Fulgerica

O parere va rog

33 posts in this topic

Salut.Va rog dati o parere despre aceasta achizitie:Volvo S40 2004,2.0 D,136 caluti,184 000 km cu carte service doar la garaj la volvo toate inspectiile.Pret 2600 euro.Prezinta urme de la gheata pe caroserie o sa vedeti.interior este din material.

post-7561-0-45362000-1421153194_thumb.jp

post-7561-0-21013600-1421153235_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr reparatii grindina este o firma din Buc si inca vreo 2 din Gl. Ai o lista de preturi sa-ti faci idee1d775529cfae0dfc6d50fc10ac301903.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are:

- Proiectoare

- Xenon

- Jante

- Oglinzile nu sunt rabatabile

- Are carlig, deci a tras.

Cred ca este echiparea Kinetic.

In rest pretul e ok. Capota motor se inlocuieste, plafonul si haionul de portbagaj se

repara relativ ieftin.

Sigur nu ascunde si altceva?

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Va rog dati o parere despre aceasta achizitie:Volvo S40 2004,2.0 D,136 caluti,184 000 km cu carte service doar la garaj la volvo toate inspectiile.Pret 2600 euro.Prezinta urme de la gheata pe caroserie o sa vedeti.interior este din material.

post-7561-0-45362000-1421153194_thumb.jp

post-7561-0-21013600-1421153235_thumb.jp

Masina sigur din licitatie apoi la care trebuie sa platesti taxa timbru(mare) plus ca este sigur Euro3.

Optionalele nu prea conteaza la o masina cu ~200oookm,ca nu astea te salveaza, la asa kmetraj.Valorile optionalelor de care eventual te-ai putea bucura ca si pret inclus in costul masinii sint:Cruise ,,scaune incalzite (+ eventual tapiserie piele eco =vinilin,),navigatie.In rest poti adapta mai usor si mai ieftin altele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina pare sa fie Euro3 intradevar. Atentie, e aproximativ 2000 Euro taxa pentru ea.

Ca dotari pare sa fie intradevar echipare Kinetic, cum a subliniat colegul Dinoco mai sus.

Daca o iei s-o aduci in RO si s-o inmatriculezi aici, eu zic ca nu merita. Gadeste-te la taxa de mediu + reparatiile la caroserie + minim o revizie cap coada.

Scoate-o in 2000 Euro si poti spune ca ai luat-o bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca o scoate in 2000 plus transport plus taxa plus reparatii deja sare de 6500. La banii astia gasesti aici masina mai buna.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect! Daca-mi aduc aminte bine la V50-ul meu (acelasi an si aceeasi motorizare), a fost aprox 8600 lei taxa de inmatriculare.

Nu-mi dau seama din ce tara e masina ca sa pot spune estimativ cat il costa motorina pana in RO. Punem un 200 Eur asa de la burtica

Reparatii: 150 eur sa zicem o revizie, capota motor ~ 100 Eur de la dezmembrari, reparatii plafon si portbagaj ~ 100 Eur, vopsit toata masina ~ 400 Eur.

Total: 2600 + 2000 + 200 + 750 = 5550 in cazul in care nu apar probleme majore.

Daca o scoate in 2000 Euro si masina e buna, costul total se reduce cu 600 Euro si iese la aproximativ 5000 cu totul. Daca e buna masina, merita, daca nu...nu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

FBogdan unde vopsesti toate masina cu 400 Euro? chiar ma intereseaza. Nu stiu sigur daca e Kinetic, a mea este versiunea asta de echipare si are proiectoare ceata.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 400Eur o vopsesti la nea Gica in curte, si ai suvenir prafu' dat de stimabila gospodina de prin curte + cateva urme de labe de pisica probabil.

Acolo cuptoru' e doar pt. prajituri

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are numere de Belgia!

