quick

Achizitie S40 1.6D

62 posts in this topic

Inca ceva.

Ca idee, in cazul in care ma hotarasc asupra unui model, imi puteti recomanda un service ok in Bucuresti sau in vecinatate unde sa pot face o verificare, gen km reali, accidente, elemente revopsite, etc?

Ma gandesc ca ar fi bine sa o duc la un service unde acei oameni stiu cate ceva despre un volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi BogdanG de pe forum. Daca nu-i disponibil iti ramane Primus

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Km nu se pot verifica din pacate .

Decat daca masina a facut reviziile la volvo

In romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. vopsea poti incerca in Targ Vitan la AutoTest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au schimbat datele initiale ale problemei:) Momentan m-am fixat pe un 1.8 benzina 125CP:)

Am mai citit, m-am mai sfatuit cu diferiti oameni si am ajuns la concluzia ca este un motor mai ieftin de intretinut si mai indicat pentru cei max 15k km pe an pe care o sa-i fac eu.

In rest, la stilul meu de condus, mai linistit, cred ca este motorul ideal.

Singurul minus ar fi consumul, dar in traficul din Bucuresti nici 1.6D nu cred ca sta prea grozav.

In afara de asta, cred ca se echilibreaza costurile luand in calcul reviziile/costurile de piese ce sunt mai mari la diesel.

Greu cu deciziile astea...Vom vedea ce urmeaza, poate ma razgandesc din nou:)

Va multumesc inca o data tuturor pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna alegere!

Asteptam cu nerabdare primele impresii ale bunului cumparat :) Daca intri in randul nostru, cred ca ai fi al - 3 - lea proprietar de S40 II cu acest tip de motor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Sper sa batem palma azi - maine.

Daca suntem numai 3 inseamna ca este un grup select:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grupul select al celor cu 1,8i care consuma 7% in oras...numai ca motoarele astea au o problema, si anume :- se ard becurile in draci! :))

:)

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce posesor de 1,8 benzina a precizat acest consum de oras, dar sunt tare curios .... poate il si arati cu degetul :smile: ... cat despre becuri, ce sa zic, rusinos dar adevarat ... personal, prefer sa schimb becuri, decat sa ma apuc sa schimb motoarele cu totul, din cauze stiintific-o - paranormale :smile:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Mai am de facut un pas.

Am incercat sa dau de Bogdan la recomandarea voastra, nu am reusit din pacate, probabil e in concediu omul. Dar eu trebuie sa ma misc zilele astea.

Imi ramane varianta Primus.

Mentionez ca masina a fost cumparata de la ei, are reviziile facute acolo pana acum 1 an, etc.

Sunt ok cei de acolo? Sa incerc sa-mi fac o programare? Aveti idee peste cam cat timp ma vor programa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta Primus, maxim 2 zile, in jur de 1200lei, seriozitate maximă/garantată.

Vorbim totusi de reprezentanța unei mărci auto.

Se cere verificare in vederea achiziționării/verificare de rampă.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Mai am de facut un pas.

Am incercat sa dau de Bogdan la recomandarea voastra, nu am reusit din pacate, probabil e in concediu omul. Dar eu trebuie sa ma misc zilele astea.

Imi ramane varianta Primus.

Mentionez ca masina a fost cumparata de la ei, are reviziile facute acolo pana acum 1 an, etc.

Sunt ok cei de acolo? Sa incerc sa-mi fac o programare? Aveti idee peste cam cat timp ma vor programa?

Mai incearca maine dimineata, dupa 9:00. Eu am vorbit cu el astazi, dar l-am sunat pe la 12:00 si m-a sunat inapoi pe la 17:00 :D

0767726392

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic , am facut si eu verificarea in vederea achizitionarii + verificare la rampa la audi ploiesti , si a costat 300 lei dar au fost absolut varza ... sper ca astia pt 1200 macar sa o verifice cum trebuie . Oricum eu as merge mai degraba pe mana lui bogdan

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1200 lei o diagnoza si verificare cap-coada la Primus ? Doamne.... poate cu tot cu revizie inclusa :) e ridicol pe bune

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta Primus ... seriozitate maximă/garantată.

Vorbim totusi de reprezentanța unei mărci auto.

Este atat de serioasa, incat iti cere 100 euro pentru o geometrie :smile: ... apoi incepe sa se tocmeasca cu tine la pret, iar pretul final este un sfert din cel cerut! Dar deh, vorbim de reprezentanta unei marci auto :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este atat de serioasa, incat iti cere 100 euro pentru o geometrie :smile: ... apoi incepe sa se tocmeasca cu tine la pret, iar pretul final este un sfert din cel cerut! Dar deh, vorbim de reprezentanta unei marci auto :D

Agr350r, dacă tu mergi la reprezentanță să negociezi prețul d-aia ți-au spus o sumă mai mare...pentru că sunt sătui de oameni care vor informații și facturi proforme fără a repara nimic acolo. Poate nu au putut să-ți facă geometria pe ambele punți din cauza bucșilor uzate si din aceasta cauză ți-au luat jumătate din preț.

O geometrie la S40 anul trecut la Primus a costat nici mai mult si nici mai puțin de 270lei.

Făcut programarea, lăsat masina si ridicată după aproximativ 2h.

