ovidiuioana

jante volvo v50

34 posts in this topic

Salut! Cu ce alte marci auto mai este compatibil volvo la capitolul jante, atat de fier cat si aliaj? Stiu de Ford, parca si Mazda... Altceva?? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 cu Mazda, nu.

V50 cu anumite modele Ford, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercury.

La ce te ajută aceste informaţii? Da' mă rog... aşa întrebare, aşa răspuns...

Edited by HEIMÐALLR
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ,daca nici gongalul se pare ca nu ajuta...Ma intreb ce ar fi daca nu ar exista internet cu tot ce decurge din asta.!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

jante poti sa pui si de BMW daca dispuii de bani astia. nu te mira, jantele de BMW se potrivesc pe VOLVO daca dispui sa dai bani pe flanse la fel si de merc, vw, etc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unele modele de Peugeot, Citroen, Renaul Laguna, Safrane, etc, dar daca sunt 5x108, asta nu inseamna neaparat ca se si potrivesc.

Dar bag de seama ca noi ne batem capul pe aici si pe initiatorul topicului il doare in cot

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mondeo si Vectra (numai alea de... FIER).

Daca eram pe strada sau intr-o cafenea la fel era intrebarea? Sau doar aici ne doare-n cascheta, unde nu conteaza felul in care comunicam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford mondeo MK3 am avut si erau perfecte,deci si FordFocus2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg ce sunteti asa acizi in raspunsuri...Probabil pe initiator il intereseaza acest lucru pentru a achizitiona un set de jante....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg ce sunteti asa acizi in raspunsuri...Probabil pe initiator il intereseaza acest lucru pentru a achizitiona un set de jante....

Pai ia matale gugalu' la intrebari, vezi care jante au acelasi et (si daca nu au acelasi et, care se pot pune), aceeasi gaura de centrare (daca nu au, cauta inele de centrare, sau strung sa mai ia din ele), aceeasi distanta intre prezoane (sau daca nu, flanse adaptoare) si raspunde-i. Si ai spus bine, ca PROBABIL, sau probabil are niste jante de vanzare si vrea sa le puna la vanzare pe okazii si vrea sa stie ce sa scrie in descriere :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg ce sunteti asa acizi in raspunsuri...Probabil pe initiator il intereseaza acest lucru pentru a achizitiona un set de jante....

Ai dreptate Blueazimut, vreau sa achizitionez un set de jante, doar ca nu prea imi plac originalele de la volvo! Eu locuiesc in Italia, si am gasit f.multe tipuri de jante de la mai multe marci auto, dar nu stiam daca sunt compatibile! Oricum iti multumesc pentru sustinere! P.S. pacat ca pe forum mai sunt si f. multi bagatori de seama care isi dau cu parerea sau lanseaza comentarii acide!

www.wheelfitment.eu

http://www.wheelfitm...50 (2004 - 2012)/

Multumit?foarte multumit!

Unele modele de Peugeot, Citroen, Renaul Laguna, Safrane, etc, dar daca sunt 5x108, asta nu inseamna neaparat ca se si potrivesc.

Dar bag de seama ca noi ne batem capul pe aici si pe initiatorul topicului il doare in cot

ionutz multumesc pt raspuns, dar aciditatea se trateaza cu lapte.... nu am timp sa intru mereu pe forum, iar cand intru ma intereseaza lucruri serioase nu comentarii puerile! Sunt sofer de meserie, iar seara ,la pauza sunt obosit si nu-mi arde de net! Oricum postarile le vad si le apreciez!

jante poti sa pui si de BMW daca dispuii de bani astia. nu te mira, jantele de BMW se potrivesc pe VOLVO daca dispui sa dai bani pe flanse la fel si de merc, vw, etc.

Da, chiar am gasit pe net un set de jante de BMW, la 200 eur cu cauciucuri de iarna cu tot! Oferta e mare dar e bine sa sti si ce sa alegi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

atat de fier cat si aliaj?

doar ca nu prea imi plac originalele de la volvo!

Si eu sunt sofer si seara cand vin acasa, caut pe net compatibilitati de jante. Iar raspunsurile mele sunt acide, pt ca intrebarile sunt incomplete si detaliile lipsesc din context (spre ex dimensiunea discurilor de frana), iar noi trebuie sa ghicim de ce ai tu nevoie.

