nicu_balan

Pret prea mic?

21 posts in this topic

Salut. Ce parere aveti de pretul acestui Volvo? Nu sunt un fin cunoscator al marcii, mi-as dori sa gasesc acest model de masina si sa devin posesor insa e plin netul de anunturi de genul acesta, cu preturi foarte dubioase. Oare ma insel eu? Sa fie pretul asa mic pentru ca masina e din 2008...desi are doar 93.000km. Am sunat astazi din curiozitate la numarul din anunt, mi-a raspuns un tip care a spus ca detine un parc auto langa Asmita Gardens, si ca masina se prezinta impecabil - cumparata de noua din Romania, km reali, a fost a unei doamne si in ultimii 2 ani a fot folosita foarte putin spre deloc - nici macar 10.000 de km nu au fost facuti in aceasta perioada.

http://autovit.ro/anunt/volvo-s40-ID7Gg7MP.html#d6f0f85a1b

As vrea sa aud si parerea unor persoane cu mai multa experienta cu marca aceasta daca se poate.

Multumesc :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand poti verifica cu VIN-ul la reprezentanta daca sunt km reali. Asta daca a fost intrerinuta la reprezentanta , dar macar in primii ani (cat a fost in garantie)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok pretul. Km putini are probabil pentru ca a mers mai mult prin oras, motorul e benzinar, nu are pretentii speciale ca si dieselurile, dar consuma...mult :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand incep justificarile despre numarul mic de kilometri, gen neamt batran si bogat care a tinut masina doar in garaj si a a iesit doar duminica la plimbare, si alte asemenea, suna clar a gargara de samsar. Pazea!

Ia omule, o masina direct de la un om care a cumparat-o el pentru el, a mers cu ea si vrea sa o vânda dupa x ani. Nu e mai simplu si mai sigur asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Claudiu T a spus:

E ok pretul.

Pe bune?-_- De unde ai dedus acest lucru?... mai ales ca are taxa platita! Personal imi pare foarte suspect ... pentru ca este foarte mic!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca chiar daca aproape tot ce zice e adevarat, s-ar putea sa aiba vreo hiba de te trezesti dupa 2-3 luni ca tre sa-i schimbi nush ce de te costa cat ai dat pe masina. Aia cu "functioneaza ireprosabil" cred ca e cam trasa de par. La o masina de 8 ani, nu prea e posibil asa ceva, fie ea si cu 93k km. Am vazut Volvo-uri S40 sau V50 la vanzare, in stare mai proasta decat asta, si cu mai putine dotari, la preturi mai mari. Dar cine stie... du-o la o verificare amanuntita si o sa stii mai multe atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind si pe benzina poate sa aiba si 200oookm si tot zdravana este pe parte motor  .... daca interiorul este perfect pt cei 93 mii  si iti place cumpara-o.Vezi serie motor ,VIN ,acte de propr etc  ,taxa mediu si daca este ok ,da banul. Vrei consiliere?:)

Doar rasturnata" un pic" sa nu fie..  Hai ca glumesc..Succes

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord, dar nu cred ca e ok sa platesti pt un autoturism doar pentru ca " interiorul este perfect pt cei 93 mii". Is mai multe la mijloc. Iar de placut cred ca ii place, altfel nu ar fi intrebat. No offence, nu vreau sa anti-postez, doar sa completez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce e asa greu de crezut ca dupa 8 ani merge ireprosabil ??? La v50 nu am observat nici un declin al performantelor de cand e la mine ~90 k ... si daca o pun la vanzare pot scrie merge ireprosabil ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40-ul imi place foarte mult, mi se pare o masina cu un design foarte reusit si recunosc ca as dori sa devin posesor al uneia...insa, spre exemplu, in acest caz, mie personal pretul mi se pare putin cam mic pentru un Volvo din 2008 cu acel numar de kilometri. Stiu ca masinile pe benzina sunt mai ieftine decat cele pe motorina, insa chiar si asa pretul mi se pare putin cam mic. Nu imi ramane decat sa ma duc sa o vad personal si apoi, daca feeling-ul imi va spune ca se merita, am sa o duc la reprezentanta la un test amanuntit. Am citit si am aflat ca motorul pe benzina de la acest model este unul decent, bun, care ar trebui sa mearga destul de bine un numar mare de kilometri, insa nu am gasit foarte multe date despre consum...cifrele variaza destul de mult de la 7-8 litri in oras pana la 13-14 litri...asa ca am facut si eu o medie si banuiesc ca in oras consuma undeva la 10 litri iar in afara la 7-8 probabil...doar banuiesc, nu stiu sigur :) Ca si numar de kilometri pe an, vor fi cu siguranta sub 15000...nu o voi folosi pentru a merge zilnic la munca cu ea, nu am nevoie, avand statii de metrou in fata blocului si in fata biroului. Va fi folosita mai mult pentru pierdut vremea prin afara Bucurestiului si prin tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul tau eu mi-as lua un diesel , cu dpf , esti posesorul perfect !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Cristi Muresan said:

De ce e asa greu de crezut ca dupa 8 ani merge ireprosabil ??? La v50 nu am observat nici un declin al performantelor de cand e la mine ~90 k ... si daca o pun la vanzare pot scrie merge ireprosabil ... 

