ovidiuioana

curatarea rezervorului

15 posts in this topic

Salut! Se poate face o curatare a rezervorului, la v50, fara a-l da jos de pe masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iti speli picioarele fara sa le scoti din ciorapi ?

E cam la fel de complicat ca ce vrei tu sa faci

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iti speli picioarele fara sa le scoti din ciorapi ?

E cam la fel de complicat ca ce vrei tu sa faci

multumesc, pt raspuns! Mereu acizi unii membrii ai forumului!
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am raspuns macar. Daca vrei sa faci treaba calumea, il dai jos.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca nu ai de ce sa il dai jos ... ai filtru in sorb (cred ca 2) apoi ai filtrul de motorina . Mai bine schimba filtrul de motorina mai des si baga plinul ...

Un sfat alcalin :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)))) Nu mi s-a parut un raspuns chiar asa acid...Ba din contra:unul chiar amuzant...

Ca sa iti raspund la intrebare:NU.NU poti sa cureti rezervorul fara sa il dai jos...

Sa ai spor...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai o contaminare anume, situatie expresa, si eu zic ca nu prea merita dat jos.

Eventual plasa din capul pompei, daca ai, aia merita curatata.

Aditivul adaugat in motorina face o treaba foarte buna in a dizolva eventuale alte impuritati. Dupa ce pui de cateva ori, poti schimba/verifica filtrul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc, pt raspuns! Mereu acizi unii membrii ai forumului!

Mai nene, eu nu te inteleg! Primesti raspunsuri acide sau la misto, pentru ca pui intrebari stupide!

Pai la ce masina poti spala un rezervor fara sa il dai jos? De fapt cam toate recientele trebuie sa fie mobile pentru a le spala, sau cel putin pentru a le putea goli dupa spalare. Daca ai damigeana pentru vin fixa pe masa, cum o mai speli? Trebuie sa intorci masa cu totul, nu-i asa?

Eu am inteles ca esti sofer si vi seara acasa si nu ai chef de cautat pe net, dar bag de seama ca nu ai chef nici de gandit!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt alte marci (la Toyota am vazut) la care nu trebuie dat rezervorul jos pentru "flush". Au un capacel care se acceseaza pe sub masina, ce permite evacuarea totala a combustibilului. Foarte utila pentru situatiile cand pui motorina in benzinar sau invers.

Poate de aia a intrebat.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Eu am facut o spalare/ curatzare a instalatiei acum ceva timp la un service. pretul a fost de 250 lei.

nu e un raspuns direct la intrebarea dar poate intelegi

ca idee la mine s-a potrivit si cu o revizie

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca nu ai de ce sa il dai jos ... ai filtru in sorb (cred ca 2) apoi ai filtrul de motorina . Mai bine schimba filtrul de motorina mai des si baga plinul ...

Un sfat alcalin :D

Multumesc! E adevarat,poate nu formulez intrebariile poate chiar pe intelesul tuturor, depinde de inteligenta fiecaruia.. Cristi Muresan,ADI, si multi altii ati inteles usor despre ce e vorba si a.ti dat raspunsuri la obiect, INTELIGENTE!! Cam asta ar fi rolul unui forum! Raspunsuri directe ,fara comentarii tampite! Va multumesc!
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un forum presupune si contributia utilizatorilor cu informatii ajutatoare, nu doar intratul, cerutul de sfaturi, rezolvatul problemei si iesitul pe usa din dos, asa ca abia asteptam sa urmarim si sfaturile pe care le vei oferi la randul tau ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca nu ai de ce sa il dai jos ... ai filtru in sorb (cred ca 2) apoi ai filtrul de motorina . Mai bine schimba filtrul de motorina mai des si baga plinul ...

Un sfat alcalin :D Schimbat filtrul, era imbacsit aprox70% si nu avea nici 5000 km! E adevarat, am folosit aditiv de curatare , si cred ca asta apus i miscare mizeria, trimitand.o in filtru. In topicul lansat de mine, voiam sa stiu daca exista acces in rezervor, ce de ex la pasat, pe la bancheta pasagerilor! A, si cu schimbarea filtrului care era 19 eur, am reusit sa fisurez corpul filtrului de motorina... 49eur...Deci... baieti, ramanla camioanele mele... acolo e mai mult metal...deocamdata! Problema e ca pe aici nu prea sunt mecanici de incredere, cei de la service stiu sa numere doar de la 500 eur in sus, iar carpacii ,pentru un semerin ati schimba tot motorul!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un forum presupune si contributia utilizatorilor cu informatii ajutatoare, nu doar intratul, cerutul de sfaturi, rezolvatul problemei si iesitul pe usa din dos, asa ca abia asteptam sa urmarim si sfaturile pe care le vei oferi la randul tau ;)

Deja o dai in SF-uri aici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a placut Asimov

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now