Sign in to follow this  
Followers 0
grandanant

De ce S60 si nu S40

4 posts in this topic

Poate cineva care cunoaste ambele masini sa-mi faca o scurta comparatie intre cele 2 modele?

Nu am condus niciuna din ele, nu pot sa spun decat ca imi place S60 ca aspect exterior si parca nu-mi prea place consola centrala de la S40.

Voi ce ziceti?

Edited by grandanant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o chestiune subiectiva - TIE trebuie sa iti placa. Noi la randul nostru suntem subiectivi - insa suntem subiectivi pe banii tai. Noua ne este usor sa ne dam cu parerea, insa tu ar trebui sa te decizi - de ce nu rogi colegii sa iti arate ambele masini? Si eventual sa le conduci putin? Si te lamuresti repede si bine.

- S60 este mai mare, cum bine stii

- per total motorizari mai puternice si mai noi (daca vorbim de anii 2010 -)

- ultimul model S40 s-a produs in 2012, daca nu ma insel, si este inlocuit actualmente de V40

Parerea mea, daca doresti, este urmatoarea - cel putin eu asa procedez:

- gandeste-te si cand // cum il vinzi - este foarte important - la un moment va trebui sa il vinzi - sugestia mea este sa iti faci un calcul TCO pe un numar de ani cat crezi ca tii masina. Cifrele nu mint, si pe deasupra mai sunt si obiective.

- coroboreaza asta cu ce iti place mai mult, DUPA ce te sui in ambele - S40 si S60. Aici intervine subiectivismul.

Si gata alegi masina, fara sa mai stai pe ganduri - ca nu iti mai iei niciodata si peste 6 luni vei fi in aceeasi pozitie.

Mult succes!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La exterior,S60 nu este cu mult mai mare ...Dar la interior,in special scaunele fata beneficiaza de un comfort sporit!!!

S40 2 este practic un FORD FOCUS,deci gasesti piese mai usor pentru el.In timp ce la S60 1 piesele nu prea se potrivesc de pe alte modele...S60 2 parca este pe platforma de FORD MONDEO ,deci iar e ok la capitolul gasire piese...

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma despre motorizari , 2.0 in 5 pistoane gasesti si pe s40-urile mai noi , acelasi 2.0 ca pe s60 2 , d5-u nu il gasesti (cel euro 5 ma refer)

eu as alege s60-u , ala vechi post 2005.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0