onezero

motoare volvo-din toate seriile

8 posts in this topic

ma tot uitam pe youtube la motoare volvo si fiecare ce sunet scoate. fiecare are sunetul acela de race car in 5 cilindrii sau ceva turbat in 4 cilindrii.

insa intrebarea mea : care-i cel mai bun dintre toate astea? am vazut 850 glt, 850 2.5 10v sau acelasi in 20v, 2.0t de pe s60 sau t5-uri. de R sa nu vorbim ca astea in general sunt tari. sub categoria de R..cineva iscusit ?

[topic legat de performanta motoarelor]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal

Daca vrei ceva legat de toate seriile, din enumerarea de mai sus, cred ca iti scapa cea mai importanta parte: Redblock-urile! Motoarele RWD.

Chiar si in ziua de azi raportul performanta posibila/costuri le face demne de luat in calcul.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe ce model gasesti redblock-uri si cat au rezistat? apropo, cati cai au si cati cmc? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu bun la ce te referi? Performante, consum, cat rezista? La 850 de exemplu (cele cu 5 cilindri) statistic vorbind cele mai longevive sunt cele de 10V 2.5 pentru ca sunt si cel mai putin stresate. Ma refer acuma la motoare cat de cat intretinute (adica cu schimb de ulei regulat etc). Sunt si motoare care "iarta" mult ignoranta utilizatorului (am vazut cateva de care si-au batut efectiv joc ) si care mergeau inca rezonabil.

Am un prieten mecanic care a facut vreo 10 motoare de 850 si V70 pana acuma (majoritatea T5) si la nici unul nu a avut uzura la pistoane si camasi si toate erau trecute de 300.000.

Un alt amic care are un 960 cu motor de 3L a trecut cu bine de milionul de km si motorul e inca cel original a primit odata parca o garnitura de chiulasa.

Redblockurile iarasi sunt f longevive.

La capitolul consum sunt definitiv depasite de generatiile actuale (totusi vorbim de motoare concepute acu vreo 30 de anI).

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca Armin trebuia sa fie, nu Armand :smile: . WTE... Nu te pripi cu welcome back, doar testam ceva si topicul asta mi-a servit-o la bara. ;)

Aaaa ai cerut sa-ti fie sters contul si acum faci teste pe aici?

Vad ca lingi unde ai scuipat! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now