Cristi Muresan

aerodinamica bara spate V50

26 posts in this topic

Am observat 3 v50-uri , unu 1.6d, si doua cu evacuare cu 2 tipsuri , carora la viteza le flutura bara din spate . A observat cineva acest fenomen ? Eu presupun ca ar reduce consumul , si esteric arata foarte urat Avand o parasuta pe post de bara spate .

Am sa studiez conatructia barii mele , daca gasesc o solutie home made/ oem / am revin.

orice idee este binevenita :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu cumva sa se fi rupt cele 2 urechi care tin fusta(respectiv bara) laolalta.

Arunca un ochi sub ea si vezi daca sunt intregi.Eu nu am avut problema asta la a mea si nici nu am vazut la altele sa faca asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La a mea , nu m-am uitat, in schimb in germania am vazut ieri 2 v50-uri , unul dupa 2010 carora le flutura bara . Singurele v50 pe care le-am vazut . aveau peste 170 km/h dar asta nu e o scuza .

sa fie atat de mare coincidenta sa fi avut toate cele 2 cleme rupte ? Sau flutura cu tot cu cleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are niste chesti care coboara pana la marginea fustei , in schimb nu e prinsa , nici nu am observat sa fie sistem de prindere ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In timp cele doua suruburi care tin fusta barei legata de caroserie se slabesc si cad. Am avut si eu unul pierdut iar de la 100km/h + incepea sa se auda ca si cum as avea un marocan in portbagaj si lovea cu pumnul. :)

Sunt 2 prinderi, 2 suruburi T25 care se infileteaza intr-un fel de piulita metalica.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca voi zburati prea jos :D

170 km/h nu e cam mult?

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe autostrada in germania ... nu

170 aveam , cand m-au depasit domnii de le fluturau fustele .

Sau doamnele :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat va mai tine si asta cu mersul fără limita de viteza.

Au devenit din ce în ce mai aglomerate şi autostrăzile lor iar când se lipește câte unu...nu-l mai recunosc decat dupa amprenta dentară.

Edited by PetrisorGhidu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dinoco , am sa ma bag sub ea sa vad , la palapare nu este prinsa , dar nici nu am simtit sistem de prindere

Sincer eu merg tare doar daca e liber , si atunci cam toata lumea merge peste 140, ieri (intre orele 3-8 pm)abea vedeam cate un tir . Si pe cruise cu 170 am mers foarte linistit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avantajul zilelor nelucratoare... fara

tiruri care nu au autorizatie speciala.

E o adevarata placere sa te plimbi pe autostrada duminica, in vinerea mare, a doua zi de Poste, etc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dinoco , am sa ma bag sub ea sa vad , la palapare nu este prinsa , dar nici nu am simtit sistem de prindere

Sincer eu merg tare doar daca e liber , si atunci cam toata lumea merge peste 140, ieri (intre orele 3-8 pm)abea vedeam cate un tir . Si pe cruise cu 170 am mers foarte linistit .

Uite cam asa trebuie sa arate prinderea.post-550-0-70356700-1428166844_thumb.jpgpost-550-0-55082000-1428166849_thumb.jpgpost-550-0-57334100-1428166855_thumb.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco multam fain :D , ma bag maine sa vad ce si cum , fac si niste poze si le postez aici . Dupa pipaite , cred ca s-a rupt partea care e fixata pe fusta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca cumva depasesti viteza sunetului aceasta "fusta" sa te opreasca sa nu decolezi.. :smile: .Cred ca s-au rupt acele lamele tip tija de fixare a partii inferioare a barii de sasiu ,daca mergi cu ea "subsonic".

Nu ti-a "cazut" nimic pina acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai , nu ma uit la masina ca in nfs , nici n-am obs nimica suspect (sunete dubioase , sau bara sa zboare de pe masina :)) ) dar dupa ce am vazut 3 v50-uri fluturandusi fustele ... m-a pus pe ganduri :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa bara ca se mai intimpla ,in rest nu ai caderi de piese,zic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eii ar fi culmea sa cada ceva, e tanara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebam asa, sa vad fiabilitatea cum evolueaza.Iti doresc mult si bine sa mergi fara probleme..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am rupt un piciorus si nu flutura nimic! Problema este ca daca vrei sa ai cele doua picioruse prinse la locul lor, trebuie sa schimbi fusta! :)

Cel putin la mine nu flutura nici la peste 170 km/h ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele sunt rupte . Am sa caut o solutie , si postez aici , cea mai evidenta este lipirea cu pistolul de lipit , sau un surub .

post-3455-0-03338100-1428222939_thumb.jp

post-3455-0-78141200-1428223017_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai simpu un suport in forma de "T" prins cu doua nituri in bara si surubul original

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nituri, sau suruburi autoforante mici. Uita de lipici daca ai de gand sa mergi cu 170km/h

Edited by Roskat
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine erau rupte.Am demontat bara si am reparat-o prin lipire cu fibra de sticla la un atelier specializat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Quick fix

post-3455-0-96431300-1428339425_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele sunt rupte . Am sa caut o solutie , si postez aici , cea mai evidenta este lipirea cu pistolul de lipit , sau un surub .

colega, nu stiu cum da si la mine sunt rupte si la 170 nu dansau. eu am zis ca le scot, ca daca ii sa schimb fusta, oi pune de r dizain, daca gasesc. o intrebare totusi, de la distanta cum se vede bara pe spate ? ca din cate stiu daca unpic tragi mai in interior atunci ar trebuii sa fie un ) horizontal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now