dragos.sion

Adaptare scaune S80 pe alta masina

17 posts in this topic

Va salut! Va abordez cu o problema mai ciudatica si mai dubioasa probabil.

Am avut ocazia sa merg cateva zile cu un volvo s80 din 2003 si trebuie sa recunosc ca m am indragostit de scaunele acestei masini. Nu vorbesc de acceleratie, comfort si alte lucruri... :|♧

Intrebarea mea e daca as putea lua de la dezmembrati niste scaune de s80 (doar sofer si pasager ma intereseaza) cu reglaje manuale desigur si sa le montez pe alt model de masina, de la alt producator. Aveti experienta vizavi de cum s ar putea face o asemenea operatiune sau daca e posibil/ eficient din punct de vedere financiar? Am vazut ca se pot achizitiona scaunele fata cu aproximativ 100 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au prindere in podea prin 4 suruburi (are 4 bolti, piulite in podea). De realizat se poate realiza proiectul ... depinde si de dimensiunile masinii tale (daca incap). Masoara si tu scaunele s80-ului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Asa cum bine a precizat Cristi, singura conditie impusa este data de spatiul avut la dispozitie. In rest, poti adapta lejer scaunele acelea...

Mie mi-au creat "dependenta" si am adaptat scaunele de S/V 40 (cu incalzire cu tot)  pe break-ul din dotare... :-)

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus ca ai si sistem anti whiplash 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus ca ai si sistem anti whiplash 

COREEECT! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow avx super treaba arata excelent!  Acuma chiar ca m-ai ambitionat sa fac si eu :x

De curiozitate cat te-a ajuns toata distractia? A trebuit sa sudezi improvizat adaptor pentru bolt pattern la Dacie scaunelor sau adaptarea s-a facut pe podeaua masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

App de acest safety  feature , am vazut un pacient cu fractura c5 (paralizat de la gat in jos) care a decedat , nu avea nici o alta leziune ! Acesta a avut un accident rutier (lovit din spate) , posibil un sistem de anti whiplash sa ii fi salvat viata !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ma insel , aceleasi scaune le gasesti si pe v70 , s60 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum au spus si colegii, intai verifica daca incap ca si dimensiuni. Dar o sa ai de munca oricum. Sinele scaunelor se prind in 4 puncte. In fata se infileteaza suruburile de sus in jos si in spate se insurubeaza din spate catre fata. Deci probabil va trebui sa tai, sa sudeze, sa dai alte gauri.

Saunele de S80 sunt mai late decat cele de S60/V70. In plus la S60/V70 gasesti scaune sport/ ergonomice

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In pozele in care ai cerculetele rosii, sunt 2 dintre gaurile de fixare a scaunelor (pe o parte)

Si doua poze cu diferentele intre scaune (S60 si S80)

24066923_1_1000x700_vand-scaune-din-piele-volvo-s-80-oradea.jpg

48957525_1_1000x700_interior-piele-volvo-s60-2006-bucuresti.jpg

IMAG0702.JPG

IMAG0708.JPG

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru pozele oferite! Personal nu am mers cu S60 sa pot spune despre diferenta de comfort intre s60 si s80 la scaune. Pentru ca daca sunt mai inguste la s60 s-ar putea sa optez totusi pentru ele. Din experienta voastra sunt superioare la s80 fata de s60? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele mai bune sunt de s60/v60 2010- (opinie personala , dar cam asa spun si revistele auto ...)

Dar si cele de s60 model precedent (2002-2009)sunt comode.

Sincer am mers  cu un s80 2011 , si mi se pareau la fel(foarte foarte similare) cu cele ale v70-ului meu din 2002 

Edited by Cristi Muresan
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mers cu ambele, XC70 din 2008 (acelasi scaune cu S80) si S60 din 2012.

Cele de la XC mai comode, mai placute la drum lung, cele de pe S60 mai dure, mai inguste cu o sustinere laterala mai buna.

Personal mi-au placut cele de pe XC70/S80 mult mai mult.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In concluzie nu dai gres cu scaunele de volvo :D (si cele de pe v50 sunt comode , dar un pic mai tari si fara prea mult suport lateral). 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri! Deabia astept acuma sa termin cu un examen si apoi ma pun pe cautat o pereche de scaune poate gasesc ceva la pret bun. Probabil tot pe forum voi posta poate gasesc ceva :P

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow avx super treaba arata excelent!  Acuma chiar ca m-ai ambitionat sa fac si eu :x

De curiozitate cat te-a ajuns toata distractia? A trebuit sa sudezi improvizat adaptor pentru bolt pattern la Dacie scaunelor sau adaptarea s-a facut pe podeaua masinii?

A fost un pic mai complicat deoarece scaunele nu au avut incalzire. Am fost nevoit sa cumpar alte scaune ( cu material textil ) carora le-am  dat jos rezistentele si le-am transplantat pe cele cu piele. Modulul de reglaj al temperaturii l-am construit eu, avand la baza senzorul din scaune. Nu stiu pe ce masina vrei sa le montezi, insa e bine sa stii ca ai un consum de aproximativ 150 de watti / scaun. Eu le folosesc destul de rar simultan....

In ceea ce priveste sistemul de prindere, nu am sudat / taiat nimic. Pur si simplu am folosit benzi de tabla (400 x 100 x 2 mm),  carora le-am dat gauri pt prinderea in "bolt pattern-urile"  originale a vechilor si actualelor scaune. Pentru rezistenta, am suprapus cate 2 buc de tabla de 2 mm, iar pentru "ajustarea" pozitiei scaunelor am folosit seibi distantiere de 10 mm. 

Sincer, nu imi aduc aminte exact cat am investit (aproximativ 100 de euro), insa costurile sunt nesemnificative atunci cand vine vorba de satisfacerea unui hobby... :D

Eu am cumparat scaunele de la la colegii de forum (george_s40 si Cipilik). Poti lua legatura cu Cipilik pentru scaune si "consiliere"...

Bafta! avx

Edited by avx
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now