Guest valy_ichim

Sfaturi/opinii la achizitia unui S60 D sau D5 SH. Provenienta, DE sau RO?

16 posts in this topic

Salutare. Sunt nou pe acest forum (tocmai ce m-am inregistrat aseara). Ca mai cativa de aici (din ce am rasfoit eu) nu sunt posesor propriu-zis al unui Volvo, urmeaza, insa mai mereu imi fac o documentare buna si solida cand vine vorba de achizitii mai "cu greutate"  ;D.

Nu ma mandresc, acum detin un Opel  :'((nu m-a lasat, ca multe altele, si cum le mai sta uneori in fire), mi-am petrecut monotonia cu masina aia vreo 3 ani si acum am decis ca nu mai merge - absolut. Orice marca la care m-as fi gandit initial trebuia sa fie premium. Premium se extinde in principal pe marcile germane - suprematia cica - apoi 2 suedeze - din care una, Saab, jumatate Vectra - si una englezeasca, Jaguar. Am eliminat din start Saab si Jaguar, nu ma caracterizeaza, apoi am ajuns la BMW/Audi/Merc - trio-ul vesnic si rigid - de care sincer s-au umplut drumurile, si practic vorbind, romani cum suntem mai vrem si altceva decat ce gasesti la tot pasul, apoi multe sunt forjate, parcurile auto sunt pline de Audi A4 care "zac" cosmetizate cu motoarele "supte de viata". In fine, nu vroiam sa fiu off-topic, insa analizand piata din Romania a marcilor premium, si sa nu uit segmentul D in special, pentru ca de asta vorbesc acum, poate si C, am ajuns la concluzia ca trebuie sa cauti "altceva" care sa mai si merite.

Din tot ce v-am spus mai sus am ramas la ideea ca un Volvo e un Volvo (un singur lucru ma irita, si acela ca i-au luat in tutela Ford - eu nu ii inghit pe americani nici in ruptul capului, bine macar ca nu sunt GM, insa nu cunosc detalii despre evolutia sub aceasta tutela, de aceea ma abtin - e ceva subiectiv). Cum spuneam, Volvo e Volvo, nu am reusit sa conduc unul, insa l-am studiat ca pasager, era mai vechi si mi s-a parut, cum spun unii, "tare ca o caramida". O masina solida.

Acum am luat in calcul diferite variante, ori un S60 D 163CP ori un D5, cel pe benzina nu ma satisface. Eu sunt mai comod de fel, conduc comod, nu rup masina in reprize si prefer un diesel cu un cuplu considerabil. Multi de aici spun D5, nu stiu cum e treaba cu vizitele la pompe de combustibil, am inteles ca e rezonabil. Personal m-am gandit ca nu as avea ce sa fac cu 185 de cai, atata retin ca are. Stiu ca masina e destul de grea insa si cei 163 zic ca sunt de ajuns. Celalalt de 126 pare cam low-power, si stiu ca am condus un Opel "lenes" 3 ani si nu imi mai trebuie, ma feresc.

Cum spuneam si in topic, m-am gandit la un SH, si asta pentru ca o masina premium dupa 4 ani se depreciaza considerabil fata de pretul platit initial, observ in special Volvo, insa calitatea nu are aceeasi "rata de depreciere", doar intretinerea e la preturi premium, asta e, nu poate sa coste cat la o Skoda. M-am tot gandit daca merita o achizitie noua pentru o masina "populara" sau aceeasi suma pentru un SH premium. As putea investi undeva la 14.000-15.000 Euro pentru un S60, si CAUT IN SPECIAL modelul DUPA 2004, model care am inteles ca a fost "curatat" de cateva defecte majore la partea electrica si nu numai. Am gasit modele si de 14.500 si de 15.500, depinde de dotari. Oscilez si pentru o achizite din tara, de la un prim proprietar, masina luata de la dealer din RO cu reviziile in RO, si carte service la zi. Aud pareri si pareri legate de provenienta si nu sunt hotarat. Ma intereseaza in special istoricul reviziilor si reparatiilor, cam tot ce se poate, mai bine sa stiu ce a fost cu ea si ce ii mai pot face decat sa ma lase in mijlocul drumului.

