Guest soran

Schimbat filtru climatizare la noul S40

10 posts in this topic

Tocmai am schimbat filtrul de habitaclu la S40.  Ciudata locatie si f greu accesibila chiar si cu pedala de acceleratie demontata.  Va recomand sa efectuati la service operatiunea. Daca totusi vreti sa faceti singuri treaba va trebuie un torx 20 cu care desfaceti 3 suruburi ale capacului de sub bord, ulterior aveti nevoie de o sursa de lumina si de o cheie cu clicket cu prelungitor si o tubulara de 10 pentru demontarea pedalei de acceleratie. In dreapta un capac dreptunghiular prins in 2 suruburi cu cap hexagonal de 8 daca nu ma insel ascunde filtrul de aer. Dupa inlaturarea capacului este nevoie in continuare de dibacie pentru a scoate filtrul din locasul lui. Atentie in ce pozitie il scoateti ca sa stiti cum il puneti pe cel nou pentru a curge aerul prin el in directia corecta!

post-0-12877847477887_thumb.jpg

post-0-12877847478789_thumb.jpg

post-0-12877847479601_thumb.jpg

post-0-12877847480283_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit, intr-un final, sa schimb filtru de polen pt V50.

Schimbarea s-a realizat in spatele blocului.

Mentionez ca la modelul meu, capacul de la filtru nu este prins in torsuri ci cu holbsuruburi, ce le-am desfacut cu tubulara de 7.

Operatiunea a durat aprox 30 minute.

Am observat, dupa schimbarea filtrului, raceste mai repede si mai bine.

PS. Cainilor le plac filtru cu polen carbon activ. Nu radeti, cainele mi-a rupt, mancat din filtru, drept pt care a trebuit sa cumpar altul.  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentionez ca la modelul meu, capacul de la filtru nu este prins in torsuri ci cu holbsuruburi, ce le-am desfacut cu tubulara de 7.

Operatiunea a durat aprox 30 minute.

Salut!!! Este adevarat,si la mine este prins cu holdsuruburi de 7.Schimbarea a durat 30 min???Esti fericit, eu "m-am luptat" 3 ore juma cu suruburile alea.De ce mama dreaq nu au lasat filtru ala la picioarele pasagerului, cum am vazut la alt volvo, nu stiu(adica stiu ... ca sa ma chinui si sa ma enervez eu (poate si altii)).Acum in legatura cu problema mea...l-am dat jos, dar de furios ce eram pe alea 3 suruburi si pe pozitia incomoda, am uitat cum l-am scos.Apropo fluxul de aer circula dinspre motor spre habitaclu???Pentru ca filtrul are o sageata pe o laterala si l-am montat cu varful sagetii orientat spre habitaclu(sper ca logica mea sa fie buna, ca nu-l mai dau jos nici daca ma bate cineva).DAca va mai aduceti aminte cum l-ati montat...va rog sa-mi spune-ti si mie, ca sa-mi dau cu ceva in cap in caz ca am gresit.Oricum ,la probele pe care le-am facut, nu am sesizat nici o problema, aer baga si rece si cald.Multumiri!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-ai montat bine, cu sageata spre habitaclu trebuie.

Si la mine e prins tot cu 3 holtzsuruburi cu cap hexagonal pt tubulara de 7 parca, si canal in mijloc pt surubelnita philips.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!!! mi-ai luat o caramida de pe sufletel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ore in service. Este cel mai ciudat filtru de pe piata cred.

dar se simte diferenat dupa.

iulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroc

Eu l-am montat la reprezentanta insa imi este teama ca l-au montat invers. Prea imi intra mai toate mirosurile in masina....In afara de disconfortul personal este posibil sa apara defectiuni la sistemul de climatizare? ( repet: daca e montat invers ). Cum functioneaza acest filtru cu carbon? As putea sa-mi dau seama fara a demonta nimic...ci doar din felul cum functioneaza instalatia?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul carbon are proprietatea de a retine mirosurile neplacute si umezeala, in realitate pute mai putin in masina dupa un nr de km comparativ cu filtrul de hartie.

Oricum daca tubulatura a "luat miros" nici mama filtrului de carbon nu mai scoate mirosul, exista insa medode de curatare/igienizare a instalatiei de climatizare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

care ar fi metodele de igienizare/curatare a instalatiei de climatizare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

wynn`s din cate stiu este cea mai eficienta.Eu am un flacon de clorhexidina care este foarte bun contra fungilor si bacteriilor si cu twinoxide(http://www.twinoxide.com/) am incercat care distruge cam tot(folosit in industria alimentara) dar nu poti sa le faci sa ajunga pe toata tubulatura asa cum face aparatul de la wynns.Pt 80 lei merita safaci 1 data pe an cat mi au zis ca este garantat

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now