Sign in to follow this  
Followers 0
nicu_balan

Am si eu o curiozitate...

5 posts in this topic

...daca o pot numi asa. Am gasit de curand aceste doua anunturi online

http://autovit.ro/anunt/volvo-s40-ID7GfL09.html

http://autovit.ro/anunt/volvo-s40-ID7GfKJR.html#d6f0f85a1b

Suna destul de bine anunturile la ambele masini, arata bine in poze, am sunat la numerele respective si am vorbit cu propietarii. Mi-au spus ca masinile au fost aduse din Germania, prima a fost adusa la 125.000 de km si apoi a mai mers el cu ea inca 8000 in tara si acum ar vrea sa o vanda...pentru ca nu a vrut sa o pastreze de la inceput, de cand a adus-o, cel de-al doilea a adus-o saptamana trecuat spre vanzare. Mi-au spus ca totul functioneaza perfect pe ambele autoturisme, kilometrii sunt reali, ca doresc sa mergem la Volvo la reprezentanta pentru orice verificare.

Curiozitatea mea este legata de urmatorul lucru...am cautat pe net, acelasi model de masina in vest - Germania, Belgia, Franta. Preturile pentru un model asemanator sunt mai mari de 8000 de euro cam in toate cazurile - media ar fi undeva la 9000 de euro. Cum se face ca un astfel de model la noi este mai ieftin, masina este perfect functionala si accepta si testare la reprezentata fara nicio problema...sunt masluite, se poate umbla la kilometraj si nu ai cum sa afli asta nici la Volvo la reprezentanta...se poate sa ma luminati si pe mine daca aveti cumva idee. As vrea sa achizitionez un Volvo s40, imi plac foarte mult, insa tot ce gasesc la noi imi lasa impresia ca ceva nu e in regula - mai ales dupa ce vad anunturile din vest. Si ca exemplu:

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=280906663&cd=635842307630000000&asrc=st

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=269420828&cd=635643671010000000&asrc=st|fs

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot fi si masini luate din licitatii, pe firma unde apoi romanul hot scapa de tva.Dar pot fi si masini cu sute de mii de km,usor atinse si reparate la viteza in tara. Km se pot da inapoi si apoi nu i mai afli. Din cate stiu in Belgia sunt preturi mai mici decat in Germania.Nici masinile de pe autoscout din germania nu sunt un etalon de pret pt ca de ex acolo painea este de 3-4 ori pretul ca la noi, dar ai sansa mai mare sa nu o gasesti cu km modificati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...completind ce zice thor4ever, ele se mai si inmatriculeaza ca sint e5(taxa mica)  si arata mai bine ancorate in circulatie aici, asa ca sint foarte acceptate ca si credibilitate in general vorbind....Incearca sa iti imaginezi ca ai aduce masina azi si  in ce fel ai proceda  ca sa pari credibil sau din ce in ce mai credibil la vinzari si vinzari.!Un om ,corect fiscal ,nu poate aduce o masina la un pret de revinzare aici sub cit o vinde altul care procedeaza mai "hot" vorba colegului...ce este nedeductibil nu conteaza..

Ce naiba ar trebui sa stii astea ca  nu sint de ieri de azi ,insa le comentam fara sa vedem ceva pozitiv  insa se distorsioneza piata  de la realitatea preturilor si daca vrei sa revinzi o masina in regula ca simplu particular dupa 5 ani de ex.  trebuie sa pierzi ca sa vinzi altfel stai cu ea si te uita Dzeu.."nomenclatorul"  de preturi este gata facut de altii  :)..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt masini luate ieftin cu te miri ce defect si reparate. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nicu_Balan, dureaza cca 30 sec sa faci km la un Volvo si ai mai tras in sus 5-600 E la pret. Romanul oricum vrea sa fie mintit pt ca ii place sa fie mintit, el vrea dupa cum am mai spus sa-l arda pe samsar si sa se laude la prieteni, adica ceva de genul : "frate sa vezi ce masina am luat, 100.ooo km si cu 2000e mai jos ca-n Germania, am facut super afacere, l-am ars pe fraier ca era in foame."  

Eu aud textele astea zilnic si ma amuz cand vad reactiile cumparatorilor cand afla ca au fost inselati si imi spun ca se asteptau la asta dar nu ar fi cumparat una cu 200.ooo in bord . Super tare !!!!!!!!! 

Volvo lovite si reparate mai greu ca nu prea se risca lumea, in rest un 2012 poate avea lejer 200.ooo km . 

 

A si inca ceva, cele mai ok sunt alea care au fost la leasing operational, gen :Leaseplan, Athlon, ING, Arval, ALD, etc . Sunt super intretinute, au sub 200.ooo km si arata si bine . 

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0