ViciuS

Probleme inchidere centralizata

13 posts in this topic

Salut! Detin un volvo S60(2011). Am o problema cu portiera dreapta spate. Nu reusesc sa o blochez in nici un fel. Restul portierelor sunt blocate iar pe cea din spate o deschid fara nici un pic de jena. Aveti idee daca a mai patit cineva ceva asemanator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Eu am avut problema opusa cu keyless entry (nu mi se deschidea)

Este posibil sa fie stricat solenoidul care blocheaza / problema de contact, sau ceva este jammed la mechanismul de blocare de la usa respectiva.

Geamul electric functioneaza la usa respectiva? Din interior de la butonul de pe usa de sofer se poate bloca? Scoate ceva sunet la usa respectiva can incerci sa-l blochezi / deblochezi de la cheie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata,

Am revenit. Geamul electric functioneaza perfect atat de la sofer cand si din spate. Problema este ca nu reuesesc sa blochez acea portiera sub nici o forma, ramanand neblocata in orice situatie incercata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Cred ca este o problema la mecanismul de blocare a usii - sugerez sa mergi la un service Volvo sa o remedieze. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la reprezentata si pe softul de diagnoza mi s-a zis ca ar apare o problema la cablaj la usa soferului ( nu cea cu pricina ). Nu au facut  nimic deorece portiera din spate dreapta se inchidea si au spus ca nu cred ca are legatura o problema cu cealalta.

Bineinteles ca dupa ce am luat masina de la reprezentanta problema a reaparut. In schimb am observat ceva nou. Cand inchid portiera din interior se aude la portiera cu pricina un clicnanit in plus.

Are careva vreo sugestie sau vreo parere legata de aceasta problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Din ce stiu eu exista calculator / cablaj electronic si la usi si la geamuri - avem prea multe calculatoare pe masini in ziua de azi, din pacate. 

De ce nu au desfacut usa / usile sa verifice? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Probabil v-a trebui desfacuta usa si verificat mecanismul de inchidere, cel mai recomandat ar fi ca masina sa fie dus inapoi la Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultima perioada intampin si eu o problema cu deschiderea usii de la sofer. Pur si simplu nu se deschide din telecomanda. Pot sa apas de n ori pe deschis ca nu vrea. Solutia: tin apasat pe deschis pana coboara geamurile si deschid usa de la manerul interior. Nu face tot timpul, doar cand are ea chef.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am dat cu niste wd-40 pe la yala, ceea ce nu parea sa aiba niciun efect dupa 4 zile. Apoi m-am gandit sa scot capacelul de la langa manerul exterior, am bagat cheia in yala si m-am jucat de cateva ori "inchis-deschis" manual si vad ca merge si nu mai face figuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la reprezentata si pe softul de diagnoza mi s-a zis ca ar apare o problema la cablaj la usa soferului ( nu cea cu pricina ). Nu au facut  nimic deorece portiera din spate dreapta se inchidea si au spus ca nu cred ca are legatura o problema cu cealalta.

Bineinteles ca dupa ce am luat masina de la reprezentanta problema a reaparut. In schimb am observat ceva nou. Cand inchid portiera din interior se aude la portiera cu pricina un clicnanit in plus.

Are careva vreo sugestie sau vreo parere legata de aceasta problema?

Orice zgomot anormal ce apare la inchiderea masinii inseamna ca exista probleme cu broastele, e problema comuna la S60 2, pica broastele mai rau ca la S40/V50 . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice zgomot anormal ce apare la inchiderea masinii inseamna ca exista probleme cu broastele, e problema comuna la S60 2, pica broastele mai rau ca la S40/V50 . 

Problema a fost de la incuietoare ( probabil broasca ). Am verificat firele conectand la ele o alta incuietoare de la alta masina si motorasul incuietorii primea comanda. Asa am decis sa cumpar de la dezmembrari o incuietoare de pe o masina din acelasi an.  Am inlocuit incuietoarea cu pricina si acum totul este in regula. Multumesc tuturor pentru suport si pentru timpul acordat.

Edited by ViciuS
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună ziua! O problemă asemănătoare întâmpin si eu la un Volvo s 40 din 2000. Dacă închid din cheie de la șofer se blochează ușile dar daca încerc sa deschid cu mâna ușa șoferului, aceasta se deschide, parcă nici n-ar fi încuiată, în timp ce ușile celelalte rămân blocate:huh:. Dacă închid de la buton din interior, același lucru se întâmplă daca cineva deschide ușa șoferului. Practic, daca vrea să intre cineva în mașină noaptea să se servească este binevenit:rolleyes:. Iar mașina stă afară...:( Rog ajutor! Multumesc anticipat! P.S. Am pus și o poză cu mașina, pentru edificare!

20171027_160242.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare posesori de Volvo, sunt nou si va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informație, dețin un V40 1.6 benzina din2000 si am cumpărat-o fara telecomenzi pentru închidere dar din cheie se închid si deschid toate ușile. Vreau sa montez o închidere universala si as vrea sa ma leg direct in unitatea centrală a mașinii dar nu stiu unde este poziționată.

Va multumesc! Sărbători cu bine, La mulți ani!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now