Sent from my iPhone using TapatalkDaca o scoate la 1000 euro vopsitul sa spuna sarut mana!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar omul este in belgia

Share this post


Link to post
Share on other sites

FBogdan spunea mai sus:

"Nu-mi dau seama din ce tara e masina ca sa pot spune estimativ cat il costa motorina pana in RO..."

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke si eu spuneam ca e irelevant pretul taxei , omul locuieste in belgia :P

Si presupun ca acolo vrea sa o transcrie , si spunea ca ii trebuie o masina ieftina sa o tavaleasca pe acolo , probabil nu o va vopsi ... Cred :P

Asta intr-un alt topic

Asa ca nu stiu exact ce parere vrea colegul , eventual sa ii spunem super pret , hop pe ea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de pareri unele bune altele rele.masina est(e pentru aici corect,un set de jante nu e problema,si un interior la fel ce vreau eu.caroseria o fac in tara maxin 2000 ron.fara probleme la taxe nu e pentru romania.300 euro asigurare si cam tot atat impozitul.asta vorbind pe tot anul,restul de optiuni se gasesc la bani putini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca pt optiuni ai nevoie de activare la reprezentanta .dar exista huse incalzite :D

+ previi uzura scaunului :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca scapi de taxe, eu cred ca la banii astia este foarte bine (daca merge bine si nu necesita investii majore). Si la urma, daca vrei sa scapi de ea, in Romania iei in jur de 2500 de euro la dezmembrari, deci o sa pierzi cateva sute de euro (transport si ce-i mai faci tu). Asta daca punem raul in fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

O vopsire completa in service bun cu lac de calitate cred ca sare bine de 1000E

Daca masina nu va fi de vanzare nu merita investitia in repararea pagubelor produse de grindina.

Daca mai faci rost si de niste poze si la interior ar fi mai ok, in rest masina vizual pare ok

Dinoco si eu am avut carlig si creca am pus o remorcuta la ea de 2 ori pt transporturi locale usoare si o singura data 3500km ca s o mutat cineva in germania si o masina nu o fo dajuns.Carligul este o optiune f buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afara pun carligu si plimba rulota , dar nu e 100% , dar daca merge bine masina ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

FBogdan unde vopsesti toate masina cu 400 Euro? chiar ma intereseaza. Nu stiu sigur daca e Kinetic, a mea este versiunea asta de echipare si are proiectoare ceata.

Salut!

Asta vara am cautat tinichigerie + vopsitorie pentru un Ford Fiesta din 2001 si am gasit vreo 2 "nea Gica" cu recomandari bune de la cativa prieteni, care mi-au dat pret de aproximativ 2500 lei cu totul. Mentionez ca Fiesta este destul de mancata de rugina pe la praguri, portbagaj si rezervorul de benzina, deci e de lucru destul de mult la ea. Nu merita sa mai bag bani multi in ea, ca e prea veche si nici nu are taxa de inmatriculare platita, deci n-o pot vinde decat cu maxim 600-700 Euro cred, asa ca am cautat cele mai ieftine variante de reparatie.

Unul dintre "nea Gica" astia are garajul pe Dambovita in apropiere de Timpuri Noi, pe sensul de mers dinspre Mihai Bravu catre Timpuri Noi. Vis- a - vis de facultati. Are feed-back bun de la niste prieteni care si-au cosmetizat BMW-uri si alte marci la el. Daca nu ma insel eu, asta e nr. lui de telefon 0721.933.798 - Costel. In caz ca nu e numarul celui cu garaj pe Dambovita (Timpuri Noi), e numarul altui tinichigiu care mi-a dat oferta buna pentru Fiesta.

