M72story

Reconditionare amortizoare si portbagaj pentru plafon

9 posts in this topic

Saluate,

Imi pregatesc si eu masina pentru un drum prin Europa si am nevoie de doua sfaturi:

-Daca ati reconditionat vreodata amortizoarele si unde?

-Unde pot gasi un sistem pe care pot sa imi montez un portbagaj?

Multumesc si astept parerile voastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru reconditionare amortizoare vorbeste cu @paun_ionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost la niste baieti pe "fabrica de chibrituri nr 24-26" si sunt ok. Mai mult nu am ce sa spun! 70-80 lei bucata, cu ele demontate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi ce anume le-au fãcut, exact?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca schimba garniturile si apoi baga ulei , eu stiu de la telescoapele de bike ca se pot reconditiona (bine alea sunt mai complicate si mai simple in acelasi timp) . Acum nu stiu cum rezista noile garnituri , vascozitatea uleiului etc.

Ionut , daca ai vazut procedura , am vrea detalii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru RECONDITIONAT AMORTIZOARE il recomand pe Nenea CONDESCU , din Comuna Rosu , tel. 0744869963 .

Super meserias !

Il suni inainte si... poate le demonta si monta acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vazut procedura si nu stiu sigur in ce consta. Ideea ca le decapseaza, le schimba ceva in ele, le baga alt ulei si unde a fost capsat, le face un capac cu filet, pe care il insurubeaza. Ideea este ca amortizoarele se comporta ca unele noi, cel putin dupa reconditionare. Nu stiu cat o sa tina, ca nu am facut multi km cu ele, de aceea nici nu mi-am dat cu parerea prea mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca depinde de garnituri , nush daca schimba si bucsele (de teflon) la bike asa se procedeaza , dar piesele le cumperi de la producatorul telescopului , aceleasi ca si noi , uzura care te determina sa schimbi telescopul este cea a bratului , mai nou sunt de magneziu si alte aliaje si nu se prea uzeaza (cum am spus , au alta tehnologie cu alte scopuri , si primesc alte socuri , cred )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am porbagaj de acoperis pentru seria 700 de vanzare. L-am avut pentru fostul meu 760. Foarte tapan! Fac niste poze daca considerati necesar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now