Denis Ciobanu

Garnituri Galerie arse

9 posts in this topic

Am fost in tara acum 4 saptamani si in Undagia m-a lasat masina in drum.Motorul suna ca unul de tractor si nu exagerez.Mi-am luat inima in dinti si am tras de ea pana in tara incet incet cu maxim 80km/h.La service mi s-a zis ca garniturile de evacuare sunt arse si da gaze pe langa.Nu e de mirare ca motorul facea ca toti dracii si nu tinea relanti-ul deloc.In oras,o placere.

Se pare ca garniturile astea se duc dracului bruc deoadata deci unde ti-e norocul sa dea peste tine.

Eu am schimbat garniturile de chiuloasa la un service dar nu stiu ce au facut ei acolo intrebarea mea este,in setul de garnituri sunt incluse si cele de evacuare? Sa stiu daca am luat teapa de o mie de euro sau nu...

Merci bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica vrei sa spui ca ai schimbat garnitura de chiulasa cu...1000 de euro :confused2: ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, garniturile de la galerie se vand separat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai luat kit complet de garnituri, atunci sunt si cele de evacuare.

Probabil nu a fost stransa galeria de evacuare cum trebuie.

Ai dat 1000E in tara pe schimb garnitura de chiulasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Olanda m-a costat tot setul de garnituri cu instalare o mie de euro.

Daca sunt si cele de evacuare incluse e clar.Au facut baietii o treaba super.

Asta a fost facuta la un service obisnuit.La Volvo cred ca ma costa mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si mai rau... am desfacut astazi un motor de V70 care dadea apa afara din vas, chiulasa a fost facuta pe 3000 de Lei acum ceva timp si ce crezi? I am desfacut chiulasa cu clicket ul, mai pe romaneste baietii uitasera sa o stranga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si bonus, baia de ulei dadea pe afara pe la joja din amestecul de apa + ulei. Speram sa mai scoatem ceva din motorul ala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca e defect de strangere se face relativ usor, daca e fisura ca la Vali nu e asa usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am patit cu alt idiot de mecanic de a bagat el ulei mai gros de diesel ca face ungerea mai bine si in 5 km sa dus dacului racitorul sau separatorul de ulei si a intrat ulei in sistemul de racire...

De atunci nu am mai fost cu masina in service-urile din Romania doar la Brasov la Volvo.Pacat ca s-a inchis.La Bucuresti e prea departe de mine...Am mai fost doar pt lucrari usoare.

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now