Marius Victor

Are sau nu turbo ?

32 posts in this topic

Da, deoarce axul se misca in toate directiile...

Mi-a cerut 450e pentru a o reconditiona, dupa parerea mea e foarte mult.. aveti idee daca prin Constanta gasesc mai ieftin ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caută şi pe net, parcă am văzut din astea Garrett noi la 300+TVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indraznesc sa-mi dau cu parerea.

Un motor care o ia pe ulei se opreste asa cum a spus GFieraru mai devreme.

Doar ca mai adaug ca o bagi intr-o viteza superioara gen 3-4-5 si nu 1-2. Si nu, nu se poate intimpla nimic mai rau daca faci asta decit sa astepti sa se termine de la sine. Blocatul admisiei de aer mai poate fi o solutie, dar dureaza si cazurile astea rapiditatea e cheia pentru stricaciuni cit mai mici.

Cit despre turbine si reconditionat.

Te rog mult nu arunca cu banii la primii mesteri. 450 euro reconditonat o turbina cred ca e cam mult. Plus ca asta nu se face desfacind turbina si sters cu peria de sirma si gata.

Daca e vorba de schimbat, din nou, nu arunca cu banii aiurea. La vw touranul meu am schimbat turbina cu 600 euro. Garret. Basca ca era si mai mare ca volum.

Sint putine persoane pentru care pot garanta ca fac treaba corecta. Cred ca sint in jur de 4. Una din ele cu asta se ocupa. Turbine de la a la z. Doar ca e din Bucuresti (de fapt Otopeni). Da-mi un mesaj si iti dau numarul lui daca vrei, ca sa nu incalc vreo regula pe aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu i-a cerut nimeni 450 euro pentru curatat. Se schimba internele turbinei si cel mai important se echilibreaza la peste 200.000 RPM, altfel poate fi noua si nu tine 10.000 km.

Si oricine se ocupa de reconditionat turbine da garantie un an!

Cand spui ca ai schimbat turbina la touran, te referi ca ai primit una noua la 600 euro cu cea veche la schimb?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate te-ai uitat cat costa un motor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu i-a cerut nimeni 450 euro pentru curatat. Se schimba internele turbinei si cel mai important se echilibreaza la peste 200.000 RPM, altfel poate fi noua si nu tine 10.000 km.

Si oricine se ocupa de reconditionat turbine da garantie un an!

Cand spui ca ai schimbat turbina la touran, te referi ca ai primit una noua la 600 euro cu cea veche la schimb?

Eu asa am inteles ca un curatat costa 450 euro.

Si da, cu turbina veche la schimb. Care avea o pala rupta. Oricum pretul a fost foarte bun la vremea aia. La reprezentanta nu scapam fara minim 2000 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta fiindca ai primit cel mai probabil o turbina reconditionata la schimb!

Cam asa fac reparatorii de turbine! Nu cred ca un VNT a fost nou 600 euro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now