E de treaba omul si-ti face evaluarea pe loc daca te duci cu masina. Are garaj acoperit unde o tine la uscare, deci nu vei vedea "labe de pisica pe vopsea". Se poate si ieftin dragi colegi, ca de la service-uri, sub 4000 lei n-am primit oferte.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

FBogdan, multumesc pentru clarificari, intentia mea nu a fost sa ironizez in nici un fel afirmatia ta, doar ca si eu stiam de preturi de aprox. 4.000 ron pentru o vopsire "decenta" integrala. Am aflat ca exista si in Constanta niste baieti care vopsesc toata masina cu aprox. 2.500 ron, dar afirma ceva de genul: " nu cuptorul face o vopsire de calitate" (deci probabil fara cuptor) . Din cate stiu eu, din experienta cu batrana Dacie, daca nu e bagata la cuptor, voseaua nu adera prea bine la suprafata de lucru. Ma rog, imi cer scuze pentru off-topic.

PS. Conteaza si calitatea materialelor utilizate, acest lucru se vede in timp. Poate la inceput vopseaua va arata bine si va avea luciu dar cat va rezista in conditii optime? Vreau sa-mi schimb culoarea la FF :smile: , dar poate mai bine o colez.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

Integrala sau "totala" cu ~2500ron face cind nu se da factura si bun inteles ca iti trebuie cabina , sa aspire orice impuritate etc. si sa se usuce mai repede vopseaua.Exista niste timpi de uscare a vopselei si poate fi dinamic in cabina sau static in aer liber la 20-25 gr (implica impuritati pe piesa).

Conteaza mult pregatirea suprafetei( calificarea pregatitorului) si calitatea materialele folosite si apoi lacul.Vopseaua nu se matuieste ci lacul .Nu se amesteca marci de lacuri ,vopsele si materiale de adaos asa haotic exista o reteta ,merg doar unele cu altele etc.

Si fara suparare dar o "totala" la 400E merge cu "suflaiul" ,trafaletul ori bidineaua , ca sa glumesc un pic.Materialele pica ,din cer?!! :smile:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dumi81, nici n-am luat postarea ta ca pe o ofensa.

Sunt multi amarati care nu-si permit o vopsire super-profi, sau care au niste "batranele" de masini care nu mai merita astfel de investitii masive (cum e si cazul meu dealtfel).

Ideea e ca am prieteni posesori de BMW, Vw Golf si alte trotinete mai scumpute, care au apelat la nea Costel si au fost multumiti de rezultatul final.

Nea Costel nu-ti da el materialele, ti le cumperi singur, el doar iti recomanda un anumit produs sau iti poate da un pont de unde sa iei mai ieftin.

Ma rog, inca n-am apelat la el, dar cred ca bag Fiesta la tinichigerie + vopsitorie cand o da caldura si clar nu dau 4000 lei pe operatiunea asta.

Chiar nea Costel mi-a spus ca ma scoate si in 2000 lei, dar a zis sa nu facem rabat de calitate pentru doar 500 de lei in plus. Deci omul vrea sa lucreze bine in principiu.

Acuma banuiesc ca pentru un Volvo, pretul ar creste cu vreo 500 lei, fiind mult mai mare, Fiesta mea e in 2 usi, deci mai putine elemente de vopsit.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti creste doar cu 500 pt v50 esti boss.Fiesa ii jumate cat a ta.Capota si plafonul fac cat toata fiesta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din cate am vazut pe la amici mei tinichigi , ei nu folosesc cuptor , si totusi masinile ies impecabil , si i-a vopsit unei prietene jumatate de masina si arata foarte bine , nu se vede unde este de fabrica si unde e vopsita ulterior . Acum preturile difera , si nu stiu ce preturi au amici mei :)

Vopsesc si iarna dar fac 25+ gr in garaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu o noua informatie.La garajul de unde cumpar piese de ocazie(dezmembreaza doar volvo toate modelele de la cele mai noi pana la cele mai vechi)am gasit un pistol sa zicem cu care se pot trage micile lovituri de gheata inapoi fara a afecta vopseaua.O sa merg la el sa vad ce pot face si apoi voi posta iarasi poze cum va arata masina fara sa fie vopsita,doar folosind aceasta scula.Omul mi-a cerut 100 euro merg la el la garaj o zi intreaga si o fac singur.Am vazut cum lucra el la o masina ieri la aceeasi problema si am ramas uimit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now