Sign in to follow this  
Followers 0
Vaporean78

Suierat accelerare sau decelerare

5 posts in this topic

Salutare,

Eu sunt Vaporean, si detin un Volvo S80, Drive din 2010. Masina are 166000 km si am achizitionat-o anul trecut in mai. Masina merge foarte bine, dar exista un suierat care apare cand accelerez sau decelerez de obocei intre treptele 2-3. La inceput am crezut ca e de la cauciucuri, apoi am mai intrebat si eu si cica ar fi de la turbina. D-zeu stie sau poate ma puteti ajuta voi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e 1.6 le mai galagios pe partea de turbo, totusi trebuie sa faci o filmare ceva pt ca din taste nu putem auzii cat de tare fasaie . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut....intr-adevar este un motor mai galagios, dar suieratul asta apare cand accelerez sau decelerez mai ales intre treptele 2-3 pana in 2500 turatii. Cel mai bine se aude daca esti in masina. Ma gandesc ca poate au mai experimentat asa ceva sia alti detinatori de Volvo. Asa cum am mai mentionat, masina merge excelent si are viata cand o accelerez. Doar ca ma irita acel suierat. Merci mult.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Craciun Fericit!Diesel-urile mai pot ,,suiera,, intens si atunci cand ai scapari mai ales pe evacuare ,desi ar trebui sa ai erori si simptome asa ca exact cum a zis Bogdan incearca sa inregistrezi fenomenul si pune-l aici!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut....La multi ani!!!...asa cum am mentionat...nu am nici o eroare in bord...masina merge super, are viata motorul...doar ca acel suierat ma cam enerveaza. o sa incerc sa inregistrez acel suierat si o sa il postez. Merci mult de sfaturi. Un An Nou plin de bucurii si realizari la toata lumea!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0