Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Rusu Valentin

Cumpar Volvo S40 mai nou de 2011

20 posts in this topic

Daca cunoasteti pe cineva ca are asa ceva de vanzare si este persoana de incredere, va rog sa-mi dati un semn.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-ma sa ghicesc .... 1.6D, nu?

Mai nou de 2012 daca nu ma insel, nu ai sa gasesti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si benzina. E de incredere masina?

Am un copil de 4 ani si din cate am citit eu este printre cele mai potrivite masini pentru familii cu un copil.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai si un copil uita-te la un V50 1.8i,daca vrei neaparat Volvo din clasa asta.

Ai mai mult spatiu si fiabilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pentru recomandare insa sotia are o mare problema cu autoturismele Break.

Bugetul meu este de maxim 9500 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea, rasfoieste foarte atent acest forum pentru clasa S40/V50 2004- legat de motorizari, fiabilitate, confort, durabilitate, costuri intretirene pentru fiecare motorizare in parte ... iar in fuctie catre ce te inclini, te putem ajuta cu sfaturi si bineinteles recomandari :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea, rasfoieste foarte atent acest forum pentru clasa S40/V50 2004- legat de motorizari, fiabilitate, confort, durabilitate, costuri intretirene pentru fiecare motorizare in parte ... iar in fuctie catre ce te inclini, te putem ajuta cu sfaturi si bineinteles recomandari :smile:

Multumesc pentru sfat. Am stat aseara si am studiat mai detaliat fiecare model. Tinand cont de necesarul meu si de drumurile pe care le fac (80% in Bucuresti) am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit ar 1.6 benzina. Costurile am inteles ca pot varia destul de mult.

Cand o sa reusesc sa fac achizitia promit sa revin pentru a ma ajuta cu recomandari privind un Service "Cinstit".

Am omis sa mentionez in postul anterior. Daca se poate sa imi recomandati un Service in care se poate verifica temeinic masina inainte de cumparare.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vei alege benzina, orienteaza-te catre un 1.8 (are ceva mai multa putere decat 1.6 dar nici nu poti cere multe de la el) sau mai bine 2.0 (pe asta il gasesti destul de rar, dar merita) ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 80% în Bucuresti, e mult si 1,6 benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

....ar trebui sa cumpere "juma " dintr-un R..iese un pic peste 1250cmc(1.25 L) :smile:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 80% în Bucuresti, e mult si 1,6 benzina.

Gresesti, 1,6 fata de celelalte doua motorizari, pus pe un astfel de sasiu, are un consum mai mare, pentru Bucuresti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru recomandari.

Din pacate tot ce am gasit sunt 1.6D. Va rog sa dati cu oua si sa-mi spuneti cat de rau fac daca cumpar o astfel de motorizare.

Si daca ma hotarasc, unde e cel mai bine sa merg cu masina pentru o verificare cat de in regula este.

Multumesc din nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... acum am vazut ca ai o anumita suma de bani.....mai repede aduna inca vreo 1500E si ,agata un S60/1.6D si gata.Cu S40 te cam infunzi intr-un model iesit din fabricatie chiar daca inca se tine ca si aspect.Eu asa as face sa fiu in locul tau.

Verificari eu zic ca poti face la reprezentante (volvo,ford,..) fiind vba de mecanica ,vopsitorie ,elemente schimbate etc insa daca ai afinitati pt colegii de forum poti citi aici care si ce mai stie si se ocupa si te rezolvi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresesti, 1,6 fata de celelalte doua motorizari, pus pe un astfel de sasiu, are un consum mai mare, pentru Bucuresti!

Ai si argumente pentru afirmatia asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina cand consuma mai mult? Atunci cand depaseste o anumita turatie ... cand mergi cu o viteza normala si 2300-2400 r/min, toata lumea se lauda cu consumul masinii dar atunci cand deja o tii in 3500r/min nu mai este buna masina ca are consumul mare :D

Asa si la motoarele mai mici ... cu cat motorul este mai mic pe acelasi sasiu, cu atat acesta este mai solicitat pentru ca ai nevoie sa traga si atunci o tii in r/min mai mari, avand greutate mai mare ... gandeste-te atunci cand faci o depasire :smile: ... te gandesti la consum sau la viata ta? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arhitectule de ce nu-ti vezi tu de domeniul tau si lasa sfaturile profesionistilor .

@Valentin Nu ai ce benzinar sa cumperi dupa 2011 pt ca toate in afara de 2.0F si 2.5T sunt EURO 4, adica interzise la vanzare dupa 1 ian 2011 .

Dupa 2011 poti cumpara fie T5 fie 2.0 i FlexiFuel .

Spor la cautat masini, sunt 2 in toata europa .

Poti lua insa 2008-2010, insa vorbim de niste motoare invechite ce consuma foarte mult si trag fix cat un cal mort .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De bine, de rau, inca nu am inceput sa iau lumea la misto :) ... iar daca erai profesionist, ma corectai si aveai o explicatie coerenta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opinia personala , mergi pe ceva mai mare v60, v70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul a zis ca circula prepondrent in Bucuresti. Ce rost are sa care remorca dupa el prin oras?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am cumparat si eu de curand un S40. La fel ca tine, doream o masina care sa fie folosita mai mult prin oras si nici eu nu prea ma dau in vant dupa V-uri.

Initial eram si eu setat pe motorizarea 1.6D. Dar am mai intrebat cunoscuti (eterna disputa diesel-benzina), am rasfoit sectiunea de s40 de pe acest forum (lucru care mi-a fost de foarte mare ajutor) si am sfarsit prin a achizitiona un 1.8i.

Nu spun nicidecum ca aceasta este neaparat alegerea perfecta, depinde de perspectiva fiecaruia.

Desi o am de numai o luna, ma declar foarte multumit, este masina potrivita mie:) Nu are demarajul/puterea care sa te dea pe spate daca asta cauti, dar nu cred ca poate fi vorba de asa ceva.

Consumul este maricel, mai ales prin Bucuresti, dar variaza si in functie de cum esti obisnuit sa conduci.

Ce sa zic, multa bafta la cautari si sper ca iti vei gasi masina dorita.

Share this post


Link to post
Share on other sites