Iar acum, legat de cele doua postari ale tale. Jantele de tabla de la Volvo sunt mai urate decat jantele de tabla de la care masina? Jantele de tabla sunt la fel de urate la toate masinile

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 cu Mazda, nu.

V50 cu anumite modele Ford, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercury.

La ce te ajută aceste informaţii? Da' mă rog... aşa întrebare, aşa răspuns...

Eu am postat o intrebare simpla, care necesita un raspuns simplu...! Exemplu:www.wheelfitment.eu ! Pricepi? Asta e rolul forumului!

Si eu sunt sofer si seara cand vin acasa, caut pe net compatibilitati de jante. Iar raspunsurile mele sunt acide, pt ca intrebarile sunt incomplete si detaliile lipsesc din context (spre ex dimensiunea discurilor de frana), iar noi trebuie sa ghicim de ce ai tu nevoie.

Iar acum, legat de cele doua postari ale tale. Jantele de tabla de la Volvo sunt mai urate decat jantele de tabla de la care masina? Jantele de tabla sunt la fel de urate la toate masinile

ferice de tine... ajungi in fiecare seara....Ma rog... postarea s-a vrut simpla, dar s-a complicat pe parcurs... Dar sa clarific... eu am un v50 motor de 2.0 ,136 cp, cu jante originale volvo pe 16". Nu ma intreba alte date, ca habar nu am ,dar pentru asta e forumul! Si, vreau sa cumpar, de pe net, jante pe 15" pentru ca imi place comfortul nu sportivitatea! In italia pui poza pe net specifici masurile de baza, pretul si,in cateva zile suna telefonul! Simplu.. nu?

Paunionutz, e vorba de jante de aliaj, doar atat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am postat o intrebare simpla, care necesita un raspuns simplu...! Exemplu:www.wheelfitment.eu ! Pricepi? Asta e rolul forumului!

Am inteles, imi cer scuze. Insa rolul forumului este sa te invete si ce este acela OFFSET?

Volvo V50 are offset 52.5, C70 are 45, Jaguar XK are 27, Jaguar S Type are 60, in rest distanta dintre prezoane este la fel, gaura centrala este la fel, dar OFFSETUL? Dracu stie ce e cu el, dar ce conteaza, tu nu ai chef de net, noi suntem mai acizi. Ai un raspuns simplu, mai departe Dumnezeu cu mila.

PS: conul de la prezon o fi la fel la toate jantele astea? Dar nu mai conteaza, alege ceva din lista si vezi apoi ce faci!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, imi cer scuze. Insa rolul forumului este sa te invete si ce este acela OFFSET?

Volvo V50 are offset 52.5, C70 are 45, Jaguar XK are 27, Jaguar S Type are 60, in rest distanta dintre prezoane este la fel, gaura centrala este la fel, dar OFFSETUL? Dracu stie ce e cu el, dar ce conteaza, tu nu ai chef de net, noi suntem mai acizi. Ai un raspuns simplu, mai departe Dumnezeu cu mila.

PS: conul de la prezon o fi la fel la toate jantele astea? Dar nu mai conteaza, alege ceva din lista si vezi apoi ce faci!

Ionutz... continuam... mda, invatam si ce e offset, si cat trebuie sa fie dimensiunea conului la prezon etc. Nu tot membrii forumului sunt atat de bine informati, iar daca cei bine informati au bunavointa si rabdarea de a-si impartasii experienta, cu noi ,astia profanii, e perfect! Inseamna ca forumul chiar foloseste la ceva! Eu unul sunt dispus sa invat cateceva! Dar de ph nu am nevoie... e destul ,aici in jegul asta de Italie!

Ionutz... continuam... mda, invatam si ce e offset, si cat trebuie sa fie dimensiunea conului la prezon etc. Nu tot membrii forumului sunt atat de bine informati, iar daca cei bine informati au bunavointa si rabdarea de a-si impartasii experienta, cu noi ,astia profanii, e perfect! Inseamna ca forumul chiar foloseste la ceva! Eu unul sunt dispus sa invat cateceva! Dar de ph nu am nevoie... e destul ,aici in jegul asta de Italie!

Astea fiind spuse declar sedinta inchisa.. off topic! Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham... roti pe 16" ai acum si vrei pe 15"!

Vezi de ce tot imi bat eu "gura" cu detalii?

1.Pune mana pe ruleta si masoara discurile de frana. Daca ai discri de frana de 278 mm, poti pune roti pe 15", daca ai discuri de 300 mm, poti pune de la 16" in sus, pentru ca cele de 15" iti vor freca in etrieri.

