mih4y

Noul meu S60 2.4 D5 - 215 cp ( micul monstru )

22 posts in this topic

Peste cateva zile fac 27 anisori

post-2579-0-09902100-1434549928_thumb.jp

post-2579-0-51137000-1434549943_thumb.jp

post-2579-0-51228700-1434549958_thumb.jp

post-2579-0-26600800-1434549979_thumb.jp

post-2579-0-01025700-1434550012_thumb.jp

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani! Multa sanatate si doar realizari!

Ca si satisfactii, vei vedea ca acest motor - insa si masina - iti vor oferi multe daca ai grija de ele. Sfatul meu este sa te tii regulat de revizii, si sa ai grija de ea asa cum ai dori sa aiba ea grija de tine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maverick multumesc la fel.

O sa am grija de ea cu siguranta!!!

Am luat - o marti si deja astazi am fost la volvo dupa filtre stergatoare, presuri.

Apoi balansul la roti si directiA.maine geamuri fumuri apoi service ul sambata si distributia luna viitoare.

Nu stiu ce ulei se baga in motorul asta sincer

A

Share this post


Link to post
Share on other sites

0-30 a5,b5

Ai eticheta si prin compartimentul motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mih4ay,sa ai parte de ea cat mai mult si sa te poarte sanatos,de ce ai luat piese de la reprezentanta?cauta pe ebay ca sunt unii care vand piese OEM si au preturi bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi m-am uitat dar nu am vazut nimic

O sa mai caut maine

Ms

Piesele le iau cu reducere de 20 sau 30% si e ok

Macar stiu ce cumpar :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ei ma refeream,vand si si ebay si eu de la ei cumpar piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dany ms de site

Da de pe ebay am mai luat si eu sincer

Sunt mai ieftini decat de la dealer

O sa apelez la ei cu siguranta

Sunt curios daca la distributie au pretul mai jos de 300£ cat mi-au cerut la volvo cu discount

Share this post


Link to post
Share on other sites

£300 cu tot cu manopera?daca da atunci se merita,la un service mai mic si cu piese AM ajunge in jur de £200 cu tot cu manopera.Eu mi-am cumparat cateva piese de la VOLVOPartsshop de pe ebay si aveau preturi bune,acum depinde ce cauti si daca le au listate pe ebay.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mih4y

La multi ani si felicitari pentru noua achizitie :) Foarte frumos R-design-ul

Sa-l folosesti sanatos, si fara incidente.

Daca ai premium sound ar trebui sa se auda chiar mai bine dacat la S60 2006.

In legatura cu ulei in compartimentul motor scrie dar ca volvo recomanda castrol (cel putin la mine) si in cartea masinii scrie ca specificatie A5B5 0w20

Cate mile are masina ca trebue schimbata distributia?

Sper sa ne vedem in Devon la Intalnirea Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ionut ma costa 300£ distributia de la dealer cu discount :)) plus 150£ manopera pe care o fac la service ul unui prieten

multumesc frumos gfieraru

cu siguranta vin la Devon

ma amuza baietii de la Volvo ca cica au soft Polestar si pentru S60 meu imi poate creste puterea 15 cai si 60 cuplu. totul costa cam 800 £ :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sa nu te amuze - merita si am sa iti spun de ce - desi am mai scris de multe ori asta:

- CP rezulta din cuplu - acesta - cuplul misca masina - CP sunt o marime teoretica, folosita ca marketing - cauta pe net formula de calcul CP si vezi ce misca masina.

- 60 Nm reprezinta ceva, crede-ma - sunt la al 2-lea S60 cu Polestar pe el si merita - ai sa vezi ca cele 15% in plus la cuplu fac diferenta. Dupa ce il pui vorbim.

Asta este pretul - insa se pastreaza garantia producatorului - Volvo. Si softul se pastreaza la orice update de soft de la Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de explicatie

Ideea este ca mai intai trebuie sa ma satur de herghelia pe care o am acum :)))

Si sa inteleg ca totul a fost ok la cele 2 masini ale tele cu remap pe ele ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ambele au fost pe cele 2 masini ale mele - ambele D5 - cea precedenta si cea actuala.

Gandeste-te la herghelia de cai in felul urmator: cati cai din herghelie ii ai la un anumit moment? Ei sunt toti intr-o herghelie, insa cati din ei ii ai intr-un anumit moment?

Daca te uiti, ai 215 CP la un anumit RPM - de obicei la un RPM care nu il atingi decat la o viteza maxima.

Polestar face 2 lucruri:

- iti "reaseaza" caii si ii pregateste sa fie disponibili intr-o plaja mai joasa, pe care o accesezi des.

- "rescrie" un pic hartile motorului ca sa ai mai multa putere instantanee.

Dupa ce vei pune Polestar, vei vedea ca ai alta masina http://www.polestar.com/ro/product/s60-d5-fwd-manual-6-gear-2011/

Share this post


Link to post
Share on other sites

știu ca sunt putin off topic (nu mai am D5)

Eu după ce am pus Polestar pe T5 meu nu am simțit deloc alta mașina; trage la fel (de bine sau prost, depinde cu ce compari) dar de la turații mai joase (de pe la 2800-3000rpm)

Eu nu pot spune ca este alta masina

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cat mai multe pareri cu atat mai bine. Daca mai sunt si diferite si mai bine.

Victor cred ca input-ul tau este foarte valoros - stim ca pe T5 s-ar putea sa nu simti alta masina, insa te lasa sa accesezi mai multa putere la turatii moi joase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, sa vedem ce zic bielele alea in juma` de an daca ii da talpa la turatii joase...cu tot cu Polestar...

Ca deh, are puterea translatata mai jos si vrea si omul sa se bucure de ea :evil6:

Orice soft se "simte" mai repede la diesel decit la benzina, mai ales la motoare mai micute. Daca ai 200 de cai la benzina, ca sa simti ceva in plus trebuie macar 40-50...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cat mai multe pareri cu atat mai bine. Daca mai sunt si diferite si mai bine.

Victor cred ca input-ul tau este foarte valoros - stim ca pe T5 s-ar putea sa nu simti alta masina, insa te lasa sa accesezi mai multa putere la turatii moi joase.

Exact asta simt, trage mai bine si răspunde mai rapid motorul de la turații mai joase :smile:, însa lagul a rămas (datorat cutiei automate de generație veche)

Legat de motoarele D5 (S40 cutie manuala) Ramon a renunțat la DPF și a resoftat mașina (cred ca BogdanG a făcut softul, da nu sunt sigur) și este foarte mulțumit de rezultate (a ajuns la 220 cai putere)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti am si eu o rugaminte

Vreau in bara pe fata ceva de drl light unde vin normal becurile de ceata

Aveti idee unde gasesc ??

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms frumos

Am gasit si eu din china doar ca imi e teama sa nu fie proasta calitate

Dar o sa le iau si incerc

Ms frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now