Sunt curios dacă un service care cere 300lei iți scot roțile de pe mașină să-ti zică tipul plăcuței, dacă-ti zic elementele care au fost revopsite...exemplele pot continua. Dar nu cu tine ci cu oamenii care mai trec din când in când pe la reprezentanța Volvo-ului.

Astă e prețul cerut de brandul Volvo;

Iți convine faci verificarea la Primus, nu-ți convine o faci in altă parte si apoi vii peste 2-3-5 luni si țipi in gura mare ca Volvo e cea mai proasta masină.(nu fac aluzie la tine, zic in general)

Off topic incheiat.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu maestre, am facut programare, am ajuns la fata locului, m-au lasat langa masina sa asist la interventie si au facut geometria pe ambele punti. A durat aproximativ 4 ore, de ce? Pentru ca doua ore a trebuit sa astept ca nu aveau rampa libera, cu toate ca aveam programare facuta! Nu am zis nimic, dar sa ai lipsa de bun simt si sa imi bagi pe factura 4 ore de manopera mi se pare iesit din comun.

Si bineinteles ca exista, astfel de service-uri unde oamenii sunt mai meticulosi chiar decat reprezentanta. Nu incerca sa vinzi castraveti gradinarului. Dupa cum s-a mai precizat pana acum, parerile sunt impartite, si nu ii poti impune unui om acel ceva cu care nu este de acord, iar eu fac parte din acei oameni care NU MAI calca prin reprezentanta Volvo Romania.

De curiozitate, ca te tot umflii in pene si incerci sa jignesti tot timpul, ai cumparat vre-o masina noua de la PRIMUS pana acum? Sti ce inseamna o service-are im primii 30k km la PRIMUS? Cunosti ce fel de abordare au? Eu DA, si am ramas socat, tocmai de aceea am renuntat la ei!

PS: Gresit, asta nu este pretul cerut de brandul Volvo, acesta este pretul cerut de PRIMUS, daca ar fi cel cerut de brandul Volvo, nu ar exista aceste diferente uriase intre reprezentantele din Romania.

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ești total pe lângă subiectul si predicatul topicului.

Omul a intrebat dacă sunt ok oamenii de la Primus, i-am raspuns clar si la obiect, cat durează și cât costă. . . Asta până să te bagi ca murătura-n borcan. (dacă tot zici că mă umflu în pene și jignesc)

Nu știu ce inseamnă o service-are in primii 30k km dar banuiesc că este gratis in primii doi ani sau 100k km. Sincer nici nu mă interesează.

Nu am cumpărat niciodata o mașina de la Primus dar îți pot spune că la o mașină am avut service la reprezentanță pâna la 240k km și la una pană la 140k km și nu am avut nici o problemă cu serviceul...continuam să fac asta dacă mașinile valorau mai mult la revânzare.

Ai rămas șocat...nu trebuia să-ti cumperi Volvo.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grupul select al celor cu 1,8i care consuma 7% in oras...numai ca motoarele astea au o problema, si anume :- se ard becurile in draci! :smile:)

Waw, tare punctual esti! L-ai ajutat pe bietul om de te-ai omorat! Daca taceai, filozof ramaneai!

La ultima fraza a ta, ai dat cu nuca-n perete! Si din nou, daca taceai, filozof ramaneai!

Da, gratis, iti dau si bani la plecare iar daca esti baiat finut, eventual iti da alta noua! GRATIS SI CU GARANTIE 100 DE ANI DOAR PE HARTIE PE CARE O UITI IN BUDA!!!

Am cinci masini in curte, a mea este singura ce a depasit suta de mii de km! Toate au fost cumparate din reprezentantele din romania. Toate, au vazut si reprezentanta, dar si multi-marca! Pareri pro si contra am si pentru unii si pentru ceilalti, deci mi-am facut o idee, buna, rea, mi-am exprimat-o.

Din partea mea, felicitari, multi km inainte si lauda baietilor de la primus ca isi omoara timpul cu mecanica la masina ta, DAR asta nu inseamna ca trebuie sa punctezi ca sunt cei mai buni, cei mai seriosi, intelegi?

Tocmai de aceea se irita unul ca mine cand vad cat punctezi acest lucru la un pret bomba! :smile: ...

Hai, lasa galceava si sa fim prieteni! Sa ajutam omul asta sa evite 1.6D si sa treaca la becuri arse :occasion14:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conclusion, am fost si eu la reprezentanta , am vazut cum mentioneaza de elemente revopsite , doamne ajuta la primus sa fie experti ! Eu zic sa mergi fie la bogdan g fie la mc , fie il iei pe dinoco cu tine la achizitie , e baiat fain sunt sigur ca te -ar ajuta cu un sfat 2 .

Si fara certuri , toti avem opinii diferite :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am rezolvat pana la urma. Am luat masina.

Sunt foarte multumit, mi se pare alegerea perfecta deocamdata:)

Va multumesc inca o data pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!

Eu am 1.8 benzina fab 2009 de doi ani si nu am avut nici cea mai mica problema la motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 ani si cati km?

Poti sa ai ca soramea masina de 7 ani luata de noua, mazda 2 si a facut 55miikm si a facut dauna totala.In rest masina a mers perfect fara nici cea mai mica problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now