Cred ca deoarece nu e vorba doar de motor & cutie. Mai sunt alte sisteme, clima, tren de rulare, etc. Sa mearga toate ireprosabil, nu stiu. Pare o utopie. Insa nu zic ca nu ar fi posibil, poate m-am grabit. Si a mea "merge" ireprosabil dar nu functioneaza ireprosabil, pentru ca trebuie de exemplu sa-i schimb radiatorul de clima. Daca e canicula afara, n-am rece. Cald am, acum iarna imi e de ajuns. Dar cand vine caldura va trebui sa fac una-doua investitii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aveam aceasta problema vara trecuta (in primavara) si era un furtun de clima caruia i-a cazut un manson de cauciuc care il proteja sa nu se atinga de cel de apa (si am pus un colier de plastic si s-a rezolvat problema) .

Nu e sigur de la radiator problema

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine au bagat substanta de contrast, si cica curge. Concluzia a fost ca trebuie schimbat, desi nu prea inteleg de ce nu se poate repara fisura cu ceva adeziv sau similar. Dar totodata nu stiu cum arata un asemenea radiator, deci poate chiar nu se poate. Alternativa ar fi sa-i fac refill de freon de 1-2 ori pe an

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 21 ore, nicu_balan a spus:

Salut. Ce parere aveti de pretul acestui Volvo? Nu sunt un fin cunoscator al marcii, mi-as dori sa gasesc acest model de masina si sa devin posesor insa e plin netul de anunturi de genul acesta, cu preturi foarte dubioase. Oare ma insel eu? Sa fie pretul asa mic pentru ca masina e din 2008...desi are doar 93.000km. Am sunat astazi din curiozitate la numarul din anunt, mi-a raspuns un tip care a spus ca detine un parc auto langa Asmita Gardens, si ca masina se prezinta impecabil - cumparata de noua din Romania, km reali, a fost a unei doamne si in ultimii 2 ani a fot folosita foarte putin spre deloc - nici macar 10.000 de km nu au fost facuti in aceasta perioada.

http://autovit.ro/anunt/volvo-s40-ID7Gg7MP.html#d6f0f85a1b

As vrea sa aud si parerea unor persoane cu mai multa experienta cu marca aceasta daca se poate.

Multumesc :)

Eu aş asculta de Cristi Muresan şi aş verifica VIN-ul la reprezetanța , are un numar mic de km , vorbim de 8 ani totuși . 

Ca părere personală , mi-aş cumpara un diesel , sincer , am unul din 2004 cu aproape 300000km si sunt mulțumit .

Oricum alegerea iți aparține , la fel și banii ☺ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putin off topic, dar vreau sa-mi lamuresc un lucru, si anume:

Pentru ca se tot vorbeste de verificare VIN, cat costa la reprezentanta o verificare dupa VIN? Intreb asta dat fiind faptul ca o testare a masinii, la ei, costa 12 milioane (nu contest pretul - aici intrand destule teste + verificarea km, istoric, etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ar trebui sa fie gratis...sau na, o bere...dar doar iti baga in computer seria si verifica...la mine au verificat si mi-au zis doar update de soft in 2011...restul nimic, desi bara din spate mi-e schimbata ca a fost pocnita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curand am intrat si eu in familia VOLVO tot cu un S40 1.8 benzina, dar cu ceva extraoptiuni in plus : trapa, tapiserie piele, oglinda heliomata cu busola, etc!

Nu km sunt neaparat importanti in functionarea unei masini, ci mai degraba modul in care a fost utilizata si intretinuta!¨A mea are amortizoarele schimbate si cam atat, in rest totul original!

Mie pe CB imi arata consum de 9,8 mers 90% in oras, dar fara aglomeratie ca-n bucuresti! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 1/28/2016 at 9:52 PM, ironman a spus:

Aia cu "functioneaza ireprosabil" cred ca e cam trasa de par. La o masina de 8 ani, nu prea e posibil asa ceva, fie ea si cu 93k km.

Masina mea este din 2001, are 215000 km si functioneaza ireprosabil. Are incalzirea in oglinda stanga arsa si cam atat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate am luat eu prea in serios cuvantul "ireprosabil". Si a mea la fel, in afara de radiatorul de clima fisurat si n-am rece, functioneaza ireprosabil. La urma urmei partea de baza a unei masini trebuie sa fie fara cusur: cutie, motor, transmisie, directie, tren de rulare si ce-o mai fi. Daca restul, auxiliarele, gen clima, butonele, beculete, ceva la oglinda cum ai zis tu, stergatoare si altele mai mici nu intra in "ireprosabil" atunci e ok. Dar masina tot cred ca trebuie verificata la sange. Pretul tot mic pare a fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate vrei o masina de la vreun membru volvo-club, unde sigur nu ai parte de ... suspiciuni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now