ovidiuioana

suspensii pneumatice

28 posts in this topic

Nivomatul merge pe baza hidraulica. Cu cat este apasat mai tare de sus (greutate mai mare a vehiculului) el deschide o supapa prin care curge ulei in alta incapere si astfel se ridica si compenseaza. Energia necesara operatiunii este preluata de la socurile din timpul mersului de aceea are nevoie de cateva sute de metri pana se regleaza. Cand masina sta in repaus uleiul curge incet inapoi si masina coboara (dureaza totusi mult de ex. la mine dupa o saptamana de stat coboara insesizabil).

Hmm... deci in concluzie Nivomatul asta ati ridica masina fix dupa ce ai spart baia de ulei...! Bun si asa ...macar poti sa te bagi sub masina sa vezi daunele!

daca vrei parerea mea ovidiu nu pune nivomat pe v50 :D

No problemo Cristi, nu arunc banii pe asa ceva! Daca era un v70,care e mult mai spatios si mai greu, chiar as face eu o modificare de genul.., mai ales ca exista piesele de la alte marci si pot fi adaptate! Bani sa fie! Dar Fordul coafat zis si v50 e cam inghesuit..asa ca ..pune tu, tot ai v70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suspensiile de tip nivomat sunt doar pentru puntea spate. Pe fata Volvo nu a montat asa ceva .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut nivomat pe v70 si le-am dat jos ... fiind 2 in fam , rareori incarc masina

V50 e un pic mai jos ca v70 , am observat asta cand nu am putut sa intru fara sa frec pe jos in curte la mama ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now