Sign in to follow this  
Followers 0
iulirx

Masinile autonome.

5 posts in this topic

Stim cu totii ca deja exista prototipuri de masini autonome, VOLVO fiind chiar printre promotorii acestui tip de masini. In 2020 probabil vor fi puse in circulatie primele masini de acest gen. Motivul pentru care vor apare aceste masini este unul simplu : se va reduce numarul victimelor cauzate de accidente de circulatie. Deja este demonstrat la nivel micro acest lucru.

Ce inseamna masina autonoma ? Insemna o masina care ia TOATE deciziile privind circulatia pe drumurile publice in locul soferului. Soferul poate sa si lipseasca, nimeni nu se bazeaza pe el, desi , daca este la volan si doreste asta, poate lua el decizii in locul masinii, el avind prioritate in luarea deciziilor.

Se pune o problema morala atunci cind se ia in calcul programarea acestor masini in caz de accident inevitabil, fara ca soferul sa intervina, sau sa poata interveni ( nu e prezent, nu e atent, nu realizeaza pericolul, etc.). In cazul in care programul are de ales intre a intra intr-o multime de oameni si a omori 5-10 indivizi si a intra de exemplu intr-un zid omorind ocupantul masinii si salvind mai multe vieti, ce varianta alege ? Omoara oamenii de pe strada , sau pe ocupantul masinii ?

Faptul ca sint facute pentru A REDUCE numarul victimelor va duce la alegerea omoririi ocupantului masinii. Retineti : acesta va fi un program deja scris , care va functiona !

Eu ca sofer am 2 posibilitati : sint atent la drum in asa fel incit sa iau eu aceasta decizie in locul masinii ( in 99% din cazuri voi intra in multimea de pe strada ), ori voi trai cu frica de a ma omori propria masina. Dar daca sint atent la drum, ce rost mai are sa-mi cumpar o astfel de masina ?
Voi ce parere aveti ?

http://www.technologyreview.com/view/542626/why-self-driving-cars-must-be-programmed-to-kill/

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand ar trebui sa reduca viteza programul, sa conduca preventiv, deci 

nu se pune, situatia descrisa este una extrema : ori programul/calculatorul e

defect ori si-a bagat coada unul de la service nemultumit ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam slabi cei de la Volvo, Merced are deja tipul F 015 care ruleaza pe strazile din S.Francisco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0