Marius Greab

Sfaturi achizitie primul Volvo

38 posts in this topic

Ai 2 masini. Una diesel si una benzina. Costurile cu combustibilul vor fi cam aceleasi. Una are 95k km si una 211k km. Una mai ieftina si mai usor de intretinut si una mai scumpa si mai greu de intretinut. Una summum alta momentum. Decizia iti apartine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Casco la masina mea nu dep 600 euro

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am discutat cu multe cunostinte in legatura cu achizitia primei mele masini. S-au facut mari presiuni asupra mea ca masina sa fie cumparata din afara tarii, sa nu fie rulata in Ro. Astfel, cred ca voi face o vizita Germaniei in viitorul apropiat.

Pana una alta, am aruncat un ochi pe mobile.de si am gasit asta, pare cam suspect de ieftina: http://www.mobile.de/ro/marcă/volvo/model/c30/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:volvo,mdl:c30,frn:2010-01,prx:8001,dmg:false/pg:vipcar/205364265.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Germania tot manarite le ei. Stai linistit. Trebuie sa cumperi doar din garaje volvo selekt. Sunt n experiente neplacute si cu masinile din Germania mai ales care cumpara de la garaje conduse de turci, rusi, marocani, polonezi etc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Consider ca e mai usor sa cumperi o masina din ro cu istoric verificabil , cu piese dovedit schimbate, facturi etc decat una din germania care nu prea ai habar ce a fost cu ea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Germania tot manarite le ei. Stai linistit. Trebuie sa cumperi doar din garaje volvo selekt. Sunt n experiente neplacute si cu masinile din Germania mai ales care cumpara de la garaje conduse de turci, rusi, marocani, polonezi etc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Consider ca e mai usor sa cumperi o masina din ro cu istoric verificabil , cu piese dovedit schimbate, facturi etc decat una din germania care nu prea ai habar ce a fost cu ea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Oracole, mai lasa si tu o portita pentru astia inconstienti care nu se invata minte si se tot duc sa-si cumpere masini din Germania! Spune ca exista un mare risc sa ''ti-o iei'' daca te duci ca pinguinul, ca nici acolo nu umbla cainii cu covrigi dar lasa-ne sa visam frumos, speranta moare ultima!

Eu mi-am luat-o, masina, luna trecuta de la un ''freie haendler'', un mosulica uns cu toate alifiile. Am fost si am servit pranzul cu el, am discutat, i-am povestit despre Romania, am negociat, omul mi-a apreciat eforturile si a mai scos din hala rotile de iarna, o cusca pentru caine de la Thule care costa ceva si aia. Nu vreau sa imi atribui merite deosebite, vreau doar sa spun ca se poate sa iei o masina in mintile ei si din Germania dar trebuie sa ai un summum de abilitati. Daca nu te simti in stare mai bine stai acasa si cauti una ''hartanita'' pe DN-uri si DJ-uri.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asta m-am referit. Nu oricine stie limba germana si cunoaste legislatia germana/ stie ce acte sunt necesare etc. Si nu toti au norocul sa gaseasca mosulici cu masini super bine intretinute :)

Asta se potriveste de minune cu ceea ce spui tu :)))

Consider masina lui Victor mult peste ceea ce gasesti in Germania. Si cine stie masina poate confirma asta. Nici nemtii nu sunt cheie de biserica. In rest tine de norocul fiecaruia.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am discutat cu multe cunostinte in legatura cu achizitia primei mele masini. S-au facut mari presiuni asupra mea ca masina sa fie cumparata din afara tarii, sa nu fie rulata in Ro. Astfel, cred ca voi face o vizita Germaniei in viitorul apropiat.

De asta nu raspunde mai nimeni topicurilor de genul de pe forum. Oamenii vin cerand sfaturi si fac tot cum ii taie capu'. Ia-ti, mama, feislift, ca-i frwmoasa, toate materialele folosite sunt special alese ca sa reduca costurile cat mai mult posibil, da' cui ii pasa atata timp cat e frumoasa? (A se nota ca sunt mandru posesor de C30, probabil printre ultimele facute - 2012 adevarat, nu 'pe carte', deci probabil stiu despre ce vorbesc)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind prima masina si nu cu prea multa experienta, trebuie sa te gandesti mult la ce-ti iei, mai ales ca nu dispui de banii astia ci faci un imprumut.

Gandeste-te cati km faci, daca iti iei diesel sau benzina.

Nu vreau sa fiu carcotas, dar masina lui Victor nu ti se potriveste in cazul de fata.

Are taxe destul de mari, si tu nu ai nevoie de taxe, si doar de drumuri multe.

Referitor la Casco tu esti cel mai in masura sa stii cum conduci, unde parchezi, etc... daca se merita sau nu.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de casco , am spus fiecare cum considera , eu nu am avut masina noua (a se intelege vw passat '85 foarte varza ) de care am avut grija exact cum am si de volvouri .

Achizitia din germania/ sau alte tari vestice , e avantajosa in comparatie cu masinile "recent adusa , putin rulata 90.000km cu tot ce vrei" de altfel o masina intretinuta e intretinuta oriunde (in mare) pe autostrada in germania crezi ca nu sunt denivelari ? Iti spun eu ca sunt si cand le iau nemti cu 150 km/h e tot acolo . Prin asta am vrut sa spun totul e relativ . Spor la cautat

Ps. Nu se supara nimeni daca nu iei in considerare ofertele colegilor !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MID, ar fi frumos sa spui lumii cam cate masini iei tu din Germania pe an si cat de bine vorbesti germana, nu de alta dar cand te ascult pe tine cum negociezi cu nemtii imi vine sa ma sui in avion si sa-mi iau si eu vreo 2-3 masini dar cand ma trezesc din vis imi dau seama ca : nu stiu decat 5 cuvinte in germana, sunt sofer de WE si am nevoie de mai mult de un WE ca sa ajung acolo iar chiar daca ajung acolo sunt sigur ca nu gasesc eu sursa de masini si tu stii foarte bine la ce ma refer.

@Ionut spor la vandut masina dar bagand bani in dansa nu o vinzi, fa-i un pret corect si ai scapat de ea .

@Marius Greab, iti recomand C30 facelift, D2-ul este ideal DAR nu cumparat de la Cluj, masini mai manarite ca la Cluj si Zalau nu am vazut . La noi la capitala mai pierd din kilometrii dar la Cluj sunt facute din 2-3 masini, adica mai bine iau una dintr-o bucata decat un puzzle facut prost de un ardelean .

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

G, pret corect consider ca are. 5400 masina cu totul schimbat la ea si cu ambrieiaj nou in garantie consider ca merita. Daca dau jos cei 2200 lei cat costa revizia+ambreiaj+ manopera ai sa vezi ca vb de 5000-5100 euro. Pentru un c30 2008 nemanarit si intretinut zic eu ca merita. Dar daca am bagat banii astia vreau sa mii si scot macar partial. De asta nu vand cu 5500 ci cu 5300-5400.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu vezi ca nu o vinzi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nici sa o vand pe nimic. Mai bine o tin ptr uz personal. Strang si cumpar altceva iar asta o folosesc de pull car. :)

Sent from my iPhone using TapatalkSi nu o vand pentru ca aduc altii sudate si reparate pe bordura la preturi de nimic. Cum era un c30 din Constanta achizitionat de geambas cu 4000 si il vindea acum cu 5300. Si cica are 70 mii km si carte service. Dar daca te duci sa vezi vanzatorul iti cam schimbi ideile. Din pacate lumea la noi este vrajita de kilometraj si nu de partea mecanica/electrica a masinii. Sa luceasca si sa fie full. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now