Sign in to follow this  
Followers 0
enyl

Jante aliaj

30 posts in this topic

Salut,

Doresc să achiziționez 4 buc jante aliaj pe care, în viitorul apropiat să instalez cauciucurile de iarna. Am găsit la emag următorul model:

Link:http://m.emag.ro/janta-aliaj-mak-fix-silver-6j15-5-x-108-et46-f6050fx46gg3/pd/DVQ8YMBBM/ 

Pe mașină am jantele Volvo de 15" cu care am cumpărat mașina.

Întrebări:

1. Se vor potrivi jantele la mașină mea? Specificațiile jantei mi le-a furnizat un site dupa ce am introdus modelul +anul  mașinii, deci nu știu în ce măsură sunt corecte.

Pot folosi piulițe+inele centrare de la jantele vechi la jantele noi?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vor fii un pic mai iesite inafara , in rest asteptam colegii care cunosc dimensiunile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite dimensiunile care se potrivesc

Bolt pattern 5x108

  • Diameter: 15.0'' - 19.0'';  
  • Width (inches): 6 - 8;  
  • Offset (mm): 45 - 52.5.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai trebuie stiuta dimensiunea inelului central

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Cristi ptr răspunsuri.

Am mai săpat puțin și am găsit următoarele:

Model Fix

Diametre: 15

Width 6

Number of holes 5

PCD 108

ET 46

Centre bore 72,00

Rim type H2

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. In mod normal ar trebui sa vina jantele cu suruburi si cu distantier (inele de centrare). Dar cel mai sigur intrebi la vanzator

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin eu nu mi-as pune jante aliaj iarna. Din cate stiu sunt mai casante cind e frig afara. Sa nu creada nimeni ca vreau sa-l lamuresc pe colegul nostru sa nu cumpere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Știu ce spui cristiann.

Dar eu am un voucher la emag și vreau să-l folosesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu piulite si inele de centrare, dar sunt chinezesti, am si eu un set luat de la Alfaromtrans, ei le importa si le vand/vindeau cu 900 ron/set. Pot sa zic ca dupa 1 an de utilizare a cam sarit lacul de pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, am verificat acum sunt 1300 ron/set la Alfaromtrans.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Același model? Că nu le găsesc pe alfaromtrans!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, ale mele sunt ART nu MAK, m-am lasat dus de val. Eu le am pe cele din poza

IMG-20150503-WA0002.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer eu 2 ani am folosit jante de aliaj pe timp de iarna si n-au patit nimica ... dar erau oem ale masini , vopsea oem ... (oem de alfa romeo) daca te ajuta cu ceva . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, le-am luat. Vin cu kit de montaj. Au inele de centrare de la 72 la 63,4(cât are mașina). 1250 lei totalul, de la anvelopemag.ro

Acum, vom vedea cât vor rezista :)

Mulțumesc ptr răspunsuri.

Ps: Dumi81, arată f bine masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-o sa ai nici o problema cu jante de aliaj iarna. Eu folosesc Kratos 17" (OEM) pentru iarna si nu am avut nici o experienta neplacuta. Nici macar nu pare afectat stratul de vopsea de la solutiile pe care le imprastie pe jos.

Sa le 'incalti' cu cap si sa te poarte multi kilometri. :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Mihai 933 dar sunt oem si au alta calitate. Net superioara

 
Edited by cristiann
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, acusi vine primavara, si bineinteles, ma tot uit dupa niste jante frumoase pe 17 (in loc de 16 cat am pe masina). Intrebarea mea este, are ceva daca pun jante pe 17 in loc de 16 pe masina? Afecteaza ceva, gen, directie, caseta, pivoti, bucse, capeti, bielete, suspensii, etc.. ?

Vreau sa va intreb pe voi, mai ales pe cei care aveti, sau a-ti avut jante r17 sau care a-ti trecut de la r16 la r17.

Necesita ceva modificari? Pe mine ma intereseaza daca imi afecteaza directia, in sensul ca poate sa se duca mai repede directia ca sunt mai mari, sau ? 

 

Multumesc, astept raspunsuri, sfaturi !!

 

PS: Masina este un volvo S40 2.0D Kinetic din 2006 !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Am mers cu rotile de iarna cam 3 ani numai cu rotile pe 16" (vara-iarna), dar de 2 ani mi-am luat un set pe 17" pt vara.

Masina este putin mai rigida, sta mai bine pe strada, are talonul mai mic. Bucsi, capete de bara, pivoti nu poti sa zic ca s-au stricat din cauza lor sau ca le-a sunat ceasul (dupa aproape 9ani sa inceapa sa cedeze bucsaraia).

Colegul VictorGheorghe vinde un set de jante pe 17"...vorbeste cu el si daca te coafeaza "succesuri". :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 16" iarna si 17" vara (pe S60 ce-i drept) si diferenta este sesizabila, la rigiditate. La stabilitate nu am observat pt ca iarna nu merg agresiv din cauza conditiilor meteo. Cu rotile pe 16" trec fara grija peste liniile de tranvai sau gropi mai mici, pe cand cu cele de vara, mai cu grija. In rest... cum zice si Dinoco, la articulatie nu pot spune ca s-a uzat ceva excesiv. Trebuie sa schimb bucsile la bascula care au deja 6-7 ani si in rest, am schimbat articulatia in mod uzual (bieletele anti ruliu au si ele vreo 5 ani), deci nu m-ar mira daca s-ar duce. Ce-i drept eu nu am facut foarte multi km in ultimii ani, insa cand am putut, am exploatat-o la maxim :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles,va multumesc deocamdata, mai ASTEPT pareri, sfaturi !!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oke , si eu folosesc jante de 17" pe v50 , este oke , aproape 160k km , am schimbat doar bucsele mari pe fata , in rest totul e original , si nici nu dau semne de uzura (telescoape , bucse spate , bielete antiroll)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi, am inteles, apreciez comentariul tau. Cand ai spus 160k km te referi la atatia ai parcurs tu de cand ai jante pe 17 de vara sau atatia are v50-ul tau in total ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai iarna am de 16 , vara de 17 . 

La mine e de la ~75k km deci am parcurs 85 k km . 

Singura "sensibilitate" sunt bucsele mari de la brat (pe fata) sunt niste bucse care odata fisurate pierd uleiul si apoi nu bat la gropi , pe cat scot sunete in momente neasteptate , predominant la franare .

Eu zic sa treci linistit pe 17 , nu iti vor crea probleme.

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca V50-ul vine din fabrica si cu jante pe 17" inseamna ca nu e nici o problema pentru suspensie. Probleme ar aparea daca pe jantele de 17" (sau de 16" sau de 15") se monteaza o anvelopa cu talonul mai mic.

Off: Eu personal prefer un talon mai mare pentru confort. Mai ales ca drumurile sunt cum sunt.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0