici nu e zona seismica...Sa se mai gandeasca astia...

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=406531

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tsunami-ul nu a ajuns pana acum? :

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Nu a ajuns nici un tsunami din Dunare (desi sunt destule lacuri de acumulare cu baraje din anrocamente sau beton in zona - sper doar ca au fost facute sa reziste...)

Chestia e ca e prima data in viata cand am simtit asa ceva, eram treaz si m-am speriat...pur si simplu se zgaltaia patul cu mine...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) Nu a ajuns nici un tsunami din Dunare (desi sunt destule lacuri de acumulare cu baraje din anrocamente sau beton in zona - sper doar ca au fost facute sa reziste...)

Chestia e ca e prima data in viata cand am simtit asa ceva, eram treaz si m-am speriat...pur si simplu se zgaltaia patul cu mine...

Hehe...

Sa vezi cum se simte la etajul 10, sau 8.

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chinezii dorm pe jos nenea heim ... japonezii sunt dumnezeii ingineriei verticale, si tu ii pui la podea? :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe...

Sa vezi cum se simte la etajul 10, sau 8.

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

Ai simtit si tu?

Rude de la Bocsa care locuiesc la etajul 4 s-au speriat tare de tot, la ei s-au miscat si dulapurile...

Eu locuiesc la casa, am placa de beton de vreo 15cm grosime si stalpi din beton de sustinere a placii si ziduri din caramida...Si totusi a vibrat casa cu mine de m-a bagat in sperieti...

Prima data am crezut ca s-a pus sora-mea sa sara pe podea in camera ei, apoi mi-am dat seama ca ceva nu e in regula si a venit o unda mai puternica ce a scuturat casa tare si am simtit ca si cand ar fi ridicat cineva patul cu mine in el in aer vreo 2cm si apoi l-a lasat brusc jos :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

In zona la mine au fost/sunt ceva mai dese

E aiurea senzatia cand te zgaltaie, mai ales senzația de neputinta in fata acestei forte a naturii.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se pune ... futonul este folosit mai mult pentru latura medicala in zilele noatre :D ..... gata cu offtopic-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi, la Bucuresti, nici nu ne oboseam sa ne dam jos din pat la 5 grade. Astea pana in sase grade le mâncam pe pâine... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in zona unul de 5.6 in '91 a fost distructiv...a cam pus la pamant o gramada de case...

Asta de 4.6-4.8 doar a facut sa tremure casa...dar in zona epicentrului a crapat si asta peretii...

Nu conteaza doar magnitudinea pe Richter...mai conteaza si scara de distrugeri/intensitate (Mercalli)

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in zona unul de 5.6 in '91 a fost distructiv...a cam pus la pamant o gramada de case...

Asta de 4.6-4.8 doar a facut sa tremure casa...dar in zona epicentrului a crapat si asta peretii...

Nu conteaza doar magnitudinea pe Richter...mai conteaza si scara de distrugeri/intensitate (Mercalli)

Pai 5.6 este maricel. Din cate imi amintesc eu gradele richter se masoara astfel: 2 este dublu ca intensitate decat 1, 3 este dublu ca intensitatea fata de 2, 4 este dublu ca intensitate fata de 3 si tot asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se numeste scara logaritmica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Richter scale is a base-10 logarithmic scale, which defines magnitude as the logarithm of the ratio of the amplitude of the seismic waves to an arbitrary, minor amplitude.

As measured with a seismometer, an earthquake that registers 5.0 on the Richter scale has a shaking amplitude 10 times that of an earthquake that registered 4.0, and thus corresponds to a release of energy 31.6 times that released by the lesser earthquake.

Adica 2 grade e de 10 ori mai puternic decat 1 grad...la mine a fost 4.6-4.8 (depinde de cine a masurat), deci de 6.3 (10 la puterea 0. 8 mai puternic decat unul de 4 :D

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati sa vedeti cand o incepe pontalaul presedinte sa dea din nou unda verde la toate extractiile de gaze de sist...ce zgaltaieli o sa fie. :jerk:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar pontalaul n-a dat drumul otravirii la Rosia Montana. Hai sa mai vedem si pozitivele.

Si in definitiv nu-i pune nimeni sa-si faca case din kkt. Exista si alte materiale, da' cand stai si bei toata ziua la crasma, normal ca n-are cine sa-ti construiasca.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are si pozitive? Nici nu pot sa le vad...fata de cit de mari sint negativele....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtop....Pozitive cu negative si uite asa stringem multe zerouri de la an la an...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now