2. "J-ul" la o roata o reprezinta latimea in inchi a rotii. Daca tu ai J 5.5 din fabrica, poti pune maxim J 6,5, altfel iti va atinge roata in amortizor

3. "ET-ul"! Sa-ti explic pe intelesul tau. Masina ta are ET 52, iar roata sta la fata aripii. Daca pui o janta cu ET 32, janta va iesi 20 mm in exterior si iti va freca in aripa, dcaa pui o janta cu ET 72, roata va intra in interior 20 mm si iti va freca in amortizor.

4. CB= gaura centrala. Tu ai 63,4. Daca iei o janta cu CB 65, vei avea nevoie de inele de centrare de la 63,4 la 65. Daca iei o janta cu CB 61, nu o poti monta, pentru ca nu intra pe butucul central, decat daca o duci la strung sa mai ia din ea

5. PCD= distanta intre prezoane. Tu ai 5X108 si va trebui sa pui jante cu acelasi PCD, sau pui altele cu flanse adaptoare (de la 5x100 la 5x108 spre exemplu), insa atunci se modifica ET-ul

Intelegi acum de ce acel raspuns, pe care il doresti simplu, nu este chiar atat de simplu?

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic! @ paunionutz ;Te oftici de parca nu te-a lasat sa-l depasesti...deh, nu stia omul cum ai de gand sa-l rasplatesti!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Nu inteleg ce confort in plus ti-ar putea oferi jantele de 15". Poate ai suspensie Sport si in acest caz, mare lucru nu vei rezolva cu jante + anvelope de 15". Eu am jante de 16" si masina mi se pare foarte confortabila.

Vezi sa nu ai rotile prea umflate. Am observat ca daca bagi presiunea recomandata pentru masina incarcata full, devine intradevar mai rigida daca se merge cu ea goala.

Colegul paunionutz spune bine, s-ar putea sa te complici tare si sa te coste cat un set nou de suspensii Confort. Ia in calcul si varianta asta.

La un calcul basic, 4 jante de 15" noi, sa zicem de aliaj + 4 anvelope noi sa zicem mai de firma te costa 600 Euro lejer, asta fara sa tinem cont ca s-ar putea sa te mai coste ceva adaptari ca sa nu ai probleme.

Nu stiu cat costa o suspensie completa Confort noua (arcuri + amortizoare), dar daca nu sare de 1000 Euro eu as opta pentru ea in loc sa schimb jante+anvelope.

Succes in orice ai intreprinde!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum v50 e o masina mai rigida chiar si cu optiunea confort. Eu zic sa te obisnuesti cu 16 si gata . Vrei ceva mai confortabil o vinzi si cumperi s80...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic! @ paunionutz ;Te oftici de parca nu te-a lasat sa-l depasesti...deh, nu stia omul cum ai de gand sa-l rasplatesti!

Nu ma oftic mid-ule, ma enervez, pentru ca de cele mai multe ori trebuie sa scriem 10 pagini, ca sa ajungem la o concluzie. Daca omul isi lua jante de Jaguar (in linkul pus de tine, scrie ca sunt compatibile) si constata ca nu se potrivesc, ca ii lovesc in amortizor, nu-ti scotea tiue ochii? Este impropriu spus de Jaguar, ca nu exista pe 15. De fapt in afara de Ford si Volvo, ceilalti din lista nu au jante pe 15 la modelele respective (Jaguar, Lincoln, Land Rover, Mercury)

Dar na, tu ai pus link-ul respectiv si nu stiai de fapt ca el vrea jante pe 15. Acum te intreb pe tine...DE CE NU STIAI CA VREA ROTI PE 15? Dar tu stii daca merg jantele pe 15 la el? Ce discuri de frana are?

Vezi tu, de asta ma enervez, ca am ajuns la postul nr 21 si de fapt noi nu stim ce doreste colegul nostru si nici ce anume se potriveste la el.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am postat o intrebare simpla, care necesita un raspuns simplu...! Exemplu:www.wheelfitment.eu ! Pricepi? Asta e rolul forumului!

