Matrixxx

Traseu ideal Bucuresti - Ranca

11 posts in this topic

Dragilor, trebuie sa fac un drum pina la Ranca in Iunie, chiar la o pensiune unde va avea juniorul o petrecere cu scoala.

Am garda joasa, cum se stie.

Va rog sa-mi spuneti, poate stie cineva SIGUR daca drumul pina acolo mai e rupt pe undeva, sa nu raman cu masinuta in drum.

De asemenea, cel mai rapid traseu, daca exista...

Nu stiu pe ce drum va merge autocarul plin cu copii, dar eu trebuie sa ma duc si sa ma intorc cu masina mai devreme decit el si mai ales, in siguranta :)

Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost asta vara prin Rm. Valcea-Horezu-Novaci-Ranca. Si a mea este joasa, insa nu am avut probleme...

Drumul nu era foarte grozav intre Rm Valcea si Horezu insa un coleg din zona ar putea veni cu update-uri.

Pentru tine cel mai bun traseu este pe A1 pana la Pitesti, apoi prin Rm. Valcea pe traseul prezentat anterior!

Bafta si drumuri bune!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am vazut pe starea drumurilor:

Drumul 67C, intre Novaci si Ranca - lucrari modernizare drum - drum inchis, sunt montate indicatoare in urmatoarele pozitii kilometrice : km 34+500 - Ranca/GJ ; km 59+800 - intersectie cu DN 7A km 82+385 Obarsia Lotrului/VL ; km 61+160 - intersectie cu DN 7A km 81+025 Obarsia Lotrului/VL) ...... :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drumul este bun .... nu ai de ce sa iti faci griji, acum 3 saptamani am fost pana la Novaci! Pana sus la Ranca, drumul era facut!

Drum bun sa ai :)

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

București - Pitești ( cum o știe toată lumea cu șleauri)

Pitești - Rm. Vâlcea (calea ferată de la Bascov s-a cam stricat, si inainte de podul pe care l-au consolidat anul trecut a fugit putin asfaltul și s-au format valuri - trebuie abordat relativ incet 30-40km/h ca să nu atingi; am am atins scutul la 80km/h)

Rm Vâlcea-Horezu (impecabil, mai puțin in comunele Bunești ->Stoenești unde in fiecare curbă s-au format valuri.

Horezu -Novaci pe alocuri sunt găuri pană când faci dreapta spre Novaci.

Novaci - Rânca ( ca un drum de România după o iarna; cu pamânt luat la vale) .

Pana in iunie poate il repară.

Dacă mai ajung pâna atunci pe acolo iți scriu aici.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi. Mai ramine sa vad cit fac pina acolo, sa pot stii la ce ora ma intorc, sa nu am surprize pe drum, fiind si duminica... (trebuie sa ajung la o nunta pe 7 iunie, la 7.30 sa fiu in Bucuresti...)

:kiss2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vi dinspre Horezu (si probabil asa vei face ptr ca vad ca esti din buc), este ok spre bine, doar prin zona ranca o sa dai de niste canale neterminate fara asfalt imprejur dar se pot incaleca fara probleme.

Daca vrei dinspre Sebes, mai bine pe Horezu, am traversat eu weekend-ul asta pe transalpina dinspre alba/sebes catre horezu, iar drumul pana la obarsia lotrului e pilaf, ai portiuni de cateva sute de metrii cu asfalt ca`n palma, pe urma urmeaza cateva zeci sau chiar sute de metrii neasfaltati, apoi iar asfalt..si tot asa vreo 40 km. Eu sincer nu inteleg cestiile astea altfel decat bataie de joc, rautatate sau rea vointa. In rest....toate astea sunt posibile pentru ca suntem buni romani si ne platim taxele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

vin de la Buc, sper sa nu raman prin coclaurile mioritice sau sa agat ceva pe dedesubt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vin de la Buc, sper sa nu raman prin coclaurile mioritice sau sa agat ceva pe dedesubt...

nu prea ai ce daca vi si te intorci pe horezu

daca n `am agatat eu cu a mea, tu nu vad de ce ai face o :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai interesant e ca am vazut un site unde scrie undeva, in dreapta:

http://www.rancaonline.ro/meteo_ranca.php

"Filtru Politie - auto sa fie echipate de iarna - nu uitati lanturile" !!!!!

Asta ar fi culmea, sa nu ma lase sa ajung de la Novaci la Ranca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu n am vazut zapada decat sus la 2100m pe partea cu versantul dar era data, se circula. Militieni nici atat, E posibil sa nu fie updatat feed-ul ala din dreapta si sa fie informatia de acum x luni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now