Sunt cam indecis, acesta fiind si motivul deschiderii acestui thread. Daca v-am plictisit cu textul meu interminabil imi pare sincer rau, eu am vrut sa detaliez pentru a primi sfaturi cat mai la obiect. Va multumesc anticipat! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai spus ca te-ai simtit in volvo-ul acela vechi ca intr-o masina solida....

daca o sa incerci s60-ul o sa plutesti , o sa te simti ca un pitic in mina lui guliver.

pentru mine volvo nu e o carte de vizita, ci, o stare de fapt.

masina se contopeste cu tine si veti fi amindoi, tu si masina, un tot. ar fi pacat doar sa te deplasezi cu aceasta masina, ea iti poate oferi acel ceva care lipseste : liniste, placere,un curcubeu al senzatiilor.

volvo nu e o masina, e un loc unde te duci cu placere.

alege dealerul din bucuresti. am vazut acolo multe second hand in buna stare.

si tot acolo vei avea parte de un tratament adecvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mi-a placut abordarea ta, trebuie sa recunosc. Si la fel trebuie sa recunosc ca nu aveam informatii despre S60 SH la dealerul din Bucuresti. Mi-a fost de folos informatia. Iti multumesc!

Inca un aspect, sper sa nu fiu off-topic, stiu ca aici e topic de S60. In grupul de prieteni primesc multe opinii pozitive legate de S40. Eu unul vreau ceva mai wide, mai "asezat", in genul S60. Parerile pozitive care le aud se leaga de platforma relativ mai noua a modelului S40 si motoarele mai economice (acum se mai si exagereaza, nici D-ul de 163 nu e cel mai gurmand diesel, mi se pare rezonabil, dar ca idee) precum si diferenta mica a ampatamentului intre S60 si S40, facand S40 ceva mai interesant la o privire generala. Repet, nu am testat, sunt opinii primite, insa aici sunt sigur ca voi primi informatii ceva mai "reale".

Iar cand iti plac amandoua, si mai primeste si influente stai pe ganduri. Desigur, eu voi face alegerea insa ma mai tatonez inca. Multumesc inca o data de raspuns. Stima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valy,

In profilul meu ai sa gasesti date de contact. Cand agenda-ti permite, da-mi un telefon sa dezvoltam subiectul

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspuns. Fii sigur ca te voi contacta de indata ce imi stabilesc "bugetul final" si termin si cu vechea masina. Un contact care sa ma ajute in viitoarea achizite imi este de foarte mare ajutor.

Numa de bine!

Vali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare uturor,

Valy sunt in aceesi dilema ca si tine. Imi place f mult Volvo si am gasit un D5 R desighn Summum la un pret exceptional de 20000€ din 12/2007, dar nu stiu ce sa fac. Merita sa iau aceasta masina, bineinteles daca totul este in regula cu ea. Spuneti-mi va rog la ce sa fiu atent cand o verific

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-l cu toata inima daca e si D5 !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@volodea

S60 R Design Summum nu exista. Poate fi "R", poate fi Summum, dar nu R Design. Da mai multe detalii

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar,diferentele la dimesiuni nu sunt f mari intre S40 si S60,dar este diferenta la scaune in favoarea lui S60...Mie in S40 parca imi inghesuie un pic fundu si nu sunt gras...

La S40 consumul atat la 1.6D cat si la 2.0D se invart amandoua intre 7-8% in oras...presupun ca 2.4D sau D5 nu sunt cu mult mai sus...

Desi S40 este parca mai frumusel,mai tineresc,as prefera S60ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu toate, si eu am luato din Italia, adevarat ca am vanat cam o luna, tre sa ai rabdare si sa urmaresti ce apare, oricum, numai de la proprietar din curte, in parcuri nu recomand vizite.Parere personala.

Daca alegi varianta asta, revin cu detalii.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctu meu de vedere nu as lua nici gratis masina din italia ....dar sa nu poluam topicu  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am sursa sigura pt volvos60 garantie 1an si cum am mai zis la preturi rezonabile.Teapa poti sa iei si in Romania si in Germania depinde de noroc si de persoana de la care cumperi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea de Italia nu au incalzire auxiliara si scaune incalzite, deci trebuie avut grija mai ales daca e diesel este necesar sa aiba incalzire auxiliara, altfel faci frigul iarna si motorul sta rece .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now