Ioana, de ce nu te-ai dus și tu la un service de roți și să-i întrebi pe ăia, să faci **** mare cu ăia, eventual să le și explici ce rol au ei ca service, de ce a fost înființat de Gianluca înainte să se mute în România, la 45 de ani, ca să-și deschidă o pizzeria vero italiana și să corupă toate fetele între 14 și 22 de ani, pe o rază de 8 km în jurul ei, și să- i întrebi dacă pricep, da din scurt, domle, ce atâta tura-vura? Să vezi dacă nu te-ai fi ales cu un prezon de 19 fix între ochi... ;D Edited by HEIMÐALLR
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ionutz :thumright:

si putin offtopic

:headbang:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

mandru ca sunt pe table de VOLVO! [m-am uitat mai exact si is de volvo nu de ford >:) muhahahaha]

post-6070-0-79199200-1416491366_thumb.jp

daca vrei, am de vanzare un set de pe un fiesta pe 14, pcd 4x108 et 46 6,5j conuri custom. se potrivesc perfect pe orice masina, si pe dacie cu 3 prezoane, pui 3 conuri si al 4-lea da-l naibii ca nu-ti cere doctorat pt. asta.

sa lamurim o treaba.. Italia e Italia si Romania pote fi bulgaria, romania, rom-land, vag-land, mobil-land..ce vrei tu. dincolo se gandeste aici mai putin, ca sa stii. acolo italianu cand ii vorbest de jante te ia de mana si iti arata milioane si miliarde de jante NOI la pret accesibil. la noi un set de jante NOI is folosite, ca sa stii:)). bine, nu la asta ma refeream ci..daca esti in italia, de ce puii mei ai intreba pe cineva de pe forum din romania de jante? acolo nu te lasa sa pui jante de dacie pe masina, aici te lasa. intelegi aluzia? si chestia cu jantele de tabla si cu frumusetea n-am inteles. Sti cand te uiti la o frumusete, pereche, set de jante care sunt din tabla? daca de exemplu is dublate si dau bine pe masina. asa ca tu, cum suntem si noi, posesori de volvo, cu sfat prietenesc...TABLE sa ai iarna si ALIAJ vara. asta daca nu dispui de reparatii in plus dupa ce-ti dai jos alea de aliaj in primavara, sa mai faci o sudura si etc. daaaaar asta nu te intereseaza, doara postezi raspunsul, noi ne batem capul si uite harababura.

cam sa intelegi, aceeasi chestie ai facut si tu ce-am scris eu mai sus. adica? vorba ai, context n-ai.

intrebari mai precise sau cat de cat pe viitor, si n-are nimeni treaba cu tine.

p.s. nu mai spune ca te uiti la frumusete pe timp de iarna, ca rar o sa vezi o masina curata ca si in reclama volvo de prin padure si cu cerbul langa pe post de photobomb

Edited by onezero
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

3. "ET-ul"! Sa-ti explic pe intelesul tau. Masina ta are ET 52, iar roata sta la fata aripii. Daca pui o janta cu ET 32, janta va iesi 20 mm in exterior si iti va freca in aripa, dcaa pui o janta cu ET 72, roata va intra in interior 20 mm si iti va freca in amortizor.

...

Mie nu mi-e clar cu ET-ul din nou!!!!!

Nu e invers??????? Adica cu cat e ET-ul mai mic, cu atat intra roata mai spre motor (adica in interior)???????? Pentru ca aia e distanta dintre centrul jantei si locul in care se pun prezoanele, deci cu cat e mai mica distanta aia, cu atat ar trebui sa fie prezoanele mai in interior? Si mai depinde si de latimea jantei, de forma ei, ca unele sunt mai "infundate", adica au un fel de forma de V ce vine dinspre centru (prezoane) spre margine (cauciuc), sau altele sunt drepte, adica prezoanele sunt aproape pe aceeasi linie cu marginea din exterior a jantei...

Pentru Ovidiu...si eu am vrut sa imi iau alte jante din diverse motive, dar pana la urma am luat un set SH tot de Volvo pe 15...ti-as recomanda sa faci la fel, sunt diverse modele pentru S40/V50, trebuie sa fie unul care sa iti placa. Eu am Libra si pe 15 si pe 16 :D

Si da, masina cu cauciuc cu balon mai mare e clar mai confortabila decat cea la care socul ajunge direct in janta...nu ar fi logic, cu cat mai multa guma, cu atat mai buna e amortizarea?

http://accessories.volvocars.com/en-it/V50/Accessories/Sections/styling/2006/2.0D/Manual/R.H.D#section_wheel

Uite aici, cred ca in mod normal merg cele de 15 si pe 2.0d :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now